Srbija najbrže vraća PDV, ali pada po lakoći plaćanja poreza 1Foto: FI/Filipo Vicarelli

Srbija je po lakoći plaćanja poreza rangirana kao 82. od 190 zemalja u svetu, rečeno je na jučerašnjem predstavljanju izveštaja „Plaćanje poreza“ za 2018. godinu za Evropu i Centralnu Aziju.

Plaćanje poreza je jedan deo Duing biznis liste koju svake godine objavljuje Svetska banka, na kojoj se Srbija ovog puta našla na 43. mestu.

Pozicija 82 je pad od četiri mesta u odnosu na prethodnu godinu, mada razlog nije to što je situacija sa plaćanjem poreza pogoršana, već zato što nije ništa rađeno dok su druge zemlje napredovale. Najvažniji parametri koje prati ovaj izveštaj su broj plaćanja za poreze i doprinose, vreme (u satima) potrebno da se pripreme i podnesu prijave i na kraju ukupna stopa poreza i doprinosa u odnosu na ostvareni profit.

Sa 33 plaćanja Srbija se nalazi u društvu Izraela i BiH, dok je prosek regiona Centralne Azije i Istočne Evrope 16,2, a svetski prosek 24. Inače, Svetska banka sva plaćanja onlajn tretira kao jedno plaćanje. Tako se za porez na dobit i porez i doprinosi na plate tretiraju kao jedno plaćanje, dok se veliki broj plaćanja odnosi na lokalne dažbine kao što su porezi na imovinu, ekološke takse i firmarine.

Prema broju sati neophodnih za pripremu poreske prijave i plaćanje poreza Srbija se sa 226 sati godišnje nalazi nešto ispod regionalnog proseka od 230 sati. Najviše je potrebno vremena za plaćanje poreza na rad, a najmanje poreza na dobit. U ovoj kategoriji najbolje je plasirana Makedonija sa 119 sati potrebnih za plaćanje poreza, dok je na dnu BiH sa čak 411 sati godišnje neophodnih da bi se izmirile obaveze prema državi.

Ukupno poresko opterećenje firmu u Srbiji košta 39,7 odsto profita i to je nešto iznad proseka regiona od 33,4 odsto. Preduzeća najviše koštaju porezi i doprinosi na rad na koje odlazi ekvivalent od 20,2 odsto profita, a zatim porez na dobit koji iznosi oko 16 odsto dobiti. Zanimljivo je da je poresko opterećenje balkanskih zemalja čiji je prosek 29,3 odsto daleko manje od proseka OECD zemalja gde je prosek 40,5 odsto (što je i svetski prosek).

Prema rečima Toma Dejna iz konsultantske kuće Prajsvoterhaus Kupers iz Velike Britanije i autora izveštaja, za privredni rast važnija je efikasnost administracije nego visina poreskih stopa.

„Globalno beležimo stabilnu visinu poreskog opterećenja, mada prošle godine imamo 52 zemlja koje su povećale poreze, a 36 koje su ih smanjile. Kada se radi o vremenu neophodnom za podnošenje poreskih prijava i broj plaćanja beležimo značajno smanjenje i to pre svega zbog digitalizacije i novih tehnologija“, ocenio je Dejn.

Prema ovom izveštaju Srbija je najbolje rangirna u regionu u kategoriji brine povraćaja PDV-a i plaćanja poreza na dobit. Za podnošenje prijave za povraćaj PDV-a potrebna su samo četiri sata, a Poreska uprava obavlja kontrolu i isplaćuje novac u proseku za 14,7 nedjelja, dok je globalni prosek 27,8 nedelja. Efikasnost ovog procesa u Srbiji je ocenjena sa 91,1 od maksimalnih 100 poena. Svetski prosek iznosi 59,51. Tome najviše doprinosi činjenica da čak 50 zemalja koje imaju PDV uopšte ne predviđaju povraćaje.

Inače Srbija je 2013. najviše napredovala u poreskoj administraciji kada je značajno smanjeno vreme plaćanja poreza sa 280 na 226 sati uvođenjem elektronske prijave poreza, a takođe je smanjen i broj plaćanja sa blizu 70 na 33. Istovremeno povećanjem poreza na dobit sa 10 na 15 odsto povećano je ukupno poresko opterećenje preduzeća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari