Sonja Biserko: Najjači pritisak Moskve na Vučića dosad 1Foto: FoNet AP

Odluka Vlade Srbije o slanju pomoći u sirijski grad Alep u organizaciji Rusije nije transparentna i dostupna javnosti. Naime, nije jasno kada i na koji način su se ministri izjašnjavali o ovom zahtevu Rusije.

Početkom nedelje sagovornici Danasa, bliski Vladi Srbije, najavili su da će se o ovom pitanju raspravljati na jučerašnjoj sednici Vlade, dok je premijer izjavio da je ta odluka doneta odavno. Među saopštenjima Vlade, prema istraživanju Danasa, ne nalazi se nijedno koje objavljuje informacije o tome da je doneta odluka o slanju pomoći ruskim transportnim avionima. Međutim, kako nezvanično saznajemo, među tačkama jučerašnje sednice Vlade nalazila se i ona o slanju humanitarne pomoći.

– Prvi put je najotvorenije traženo da se Srbija priključi Rusiji u njenim vojnim operacijama u Siriji i premijer Srbije Aleksandar Vučić našao se pod pritiskom koji nije uspeo da izdrži – ocenjuje za Danas Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji.

Ona je za naš list komentarisala odluku premijera Vlade Srbije da se priključi slanju humanitarne pomoći u sirijski grad Alep. Premijer je juče novinarima rekao da ne vidi „i dalje nikakav problem u tome što je Srbija poslala ćebad, šećer, lekove u Siriju“.

– To ne znači da se svrstavamo na neku stranu i nisam izložen bilo kakvim pritiscima zbog toga – rekao je premijer Aleksandar Vučić.

Sonja Biserko, međutim, ističe za Danas da zahtev da se Srbija priključi akciji Rusije spada pod sferu pritiska ove države koji se, kako tvrdi, očigledno pojačava.

– Nisam se suočio s bogzna kakvim pritiscima, ali i da se suočim, to ne bi ništa promenilo, pošto je Srbija suverena zemlja – rekao je juče Vučić odgovarajući na pitanje novinara da li je Srbija izloženima kritikama i pritiscima zbog slanja humanitarne pomoći u Siriju. On je upitao da li se Srbija „zbog ćebadi, šećera, lekova koje smo slali ruskim avionima svrstala na stranu koju podržavaju Rusi ili Amerikanci“. Vlada, precizirao je, radi samo ono što je u interesu Srbije, a ovog puta je to – da pokažemo humano lice.

Sagovornica Danasa ističe da je Rusija primorala Srbiju da se uključi i svrsta u vojna pitanja, s obzirom na to da je u toku rasprava u EU da se Rusiji dodatno pooštre sankcije Rusiji zbog ratnih dejstava u Siriji, odnosno da su EU i Rusija na sasvim suprotnim stranama u ovom ratu.

Na pitanje kako komentariše to što Vučić ipak tvrdi da ne vidi problem u tom potezu, jer je reč o „ćebadima i lekovima“, Biserko napominje da je premijer očigledno pod nikad jačim pritiskom, jer slanje humanitarne pomoći preko Rusije, koja je na suprotnoj strani po pitanju Sirije od EU, predstavlja direktno mešanje i opredeljivanje u vojna pitanja.

– Nismo slali ni tenkove, ni puške i nemoj da mi predavanja drže oni koji samo s druge strane drže uperene cevi prema nekome u bilo kojoj zemlji na svetu, jer mi cevima ne upravljamo – rekao je Vučić, dodajući da je vođenje unutrašnje i spoljne politike zemlje njegov posao, a ne Rusa ili Amerikanaca.

Ako postoji neka primedba na takav stav i na slanje humanitarne pomoći, dodao je, to bi voleo da čuje, a ovako, primetio je, Srbi inače vole da vode visoku politiku i da se svrstavaju.

Upitan šta se događa sa srpsko-ruskim humanitarnim centrom u Nišu, Vučić je rekao da je pravo pitanje verovatno da li su oni dobili diplomatski imunitet, pa je na to odgovorio: „Nisu, a kad bude promena, bićete obavešteni… ako ih bude“.

Kako je Danas više puta izvestio, Vučić je u proteklom periodu odolevao pritiscima ruske stranke da se rusko-srpskom centru u Nišu dodeli status sličan onom koji uživa NATO u Srbiji, jer bi to, prema saznanjima Danasa, direktno ugrozilo proces evropskih integracija Srbije. To je bio i jedan od ključnih pokazatelja ruskim zvaničnicima da u Vučića ne mogu imati poverenje kao što je to slučaj sa, recimo, Tomislavom Nikolićem, predsednikom Srbije, koji u svakoj prilici poziva na potpisivanje tog sporazuma sa Ruskom Federacijom.

Niš: Počeo utovar

Na niškom aerodromu „Konstantin Veliki“ juče po podne počeo je utovar pomoći države Srbije za sirijski grad Alep koja će biti upućena velikim ruskim transportnim avionom tipa iljušin, javljaju mediji. Ruski portal Ruska reč je preko svoje Fejsbuk stranice uživo prenosio utovar, prikazujući kako viljuškari u ogromni avion ubacuju palete sa paketima na kojima se vide pakovanja šećera, brašna i razne druge robe, prenose Južne vesti. Dopisnica ovog portala iz Srbije Katarina Lane je na srpskom jeziku komentarisala tok utovara, a na snimcima se vidi i ambasador Rusije Aleksandar Čepurin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari