Zapisnik o saradnji vlada Nemačke i Srbije vredan 40 miliona evra 1Foto: FoNet/ Zoran Mrđa

Ministri Vujović i Jadranka Joksimović potpisali su sa načelnikom odseka za jugoistočnu Evropu u nemačkom Ministarstvu za ekonomsku saradnju i razvoj Dirkom Šatšnajderom Zapisnik o međuvladinim pregovorima o razvojnoj saradnji između dve vlade, koji predviđa 40 miliona evra za projekte.

Ambasador Nemačke Aksel Ditman, koji je prisustvovao potpisivanju, rekao je da se radi o sporazumu za 2018. i 2019. godinu, a da je Nemačka od 2000. godine za Srbiju izdvojila 1,7 milijardi evra pomoći u okvoru bilaterlane saradnje.

Time je Nemačka najveći bilateralni donator Srbije, a za period od naredne dve godine za razne projekte u sektoru životne sredine, održivog ekonomskog razvoja i dobre uprave odobreno je 40 miliona evra, rekao je Ditman.

Šatšnajder je istakao da ovaj program obuhvata dve komponente – podršku evropskom putu Srbije i podršku održivom rastu privrede i zapošljavanja u Srbiji.

Prema njegovim rečima, 17 miliona evra će biti investirano u projekte iz oblasti održivog ekonomskog razvoja, reformama u oblasti profesionalne edukacije mladih i projekte za podršku nerazvojenih područja.

Za projekte u oblasti životne sredine odvojili smo šest miliona evra, tu je i oblast reformi na nivou vlade i vladavina prava za šta smo izvdvojili 14 miliona evra, kao i nastavak podrške na putu Srbije i reformi javnih finansija, rekao je Šatšnajder.

On je najavio da će biti izdvojen i fond od 2,3 miliona evra za stručnjake koji će pratiti sprovođenje projekata koji ćemo realizovati.

Joksimović je ponovila da je Nemačka najveći bilateralni partner Srbije sa uloženih 1,7 milijardi evra nepovratne pomoći.

Evropske integracije su mehanizam razvoja, a svi projekti koji se realizuju, recimo uz podršku nemačke vlade, od uvođenja energetske efikasnosti i podizanja konkurentnosti, su stvari koje građani treba da osete u procesu evropskih integracija, a ne samo da govorimo o datumu, objasnila je Joksimović.

Mi koristimo i Instrument predpristupne pomoći, sada ide programiranje za 2018. godinu, to je jedan par rukava, rekla je ona, a drugi par je bilateralna pomoć država. Za finansiranje je potrebno da imamo zrele projekte, rekla je Joksimović.

Naši ljudi često govore da ne koristimo dovoljno fondove, da ima sjajnih ideja, ali njih treba prevesti u dobar projekat, a za to je potrebno ispuniti tehničke, pravne zahteve da bi bio finansiran, rekla je Joksimović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari