Sajam knjiga oslonjenih na 20. vek 1

Međunarodni sajam Biblioteke XX vek održan je sinoć u Centru za kulturnu dekontaminaciju. Kao sajamska premijera izdvojeno je izdanje „Narod i njegove pesme“ Rigelsa Halilija, pisca iz Varšave, koji je došao u Beograd da predstavi knjigu i pozdravi posetioce sajma.

On je preporučio da njegovu knjigu treba čitati sa nadom. Prijatelju biblioteke XX vek, reditelju i publicisti Lazaru Stojanoviću pripala je čast da svečano otvori ovaj sajam. On je pohvalio rad ove izdavačke kuće i ocenio ga kao herojski i prometejski.

– Mi za ovih 16 godina u 21. veku nemamo u filozofiji i teoriji umetnosti ni jednu jednu ideju koja bi se pojavila i artikulisala na dalje, tako da su sve one o kojima mi danas raspravljamo iz 20. veka. Iz tog fonda ideja nastaje celokupna ova biblioteka jer 20. vek nismo mogli razumeti i analizirati tada dok smo ga proživljavali rekao je Stojanović i dodao da sada imamo izdavača koji pokušava da nam te ideje iznese i da nas opomene da razmislimo o njima.

Posle otvaranja priređena je i tradicionalna sajamska tombola čije brojeve su izvlačile Svetlana Lukić i Svetlana Vuković, urednice portala Peščanik, a srećni dobitnici nagrađeni su najnovijim izdanjima Biblioteke XX vek. Nakon toga je usledio koktel na kome su svi zainteresovani mogli da se upoznaju sa autorima.

U okviru sajma organizovan je prodajni štand gde su posetioci imali priliku da kupe preko 100 različitih naslova ove izdavačke kuće.

Ovom prilikom predstavljena su i nova izdanja: Narod i njegove pesme Rigelsa Halilija, Kupusara svetlane Slapšak, Smrt na Kosovu polju Ivana Čolovića, Jezici u potkrovlju Rana Bugarskog i Novi život partizanskih pesama Ane Hofman.

 

O izdavačkoj kući’]

Ovo je 9. po redu sajam Biblioteke XX vek koja postoji već 45 godina. Biblioteka XX vek objavljuje naučna i esejistička dela domaćih i stranih pisaca o širokom kurugu antropoloških tema. NJen cilj je da zainteresovanoj publici predstavi najvažnije autore, ideje, discipline i tendencije u području interdisciplinarnog istraživanja čoveka, društva i kulture i novim i aktuelnim temama ponudi ključeve za razmevanje sveta u kome živimo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari