Naftne kompanije ne žele jeftiniji benzin? 1Foto: FoNet / Božidar Petrović

Iako vrednost dinara u odnosu na dolar raste maloprodajne cene goriva u Srbiji u poslednjih šest sedmica ipak nisu snižene.

Dok u Udruženju naftnih kompanija Srbije za Danas objašnjavaju da se nisu stekli uslovi za spuštanje cena, stručna javnost misli suprotno – da je reč o „neelastičnosti“ vlasnika benzinskih pumpi kada treba da snize cene goriva.

Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, ističe da je nezahvalno vršiti analize da li benzin treba da pojeftini samo na osnovu jednog parametra.

– Razlog je taj što postoji više parametara koji utiču na korekciju maloprodajnih cena goriva. Nije dovoljno da dinar skoči u odnosu na dolar da bi to automatski značilo da cene goriva na pumpama treba da se smanje. Da li će do korekcije doći zavisi od niza faktora, odnosno od kretanja na tržištu. Tačno je da je dolar oslabio u odnosu na dinar, ali treba znati da su kreditna zaduženja naftnih kompanija u evrima. Takođe, da li će biti korekcije zavisi i od ponude i tražnje, ali i troškova koje vlasnici benzinskih stanica imaju, primera radi prema nekim javnim preduzećima kao što su „Putevi Srbije“ ili lokalnim samoupravama – kaže za Danas Mićović.

Prema njegovim rečima, cene sirove nafte su u konstantnom porastu, sa manjim oscilacijama, od 22. juna pa to svejedno nije dovelo do rasta cene goriva. Naš sagovornik dodaje da pojeftinjenja goriva uvek nastupa kada se stvore uslovi za to.

– Tako je u jednom periodu koji je trajao osam sedmica, cena benzina stalno padala, a onda je nastupio period od šest sedmica u kome se cena goriva stabilizovala i održava se na određenom nivou. Osnovni faktor koji određuje da li će benzin pojeftiniti ili ne je tržište. U Srbiji postoji 1.430 benzinskih stanica što je zaista veliki broj s obzirom na veličinu tržišta u našoj zemlji. Da zaista postoji ekonomski opravdana mogućnost za smanjenje maloprodajnih cena benzina u datom trenutku, a s obzirom na broj benzinskih stanica, sigurno je da bi se bar neko od prodavaca odlučio za smanjenje kako bi bio konkurentniji. Međutim s obzirom da do toga nije došlo jasno se nameće zaključak da za tako nešto ne bi bilo prostora, odnosno troškovi sa kojima se suočavaju naftne kompanije ne nude mogućnost nižih cena od ovih koje su aktuelne – navodi naš sagovornik.

S druge strane, Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže za Danas da je činjenica da dolar pada u odnosu na dinar sasvim dovoljan razlog za korekciju maloprodajnih cena benzina na dole.

– Međutim, naftne kompanije u Srbiji su veoma nefleksibilne kada treba da snize cene goriva na pumpama. S druge strane nemaju isto takvu logiku kada je reč o povećanju cena. Dovoljno je da dolar skoči u odnosu na dinar i da to traje svega nekoliko dana i da u tom periodu vlasnici benzinskih pumpi čak i ne kupuju gorivo, da se odluče da dignu njegovu cenu. Prema tome, ako tako lako dižu cene goriva kad dolar skače nema nikakvog opravdanja da ne snize maloprodajne cene u trenutku kada dinar jača. Međutim, očito je da su naftne kompanije u Srbiji da li na osnovu međusobnog dogovora ili prećutno, to ne bih mogao da tvrdim i znam, zaključile da nema potrebe da smanjuju maloprodajne cene i na taj način umanjuju svoj profit – naglašava Savić.

Inače, u ovom trenutku dinar je u odnosu na dolar jači za dva odsto nego što je to bio slučaj pre mesec dana. Na godišnjem nivou je pak jači za 8,1 odsto dok je dinar od početka godine prema dolaru ojačao za 15,9 odsto. 

tabela

Cene benzina u Srbiji:

Gorivo  Cena po litru (din/l)

Evro premijum BMB 95  141,34

Evrodizel                 146,45

TNG autogas           73,06

*Izvor: UNKS

                     

Cene u regionu:

Evro  premijum BMB 95

Zemlja      Gorivo            (evra po litru)

BMP 95        Evrodizel

Grčka                             1,51        1,25

Albanija                          1,3          1,3

Hrvatska                         1,26        1,14

Slovenija                         1,24        1,16

Crna Gora                        1,22        1,09

Srbija                              1,18        1,22

Mađarska                         1,13        1,13

Bugarska                         1,02        1,01

Makedonija                      1              0,78

Rumunija                         1              1,01

Bosna i Hercegovina         0,91        0,87

*Izvor: UNKS

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari