Gojković: Rast i bolji život u 2018. 1Foto: FoNet / Zoran Mrđa

Očuvanje samostalne spoljne politike i regionalne stabilnosti u složenim okolnostima, kao i zadržavanje kursa fiskalne stabilnosti i ekonomskog rasta, su najvažniji zadaci pred Srbijom u 2018. izjavila je predsednica Narodne skupštine Maja Gojković otvarajući konferenciju „Ekonomist – svet 2018“.

Naša politika je jasna i jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije ostaje punopravno članstvo u Evropskoj uniji (EU), a istovremeno želimo da sačuvamo najbolje odnose sa Rusijom, Kinom, SAD i svim ostalim, rekla je Gojković na konferenciji u Domu Narodne skupštine.

Ona je naglasila da je Skupština Srbije u proteklom periodu saradnju sa Državnom dumom Rusije i Svekineskim narodnim kongresom podigla na najviši mogući institucionalni nivo.

Živimo u vremenu promenljive geopolitičke realnosti i globalnih izazova i promena, kao što su terorizam, sajber-kriminal, izbeglištvo i migracije, endemski prisutne ekonomske teškoće, klimatske promene, predočila je Gojković i ukazala da se i sama EU suočava sa političkim, ekonomskim i bezbednosnim izazovima.

Sve to nas opominje da moramo da sagledamo pozicije Srbije, polazeći, pre svega, od naših nacionalnih i državnih interesa, ocenila je.

Gojković je podsetila da je zaključena raspravu o budžetu za 2018. i ocenila da su reforme donele stabilizaciju javnih finansija, a time i mogućnost povećanja plata i penzija, kao i investicija koje će u idućoj biti 30 odsto veće nego u ovoj.

Sa sigurnošću možemo da kažemo da će građani Srbije u 2018. godini živeti bolje, kazala je predsednica Skupštine.

Napomenula je i da su dobri odnosi i saradnja u regionu jedan od prioriteta politike Srbije, uz nastojanje da oni budu izgrađeni na temeljima međusobnog poverenja i razumevanja, u čemu važnu ulogu ima Berlinski proces.

Uverena sam da samo ekonomski razvoj može doprineti jačanju regiona u celini, njegovoj stabilnosti i spremnosti da se izborimo sa svim vrstama izazova, zaključila je predsednica parlamenta.

Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović ocenila je da se u Srbiji danas lakše živi i diše.

Danas pričamo o programski orijentisanoj ekonomskoj politici, o realnom budžetu, o našoj spoljnoj politici dobrih odnosa na istoku i zapadu, a cilj vlade je da obezbedi bolji životni standard za građane, poručila je Mihajlović.

Vizija je da jednog dana ne znamo kako nam se zovu ministri, ali da vidimo i osetimo u džepovima i osmesima građana da živimo u boljem, modernom društvu, orjentisanom ka razvoju, dodala je.

Prema njenoj oceni, u Srbiji danas nema otvorenih pitanja i nemuštih odgovora.

Otvaranje pregovaračkih pozicija u pregovorima sa EU pokazuju ciljeve Vlade Srbije, koja radi sve da nas svet prihvati onakve kakvi jesmo, sa svim našim manama, ali i sa pregrštom vrlina i takvi želimo da idemo u EU, zaključila je ona.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević takođe je izrazio optimizam da će se u Srbji živeti bolje u 2018.

Očekujemo privredni razvoj takvih razmera da ostvari realni porsat životnog standarda, rekao je on.

Kako je istakao, reformskim programom, koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponudio za bolji životni standard svih građana, teret reformi i oporavka ekonomije je ravnomerno raspoređen, i zaustavljen je rast deficita, o čemu svedoči budžet koji danas usvaja parlament.

Prema rečima Đorđevića, budžet za 2018. predviđa znatno veća davanja za najugroženije stanovništvo, a zadatak koji predstoji je izrada socijalnih karata.

Ipak, zaključio je da ekonomsko-socijalni pokazatelji govore o još uvek složenoj situaciji, zbog nasleđenog sistema, stare administracije i stare etike rada.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević izjavio je da je Novi Sad drugi po broju gradilišta u Srbiji i da ih ima oko 700.

Danas nemamo opstrukcije i nadgornjavanja o nadležnostima, rekao je Vučević i ukazao na projekte Žeželjevog mosta, novog naučno-tehnološkog parka, koncertne dvorane i nove zgrade Radio-televizije Vojvodine.

On je, međutim, predočio izazove sa kojim se suočava Novi Sad zbog, kako je naveo, lošeg rada lokanih samouprava, svesti i funkcionisanja javnog aparata, pa je zaključkio da, bez obzira na stabilnost javnih finansija, i dalje „ima crnih tačaka“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari