U Srbiji upravo niče 10.000 divljih objekata 1Foto: Dimitrije Blagojević

Čak i kada inspektori urade sve što zakon predviđa, zatvore gradilište na kome je počela bespravna gradnja, izdaju rešenje o obustavi radova, rušenju do tada sazidanog, pa i podnesu krivičnu prijavu protiv investitora – nije retka situacija da se radovi nastave.

Tako u Srbiji i dalje niču nelegalni objekti, paralelno sa prepucavanjima između inspekcija, policije, komunalne policije i tužilaštava o tome u čijoj je nadležnosti da tu pojavu zaustavi. Iako je gradnja bez papira od novembra 2015. krivično delo sa zaprećenom zatvorskom kaznom do pet godina, nema podataka da su sudovi doneli presude čak ni sa blažim sankcijama.

– Novi zakon ništa nije izmenio. Bez papira se gradi na sve strane, pa i u područjima sa prvim i drugim stepenom zaštite. Prema nekim procenama, u Srbiji je u poslednje dve godine od kada su uvedene nove procedure, otvoreno oko 10.000 nelegalnih gradilišta. Tačno je da sada građevinski inspektori u većini slučajeva izađu na teren, urade zapisnik i proslede tužilaštvu. E, tu je kraj. Niti tužilaštvo, niti sudovi rade na tim predmetima. Ne znam ni da je policija privela ikoga ko je počeo da gradi bez dozvole, da je određen istražni pritvor do 30 dana, ne znam ni da je iko osuđen zbog bespravne gradnje, a da jeste, čulo bi se i sigurno je da bi ostali razmislili pre nego što krenu da rade bez dozvola – kaže za Danas Goran Rodić, predsednik Građevinske komore Srbije i dodaje da je problem još i širi, jer na tim objektima rade neprijavljeni radnici, ugrađuju se materijali sa crnog tržišta, kupci u krajnjoj liniji ne dobijaju kvalitet koji su platili.

Posredno, da nemaju mehanizam koji bi efikasno zaustavio one investitore koji posle posete inspekcije skinu traku sa oznakom „zatvoreno gradilište“ priznaju i lokalne samouprave. Naš list je nedavno pisao o dva takva slučaja u Beogradu, a iz Sekretarijata za inspekcijske poslove Grada Beograda dobili smo detaljnu informaciju prema kojoj su u postupku nadzora, obavljenog po prijavi građana, izvršene gotovo sve zakonom predviđene mere. Ali, u postupku izvršenja, dolazi do zastoja. U Sekretarijatu objašnjavaju da postupak izvršenja treba da sprovede organ koji je doneo rešenje o uklanjanju.

– Republička, gradska i opštinske građevinske inspekcije sprovode uklanjanje objekta u skladu sa svojim planom i programom uklanjanja i odgovaraju za njegovo izvršenje. Plan i program uklanjanja se sačinjava kvartalno, na nivou Republike, pokrajine, grada i opštine – navodi se u odgovoru Sekretarijata.

Problem je, međutim, što u međuvremenu objekat koji je počeo da se gradi bez dozvole dođe pod krov, i tada se lokalne vlasti teže odlučuju na rušenje. U Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Danasu je ranije rečeno da investitor koji je počeo da gradi bez papira, nema šansu da dobije građevinsku dozvolu za taj objekat. Činjenica je i da takve zgrade bez papira ne mogu biti legalizovane, jer se u taj postupak ulazi jedino ako je gradnja bila okončana do momenta donošenja novog zakona. A ipak se i dalje gradi. Sudbina kupaca tih stanova koji, ako se primenjuje zakon, ne mogu da budu ni uknjiženi, za sada nije u fokusu državnih organa.

Tužilaštva ćute

Objekat od gotovo 2.000 kvadrata u Ulici svetog Luke 158a, sa već izgrađenim podrumom, suterenom, prizemlje, četiri sprata, potkrovljem i tavanom takođe uređenim za stambeni prostor, i dalje se gradi, tik uz susedne kuće, na lokaciji gde je dozvoljena izgradnja do tri sprata. Danas je već pisao da su radovi počeli čak i pre dodele lokacijske dozvole, nastavili se bez građevinske, a tabla sa obaveštenjem da je gradilište zatvoreno, bačena je među šut. Interesantno je da su tu lokaciju obilazile i inspekcije rada, ali zakon nalaže objedinjeni nadzor, nije im palo na pamet da provere ima li poslodavac dozvolu za gradnju. Građevinska inspekcija je podnela krivičnu prijavu protiv investitora, firme Ruslan invest, ali još nema naznaka da je tužilaštvo po njoj postupilo. Prema podacima APR-a, Ruslan invest, koji na svom sajtu reklamira desetogodišnje iskustvo, osnovan je 15. marta 2013. godine, a vlasnice su (verovatno) sestre Radenković, 23-godišnja Jovana i godinu dana mlađa Tijana.

Bogata tašta

U gradskom Sekretarijatu za inspekcijske poslove rečeno nam je da su inspekcije po prijavi građana obišle objekat u Vodovodskoj ulici, koji se gradi od 1990-ih, o čemu je Danas takođe pisao. Radovi na zdanju od šest spratova koje u osnovi ima 1.080 kvadrata, bez dozvole su obnovljeni tokom ove godine. „Građevinski inspektor ovog Sekretarijata je doneo rešenje o uklanjanju objekta i zaključak o dozvoli izvršenja. Takođe, nadležnom tužilaštvu podneta je prijava za privredni prestup, zatvoreno je gradilište, što je dostavljeno MUP-u radi preduzimanja mera iz njihove nadležnosti“, navodi se u odgovoru Sekretarijata i dodaje da je inspektor podneo i krivičnu prijavu protiv investitora koji je nastavio radove zbog povrede službenog znaka i pečata. Investitor objekta vrednog više miliona evra je Rubisal plus, čiji su vlasnici Sera generalunternehmung, registrovana u Švajcarskoj i Smilja Radanović, nekadašnja kuvarica u Švajcarskoj, inače tašta zaštićenog svedoka Nebojše Joksovića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari