Tužba zbog vode u Zrenjaninu 1Foto: FreeImages / Matthew Bowden

Zrenjanin godinama ne uspeva da reši problem pijaće vode, koja je i dalje zabranjena za ljudsku upotrebu od 2004. godine.

Povodom svega, danas se oglasio konzorcijum Sinertech i kompanija „Gruppo Zilio“ d.o.o Beograd, saopštenjem da je podneta tužba protiv Ministarstva zdravlja Republike Srbije, jer nisu omogućili dobijanje saglasnosti za početak rada postrojenja za prečišćavanje vode.

– Neshvatljivo je da Vlada ne rešava problem nastao dijametralno suprotstavljenim tumačenjima zakona, kao i oko nadležnosti. Čak ni na dopis naših inostranih partnera, koji su uložili 3,5 miliona evra u ovaj posao, nije dobio odgovor premijerke. Posle gotovo pet meseci nerada investitor je, ne svojom krivicom, pretrpeo ogromne gubitke koji se svakim danom uvećavaju zbog potpune nezainteresovanosti administracije da ovo pitanje reši, navodi direktor „Gruppo Zilio“ Nenad Obradović.

Prema domaćim propisima, privatni investitor ne može da se bavi delatnošću prečišćavanja vode i po tom osnovu sanitarna inspekcija nije jesenas dala saglasnost ovoj firmi za rad. Tu odluku, nakon žalbe investitora, potvrdilo je Ministarstvo zdravlja u novembru. U međuvremenu, javnost je uveravana da je reč o problemima formalne prirode, koji će ubrzo biti rešeni.

– Nadležnima u Vladi Srbije, kao i u Gradu Zrenjaninu, uputili smo dopis da je nakon tri meseca stajanja oprema, koja je veoma osetljiva na temperaturne razlike, u opasnosti da se trajno uništi ili ošteti, čime bi se izazvala višemilionska šteta. U međuvremenu, ambasador zemlje našeg inostranog partnera je zatražio sastanak sa državnim vrhom kako bi mu predstavio problem i zatražio brzo reagovanje. Predloženo je održivo rešenje gradskim vlastima i nadamo se da će to pitanje najkasnije u toku sledeće nedelje biti rešeno, zaključuje Obradović. Investitor je, po njegovim tvrdnjama, uložio sopstvena sredstva, kao i sredstva iz kredita Erste banke u izgradnju postrojenja za preradu vode, nakon što je zrenjaninsko JKP „Vodovod i kanalizacija“ raspisalo javnu nabavku. Javnu nabavku je, podsećaju iz ove firme, odobrila Direkcija za javne nabavke, kao i Vlada Srbije, koja je i izdala garancije pa je „neshvatljivo zašto se ne dozvoljava da čista voda poteče“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari