Bradić: Nemanjići za kulturno brendiranje Srbije 1Foto: Stefana Savić

U okolini manastira Studenica i na Kopaoniku 15. marta otpočelo je snimanje televizijske serije „Nemanjići, rađanje kraljevine“, koje se krajem ove sedmice preselilo na objekat, koji je za potrebe serije izrađen u Lipovačkoj šumi.

 Završetak snimanja planiran je za sredinu avgusta, a početak distribucije prve domaće igrane televizijske serije sa srednjovekovnom tematikom RTS najavljen je za kraj 2017, kad se obeležava osam vekova od krunisanja prvog srpskog kralja Stefana Prvovenčanog.

– Brendiranje Srbije pričom o našoj bogatoj istoriji i kulturnom nasleđu, koje je prepoznato na listama Uneska, pravi je način promocije zemlje. Verujemo da će televizijska serija o Nemanjićima doprineti promeni slike o Srbiji u svetu. Ali, prevashodan je cilj upoznati građane Srbije o našoj bližoj i daljoj istoriji. Zbog toga je u prvom planu obaveza javnog medijskog servisa da neguje i afirmiše vrednosti koje nosi naša kultura i duhovnost i da kod najšire publike, a posebno mlađe, razvija osećanje nacionalne pripadnosti i umetničkog ukusa kao i poznavanje sopstvene istorije – kaže za Danas Nebojša Bradić, glavni i odgovorni urednik Kulturno-umetničkog programa RTS.

On naglašava da „jubilej ove vrste predstavlja povod za obeležavanje događaja na više nivoa, počev od zadatka koji stoji pred istoričarima da u svetlu savremene nauke sagledaju složene događaje koji su prethodili krunisanju i koji su iz njega proistekli, do prepoznavanja izazova koji nacionalna istorija pruža kao inspiracija umetničkim odgovorima različitih vrsta“.

– Svesni potrebe dijaloga sa istorijom, odlučili smo se za televizijsku seriju u 12 epizoda na temu krunisanja Stefana Prvovenčanog, odnosno prve nemanjićke kraljevine. Budući da do sada ovaj period nije obrađivan na televiziji, a da su u kod nas već prihvaćene svetske serije iz epohe, poput „Vikinga“, verujemo da će naša publika želeti da rado gleda naše priče iz srednjeg veka. Uloga igrane televizijske serije „Nemanjići – Rađanje kraljevine“ između ostalog je da obrazuje, podseća i inspiriše – smatra sagovornik Danasa.

Prema Bradićevim rečima, od samog početka rada u projekat su uključeni istoričari Smilja Marjanović Dušanić i Marko Popović, a tim saradnika se proširuje tokom razvoja projekta i produkcije.

– Bez saradnje stručnjaka čija je specijalnost srpski srednji vek ne bilo moguće rekonstruisati epohu u pripadajućim sektorima. Veoma pažljivo su analizirani segmenti arhitekture, privatnih života, kostima, oružja, heraldike, dvorskih i religioznih ceremonijala i slično. Televizijska serija sa ovom tematikom mora da ima ovu „obaveznu scenu“, jer drama to traži. Poruke ove serije tiču se države i krunisanja, kao dela priče o kraljevstvu, ali i srpske crkve. Odluka o osnivanju srpskog manastira na Svetoj gori je dobrim delom politička i pripada istom tipu državno-ideološkog „razloga“ kojem i krunisanje 1217. godine. Zbog te suštinske veze koja, rečeno jezikom srednjeg veka, ima za cilj da ustroji pravi put narodu i njegovom vladaru i nađe im mesto u svetoj istoriji, oba su događaja bila neophodna. Da li je bilo ovakvog drugog krunisanja ili je reč o hagiografskoj predstavi, jedno je od pitanja sa kojim smo se susreli u početnim pripremama serijala. Prevagnulo je mišljenje da bi se Nemanjići teško odrekli takvog spektakla – napominje Bradić.

Na pitanje koliko će se u radu na ovom srpskom TV „prvencu“ koristi iskustva stranih TV kuća koje se vrhunski bave istorijskim temama, Nebojša Bradić odgovara da su „iskustva stranih serija veoma važna i da su uzori najbolje britanske produkcije i ekranizacije Šekspira“. On ističe da „tim koji radi na seriji ima iza sebe međunarodne koprodukcije i zadatak da pronađe najbolja rešenja formule „naše i svetsko““.

– Budući da kod nas nije rađena serija iz srednjeg veka, pristup i priprema projekta se razlikuje od rada na dosadašnjim produkcijama RTS. Na javnom anonimnom konkursu izabran je tekst Gordana Mihića. Sledeći korak bio je izbor kreativnog tima – reditelj, majstor fotografije, reditelj specijalnih efekata, scenograf, kostimograf, izvršni producent, čiji je zadatak bio da napravi rediteljsku razradu, plan snimanja, scenografsko-kostimografsku razradu, „storyboard“ sa više od 400 elektronskih crteža. Detaljan rad na produkcijskom planu definisao je glumačku podelu sa više od 180 glumaca, više od 1100 statista, 80 lokacija za snimanja sa više od 220 objekata, iznajmljivanje konja i životinja. Odlukom da ovaj projekat radi kao „in-house“ produkciju, RTS je jasno odredio svoja očekivanja, omogućio izradu preciznog budžeta serije i angažovao generalnog sponzora. Prilikom nabavke scenografskih i kostimografskih elemenata opredeljenje RTS bilo je da stvara neophodan fundus kostima, rekvizite i scenografske opreme kojima će pružiti osnovu za razvoj i realizaciju sličnih projekata u zemlji. Istovremeno, dragocena iskustva u produkciji ovog televizijskog serijala mogu da budu važan potencijal RTS u međunarodnom povezivanju u oblasti kreativnih industrija i produkcije televizijskih filmova i serija – objašnjava Nebojša Bradić.

Autorski tim

U autorskom timu prvog TV serijala o Nemanjićima su: reditelj Marko Marinković, direktor fotografije Nebojša Bašić, kostimograf Stefan Savković, scenograf Kiril Spaseski, Boriša Simović, Marinela Spasenović, Miodrag Miško Stevanović. Kralja Stefana Prvovenčanog igra Vojin Ćetković, Stefana Nemanju Mladen Nelević, Svetog Savu Dragan Mićanović, a ostale uloge tumače: Nebojša Glogovac, Nada Šargin, Sloboda Mićalović, Miodrag Krstović…

Važne godišnjice na RTS

– RTS u svojim programima beleži važne godišnjice na različite načine: kroz informacije, dokumentarne emisije i igrane strukture. Uloga Kulturno-umetničkog programa je da prepozna dramski potencijal priče, angažuje scenariste, pripremi osnovu za TV film ili seriju, snimi je i distribuira. Povodom Prvog svetskog rata RTS je proizveo veliki broj specijalizovanih emisija, različitih u tematskom i žanrovskom smislu. Prošle godine je Goran Marković realizovao TV film „Slepi putnik na brodu ludaka“ o Petru Kočiću, koji je pre 100 godina umro u duševnoj bolnici u Beogradu. U našim planovima je i intenzivnija regionalna saradnja u proizvodnji serija. Proizvodnja serijskog programa je veoma zahtevna i zbog toga udruženi projekti imaju veliku perspektivu. Jedan od takvih projekata smo realizovali u saradnji sa HRT: dokumentarno – igranu seriju o životu Tina Ujevića, koju ćemo emitovati na jesen – kaže Bradić o planovima RTS o obeležavanju važnih godišnjica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari