Veliki rat i dalje inspiracija 1

Tokom obeležavanja stotinu godina od početka Velikog rata, koga civilizacija beleži kao Prvi svetski rat, te 2014. realizovano je, u Evropi, svetu i Srbiji, osim mnoštva rasprava i novih naučnih otkrića, realizovan je niz knjiga, filmova i drugih umetničkih proizvoda koji su inspiraciju tražili u ovom tragičnom događaju.

Izdavačka kuća System Comics iz Beograda i Francuski institut u Srbiji, tada su zajedničkim snagama, započeli serijal strip-albuma Linije fronta (Prvi svetski rat 1914-1918), čiji se prvenac pojavio oktobra 2014. Ovo izdanje, realizovano je u okviru Programa obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata (Srbija) i Misije za obeležavanje stogodišnjice Prvog svetskog rata (Francuska), a svoje autorske radove potpisali su strip-autori iz Francuske i Srbije. Taj omnibus tematski je išao od faktografskih činjenica do mitskih predstava i legendi, što je autorima omogućilo da se precizno postave u odnosu na zadatu temu. Kvalitet radova varirao je od odličnih do vrlo dobrih i dobrih, najavljujući vrlo zanimljiv ulazak devete umetnosti na klizavo tle Velikog rata. Tri godine kasnije ista izdavačka ekipa ponudila je nova dva toma ovog serijala, knjige pet i šest, što potvrđuje početnu ideju da se tema razrađuje sve dok postoji interesovanje autora i čitalaca.

Peti i šesti tom Linija fronta pojavili su se pred sam ovogodišnji, 62. Međunarodni beogradski sajam knjiga. Po osam autorskih priloga u obe knjige, potpisuje 15 scenarista i 16 crtača (u pojedinim prilozima i scenario i crtež potpisuju isti autori), kao i niz kolorista i olovkara. Kolorne i crno-bele stripove od jedne do 12 tabli potpisuju, kao scenaristi i(li) crtači, između ostalih, Askold Akišin, Le Renard, Milenko Mišić, Aleksandar Zolotić, Dejan Stojiljković, Danica Radović, Svetozar Obradović Toza, Nenad Cvitičanin, Varvara Pomodor i Eldar Karkhalev, Draško Roganović, Vladimir Aleksić… Stilski, pred čitaocima su radovi od realističkih do karikaturalnih, realizovani olovkom, tušem i četkicom. I još, zanimljivo je videti iste događaje i ljude, viđene različitim očima.

Ovom prilikom ponavljamo malu preporuka uredništvu, pošto je izvesno da će se ovaj serijal nastaviti do 2018, odnosno stogodišnjice završetka Velikog rata, da bi trebalo razmišljati o mogućnosti da se objave i tekstualni prilozi o samom događaju i autorima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari