Propala investicija vredna 25 miliona evra 1Foto: EPA/HOLGER HOLLEMANN

Srbija još nije spremna za projekte zelene energije, zaključio je pre par meseci predsednik nemačke NRG Grupe Diter Vajs i konačno odustao od inicijative da u Somboru, kao javno-privatno partnerstvo, izgradi toplanu i elektrocentralu na biomasu u šta je bio spreman da uloži oko 25 miliona evra.

Dragan Knežević, jedan od predstavnika firme Bioenergana, koju je Vajs osnovao u Somboru kako bi realizovao projekat, pokušao je i da obezbedi podršku Srpske napredne stranke za taj projekat. On kaže da je saglasnost stigla i iz državnog vrha, ali da lokalne vlasti nisu bile u stanju da se uključe, pa se posle nekoliko godina natezanja, investitor povukao. Knežević sada tvrdi da je zbog tenzija sa lokalom, zabrinut za svoju i bezbednost porodice, posebno nakon isključenja iz članstva naprednjaka, koje je obavljeno, kako kaže, „po nalogu odozgo, i zbog toga što je problem izneo u medije“.

Nemačka kompanija NRG Group potpisala je sa tadašnjim somborskim gradonačelnikom Sašom Todorovićem protokol o saradnji. Dokument u koji je Danas imao uvid, zaveden je u pisarnici Gradske uprave 26. juna 2015. pod brojem II-3/11, a podrazumevao je načelnu saglasnost za projekat koji je nemačka firma bila spremna da izgradi. Na osnovu toga je ubrzo osnovana firma u Srbiji koja je trebalo da upravlja izgradnjom, a sklopljeni su i dogovori sa firmama koje se na okolnom zemljištu bave proizvodnjom i spremne su da nusproizvode sa svojih njiva isporuče Bioenergani. Već naredne godine srpski ogranak NRG Grupe predao je gradskim vlastima pismo o namerama i obiman elaborat u kome je predstavljen projekat.

Osnova investicije prema toj studiji je činjenica da se na njivama uništava, često spaljuje organski otpad poput slame, kukuruzovine, energetske trave ili nusproizvodi iz voćnjaka i povrtnjaka, iako se to može iskoristiti kao obnovljiva sirovina za proizvodnju energije. Za rad planiranog postrojenja bioenergana bi koristila ostatke ratarske proizvodnje a proizvođači koji su bili spremni na udruživanje, imali su proizvodnju u okolini Grada na oko 5.000 hektara. Bioenergana je od lokalnih vlasti tražila spisak lokacija pogodnih za izgradnju centrala i dogovor oko udela u isporuci toplotne energije gradskoj toplani. U elaboratu se analiziraju količine otpada koje bi bile na raspolaganju i zaključuje da bi toplotna energija iz biomase za gradsku toplanu i građane bila značajno jeftinija nego na gas. Oko feed-in tarifa za električnu energiju dogovori bi se obavili sa EPS-om. I na tome se sve završilo. Lokalna vlast se u međuvremenu promenila a nova tvrdi da nema nikakvih saznanja o potpisanom protokolu niti projektu. Posle gotovo godinu dana čekanja na odgovor lokalnih vlasti, NRG Grupa je odlučila da se povuče.

– Grad Sombor je 2011. godine, poštujući sve ekološke standarde, izgradio potpuno novu toplanu koja za svoj rad koristi prirodni gas. Toplana je izgrađena sredstvima obezbeđenim iz kredita koji se još uvek otplaćuje. Generalni stav lokalne samouprave je da se ne ulazi u nova zaduženja dok se ne isplate aktuelna dugovanja. S obzirom na to da konkretnu ponudu nemačke firme GGC nemamo, nadležna odeljenja Gradske uprave nisu ni mogla da se izjasne o ulasku u projekat izgradnje toplane i električne centrale na biomasu po modelu javno-privatnog partnerstva – kaže za Danas aktuelna gradonačelnica Sombora Dušanka Golubović.

Ona dodaje da prema saznanjima lokalne samouprave, Ministarstvo privrede nije učestvovalo u realizaciji takvog projekta „jer niti ponude, niti projekta, pa samim tim ni njegove realizacije nije ni bilo“.

– Grad izlazi u susret svim potencijalnim investitorima koji imaju ozbiljne namere da ulažu svoj kapital na teritoriji Sombora. Pored toga, prikaz svih slobodnih lokacija, njihove vlasničke strukture i opremljenosti su dostupne na zvaničnoj internet stranici Grada i transparentne su za sve zainteresovane investitore – tvrdi gradonačelnica.

Isključenje zbog medija

Dragan Knežević tvrdi da je zbog zastoja u razgovorima pokušao da preko SNS dobije podršku i pisao je kabinetu predsednika Aleksandra Vučića odakle mu je zatražena kompletna dokumentacija o slučaju. Prema njegovim informacijama, papiri su prosleđeni nadležnom ministarstvu i on je uspeo da na osnovu toga povrati interesovanje Nemaca. Međutim, pomaka opet nije bilo. Kontaktirao je i partijskog poverenika, i medije, nakon čega je isključen iz članstva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari