Oporavak industrije nemoguć bez jasne državne strategije 1Foto: Facebook Fridrih Ebert fondacije

Neophodno je da se sindikati izbore za prava radnika koja država guši kako bi se dodvoravala stranim investitorima, koji u Srbiju dolaze u potrazi za jeftinom radnom snagom.

Jedan je od zaključaka sa današnjeg okruglog stola „Industrijska politika Srbije u kontekstu EU integracija“, održanog u organizaciji Fridrih Ebert fondacije i Granskog sindikata industrije, energije i rudarstva Nezavisnost.

Dragan Vesić, izvršni sekretar pomenutog Granskog sindikata, istakao je da je jedan od ključnih problema to što država nema nikakav dugoročni strateški plan kada je u pitanju oporavak i razvoj industrije, prisećajući se bivše SFRJ u kojoj su postojali planovi za najmanje deset godina unapred.

– Sećam se da je nekakva strategija doneta 2011. godine, međutim,  problem kod nas je smena vlasti, jer svaka nova Vlada smatra da istorija počinje sa njom i da sve ono što je bilo pre ništa ne vredi. To pokazuje apsolutni nedostatak države u jednom tako važnom pitanju poput industrijalizacije, jer se strategije prave između dva TV dnevnika – naglasio je Vesić.

Novinar dnevnog lista Danas Gojko Vlaović, poručio je da je osnovni preduslov za početak reindustrijalizacije u Srbiji stabilan energetski sektor. On je saglasan sa prethodnim govornikom da bi država morala da se angažuje kako bi industrija u našoj zemlji počela da se razvija.

– Znam da svaka vlast beži od fraze „državna intervencija u ekonomiji“, jer se onda javljaju liberalni ekonomisti koji smatraju da je to besmisleno te da je to nepotrebno i štetno u uslovima tržišne privrede. Međutim, ako pogledamo nama prijateljsku Kinu, u kojoj se sprovodi i tržišna ali i planska privreda, imamo dokaz da uplitanje države u ekonomiju ne mora da bude štetno – kazao je Vlaović.

On je dodao da je jedna od negativnih posledica nemešanja države u privredu bila i velika svetska ekonomska kriza iz 2008. godine, koja je počela u ekonomski najliberalnijoj zemlji na svetu, a čije se posledice i dan danas osećaju širom planete.

Nikola Rajaković, profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, takođe se složio da se planovi za oporavak privrede ne mogu praviti bez države, jer su i najmoćnije zemlje sveta, koje se hvale liberalnom ekonomskom filozofijom, i te kako intervencionistički nastrojene.

– Mora se doneti strategija industrijskog razvoja, jer mi moramo da znamo odakle da počnemo i šta želimo da uradimo. Po meni, reindustrijalizaciju u Srbiji treba usmeriti prema modernim tehnologijama. Mi nismo zemlja koja je bogata energijom, pa zato moramo sravniti naše mogućnosti sa željama i idejama – zaključio je Rajaković.

Predstavnica Ministarstva privrede Ankica Momčilović poručila je da su u toku analize o tome kojom dinamikom se razvijaju regioni i koje su to industrije koje bi mogle da podstaknu privredni razvoj, te da će dobijeni podaci biti osnov nove strategije za razvoj privrede.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari