Buzuki nije samo Grk Zorba i rebetiko 1

Želim da ljudi kad čuju za buzuki ne očekuju samo velikog Grka Zorbu i rebetiko, zato što ovaj instrument može da se koristi i na drugi način – na njemu može da se izvodi muzika iz svih delova sveta i svih žanrova – kaže u razgovoru za Danas Gergije Georgopulos, grčki muzičar.

On večeras sa svojim kvartetom na 18. Gitar Art festivalu izvodi program pod nazivom „Buzuki 21. veka“. U Domu omladine sa njim nastupaju perkusionista Fobos Apostolidis, pevačica Ria Elinidou i Đani Karakalpadakis, gitara i lauta.

– Mi smo tim koji predstavlja nešto novo, a naziv koncerta govori da se buzuki vraća. U Grčkoj buzuki je stalno u pratnji poznatih i velikih pevača. Želimo da na koncertima sviramo instrumentalnu muziku, kao u zlatno doba buzukija koje je počelo između dva svetska rata i trajalo do sedamdesetih godina 20. veka. Buzuki je grčki tradicionalan, narodni instrument i mnogi poznati pevači na njemu grade svoj repertoar, pogotovo pevači rebetika. Mi imamo drugačiji pristup – ne sviramo samo grčku tradicionalnu muziku, nego proučavamo i tradicionalne melodije s drugih podneblja – objašnjava sagovornik Danasa.

Za večerašnji koncert najavljena je i muzika s Balkana zato što je, „tradicionalna muzika s ovog prostora bliska grčkoj tradiciji i načinu sviranja, instrumenti su usklađeni s buzukijem, a i ritam je srodan“. Specijalni gost na koncertu biće pevačica Dragana Tomić koja će sa Georgopolusovim kvartetom otpevati jednu pesmu na srpskom i jednu na grčkom jeziku.

Georgije Georgopuilos (1983) rodom je Atinjanin. Prve časove muzike počeo je da pohađa u Kalamati, studirao je na Katedri za tradicionalnu muziku u Arti. Nastupao je kao solista u okviru poznatih orkestara i na velikim festivalima širom sveta – od Ciriha do Šangaja, radio je sa proslavljenim grčkim muzičarima kao što su Manolo Mitsias, Dimitrije Basis, Kosta Makedonas, Gerasim Andreatos, Vasilije Lekas… Učešća na svečanostima povodom Olimpijskih igara u Atini i saradnja sa čuvenim Tanasijem Polikandriotisom bili su prekretnica u njegovoj karijeri. Počeo je da proučava i svira melodije sa Balkana, koje kombinuje sa grčkom muzikom, kao i da eksperimentiše sa klasikom i džezom.

– Mi ne zaboravljamo svoje korene i tradiciju, ali želimo da idemo napred sa ovim instrumentima i da se širimo dalje. Ako, zahvaljujući elektronskim medijima, možemo da slušamo muziku iz celog sveta, zašto ne bismo mogli i da je sviramo na svom instrumentu. Deo grčke publike oduševljen je našim repertoarom, ali moram reći da ima i onih koji to ne prihvataju, jer je buzuku grčki tradicionalan instrument i prosto ga svi tako doživljavaju. Van Grčke, publici je čudno kad čuje svoju nacionalnu muziku koju izvodim na buzukiju – to je za njih neočekivano, ali im se dopada – kaže Georgije Georgopulos.

Recitali Darka Bageskog i Srđana Bulata

Pre koncerta Georgopulosovog kvarta večeras u Dimu omladine, takođe u okviru 18. Gitar Art festivala svoje solističke recitale održaće gitaristi klasičari Darko Bageski (Makedonija) i Srđan Bulat (Hrvatska). Bageski će svirati dela Merza, Mangore, Đulijanija, Reisa i svoju improvizaciju narodne pesme „Jovano, Jovanke“. Bulat je za svoj prvi solistički recital u Srbiji odabrao kompozicije Đulija Regondija, Isaka Albenica, savremenih hrvatskih autora Zorana Juranića i Stjepana Šuleka, kao i mlade britanske kompozitorke Kristine Araklejn koja je „Fantaziju“ komponovala za njega.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari