Ministarstvo: Rešavaćemo problem Kolarca 1Foto: DANKA NINKVIĆ

Pre samo nekoliko dana urednica muzičkog programa u Kolarčevoj zadužbini Mirjana Lazarević rekla je za Danas da ne veruje da bi se iko potresao da se ustanova u kojoj radi zatvori.

Sudeći po reakciji javnosti, za sada izgleda da se prevarila.

Vest da se jedna od najznačajnijih zadužbina u Srbiji suočava sa ozbiljnim finansijskim problemima nije ostala neprimećena – pokrenuta je peticija „Sačuvajmo Kolarac“, čiji broj potpisnika raste iz sata u sat, mnoge javne ličnosti oglasile su se na društvenim mrežama, građani se javljaju Kolarcu sa pitanjem kako mogu da pomognu, dok u Ministarstvu kulture kažu za Danas da će pokušati da nađu rešenje za zadužbinu.

– Uskovitlala se građanska javnost kojoj ovo mesto znači. To što su stali u odbranu dokaz je da postoji ogromna potreba da ova institucija i dalje traje. Ne sećam se da je skoro neka vest iz kulture imala ovakav odjek. Ljude koji su pokrenuli peticiju ne poznajemo. Javljaju nam se građani i nude pomoć, pitaju kako da uplate donacije – kaže za Danas Mirjana Lazarević, dodajući da je delom i zatečena ovakvim reakcijama.

U Ministarstvu kulture i informisanja ističu za Danas da su svesni situacije u kojoj se nalazi Kolarac, da se radi o problemu koji traje već neko vreme, kao i da će uskoro održati sastanke sa predstavnicima zadužbine.

– Ministarstvo kulture i informisanja čini sve napore kako bi se „Zadužbini Ilije M. Kolarca“ pružila neophodna pomoć u cilju stabilnog i nesmetanog funkcionisanja. U tom smislu, u narednom periodu biće održano niz sastanaka i konsultacija sa predstavnicima „Zadužbine Ilije M. Kolarca“, na kojima će glavna tema biti iznalaženje najprihvatljivijeg modela finansiranja ove ustanove – stoji u odgovoru na pitanje Danasa da li će se uključiti u rešavanje problema na Kolarcu.

Iz Ministarstva dodaju da prepoznaju značaj koji ova ustanova ima za celokupnu kulturnu scenu Beograda i Srbije, kao i da je problem nastao zbog „ograničavajućih faktora u vezi sa finansiranjem“.

„Ograničavajući faktor” je Zakon o zadužbinama, po kome Kolarac nije u nadležnosti ni grada ni države, što znači da ne može da dobije novac za tekuće troškove, koji iznose milion i po dinara mesečno, niti investicije koje bi omogućile, recimo, sanaciju krova koji prokišnjava. Ipak, s obzirom na mesto koje ova institucija zauzima, i to ne samo u Srbiji, nameće se pitanje da li institucije vlasti treba da puste da se Kolarac „krpi“ s novcem.

I dok Ministarstvo kulture kaže da želi da se nađe rešenje, u Gradskom sekretarijatu za kulturu objasnili su nam da zadužbina može da se prijavi na konkurse za programe koje grad raspisuje, a što se tiče novca potrebnog za svakodnevno funkcionisanje – nisu nadležni.

Zaposleni u Kolarčevoj zadužbini prethodno su predlagali da njihovo finansiranje bude uređeno po modelu koji se primenjuje na SANU i Maticu srpsku. Na pitanje da li je takav predlog sprovodiv, iz Ministarstva objašnjavaju da očekuju da sami predstavnici zadužbine pokažu „proaktivnost“.

– U postupku preciziranja adekvatnog modela finansiranja, Ministarstvo kulture i informisanja očekivaće proaktivan pristup i dodatno angažovanje unutar organa upravljanja same „Zadužbine Ilije M. Kolarca“, s obzirom da je za stabilno poslovanje neophodna maksimalna posvećenost svih strana – zaključuju iz Ministarstva.

Direktorka demantuje probleme 

Direktorka Kolarca Jasna Dimitrijević demantuje da je zadužbina na ivici opstanka. U razgovoru za Tanjug ona je istakla da nije tačno da je institucija pred gašenjem. „Postoje razna vremena u finansiranju kulture ali se Kolarac, uprkos različitim izazovima, nikada nije ugasio niti zatvorio za javnost, pa za to nema razloga ni danas. Platili smo struju i nije tačno da imamo neizmirena dugovanja, imamo nove tepihe koje smo postavili prošlog decembra, nove staze postavljene u velikoj dvorani i verujem da ne treba uznemiravati našu publiku koja je kupila karte za koncerte do kraja ove sezone”, kazala je Dimitrijevićeva reagujući na prethodno datu izjavu Mirjane Lazarević Danasu da su uslovi u kojima radi Kolarac „nemogući”, odnosno da zadužbina nema novca za osnovno održavanje prostora, dok su zaposleni na minimalcu. Međutim, početkom decembra, sama direktorka Kolarca govorila je za RTS o problemima u finansiranju zadužbine, a na sajtu ove televizije objavljen je članak pod nazivom „Kolarčeva zadužbina na ivici opstanka zbog manjka novca”. 

Može li muzička fontana sa Slavije u Kolarac 

Povodom vesti da Kolarac nema novca za izdržavanje, oglasio se veliki broj javnih ličnosti na društvenim mrežama. Tako je Igor Brakus napisao na Tviteru „Kolarac pred zatvaranjem? I treba! Ko ih je terao da u ovakvoj državi promovišu normalne i kulturne vrednosti”, Jakša Šćekić ponudio je rešenje „A da Partizan igra na Kolarcu, pa možda i preživi”, aludirajući na državnu pomoć fudbalskim klubovima, dok se Slaviša Lekić pita „je l bi mogla muzička fontana sa Slavije nekako da se implementira u Kolarac?!”. Istovremeno, predsednik beogradske opštine Stari grad Marko Bastać odlučio je da na licitaciju stavi službeni automobil „pežo 607“ i da sav novac koji stigne od prodaje odmah uplati na račun „Kolarčevog univerziteta”. Bastać je rekao da je na ideju o prodaji službenog vozila radi pomoći „Kolarcu“ došao čim je prethodnih dana pročitao vest o tome da je zadužbina na ivici opstanka. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari