Zoran Čičak: Tužiću Vučića zbog izjave da radim za britansku službu 1Foto: Lična arhiva - Foto:Zoran Mrđa/FoNet

Zoran Čičak, osnivač nekadašnje partije Jugoslovenska levica, koju je vodila Mira Marković, juče po podne na svom blogu najavio je da će podneti privatnu tužbu protiv premijera Aleksandra Vučića zbog njegove tvrdnje da radi za britansku obaveštajnu službu.

Čičak je objavio opširan odgovor premijeru Srbije Aleksandru Vučiću, koji je odgovarajući na novinarsko pitanje na pres-konferenciji u ponedeljak uveče, da li su tačni navodi na Čičkovom blogu o tome da ima novac na računima u Švajcarskoj, doveo Čička u vezu sa službama bezbednosti. Prenosimo delove Čičkovog odgovora počev od objašnjenja šta objavljuje na svom blogu.

„Najpre, komentarišući moj tekst ‘Priče iz Sklavonije (5): Igre lopova i žandara’, objavljen na blogu u nedelju, 23. oktobra 2016, izneo si neistinu da sam te, u tom tekstu, navodno optužio da imaš račun u izvesnoj švajcarskoj banci. Da si taj tekst pažljivo (ili uopšte) pročitao, video bi da se – kao i u prethodna četiri nastavka – u njemu ne pominješ ni ti, ni Srbija, već niz izmišljenih likova u jednoj izmišljenoj zemlji.

Da li ti zaista imaš račune u švajcarskim (ili nekim drugim stranim) bankama, ti najbolje znaš sam, i o tome možda znaju i neki drugi ljudi, ali je meni autoprojekcija, koju si izveo iz jednog romansiranog tea, zaista fascinantna. Kada je Miroslav Krleža napisao „Banket u Blitvi“, mnogi njegovi savremenici su radnju tog romana stavili u Kraljevinu Jugoslaviju. Ali, čak ni tadašnjem jugoslovenskom premijeru Milanu Stojadinoviću nije padalo na pamet da sebe – iako je možda to i pomislio – javno poistovećuje sa diktatorom Barutanskim, Krležinim izmišljenim likom. Drugo, opisujući mene, naveo si i drugi netačni kvalifikativ: „Julovac“, koji je verovatno – u tvom vrednosnom sistemu – trebalo da ima pežorativno značenje. Ovde imamo tri problema koja zaslužuju osvrt. Jedan je vrednosni, a dva su činjenična. Najpre, kao osnivač i pisac programa Jugoslovenske levice, 1994. godine, ja nisam delio tvoje tadašnje vrednosti – šovinističke i ratnohuškačke – kojih si se ti posle, radi vlasti, odrekao. Tvoje sadašnje vrednosti – kvislinške – ne delim danas. Dakle, tvoje i moje vrednosti su bile, a kao što vidimo i ostale, sasvim različite.

Drugo, iz JUL-a sam isključen u leto 1995, nekoliko dana nakon što su ljudi – koji su tvoju tadašnju ideologiju „sto za jednog“ primenjivali u praksi – izvršili masovni ratni zločin u Srebrenici. Dakle, nisam bio „julovac“ u vreme kada si ti bio ministar u zajedničkoj vladi SPS, SRS i JUL-a, 1998-2000. godine, kada su izvršena mnoga politička ubistva a zemlja naterana u rat sa NATO paktom, koji je izgubila.

Sa tadašnjim JUL-om si dakle sarađivao ti a ne ja, i tada su u rukovodstvu JUL-a, uostalom, bili i tvoji, a ne moji, današnji bliski saradnici, Željko Mitrović i Aleksandar Vulin. Da li ste u međuvremenu sva trojica promenili svoje tadašnje ideologije, ili si samo ti to uradio, iskreno, mnogo me i ne zanima, baš kao ni pomenuta dvojica.

I treće, JUL – što ti je isto dobro poznato, odavno više ne postoji, ni suštinski, ni formalno. Dakle, mogao si da za mene kažeš „bivši julovac“, baš kao što bih i ja za tebe mogao da kažem „bivši radikal“.

Treće, naveo si kako se „ponosim radom za britansku obaveštajnu službu“. Ovo je takođe netačna i – već sama po sebi – uvredljiva kvalifikacija. Interesantno je da je iznosiš baš ti, kome je BIA agencija, 2010, na lični zahtev, morala da izda potvrdu da ne radiš za tu istu službu?…“ Na kraju, dve praktične napomene: jednu zahvalnost i jedno upozorenje. Prvo, hvala ti što si moje tekstove reklamirao i time ih učinio mnogo čitanijim nego što bi to inače bili. To sam doživeo kao dodatni podstrek da nastavim da ih pišem. Razmišljam i da ih zajedno objavim u knjizi.

Drugo, povodom ocene da „radim za britansku službu“, moji advokati će protiv tebe podneti privatnu tužbu nadležnom sudu u Beogradu, gde ćeš imati priliku da dokažeš i ove svoje tvrdnje a i nezavisnost srpskog pravosuđa na koju si toliko ponosan. U odgovarajućem sudskom postupku predložiću za svedoke, između ostalih, i neke pripadnike službe koju si pomenuo a koje, sticajem okolnosti, obojica dobro poznajemo. Valjda oni najbolje znaju ko su im bili, ili i dalje jesu, saradnici. Nadam se da ćeš pozive na suđenje uredno primati i da se nećeš pozivati na imunitet. To ne bi bilo džentlmenski“, završava Čičak svoj blog.

Iz arhive

Zoran Čičak je na svoj Tviter okačio i arhivsku vest Blica iz 2010. godine da je Aleksandar Vučić, zamenik predsednika SNS, pre dva dana dobio dopis od Bezbednosno-informativne agencije u kojem je stajalo da nema „podatka, informacije ili dokumenta koji bi ukazivali na njegove kontakte sa bezbednosnom službom Velike Britanije“. Vučić je insistirao na objašnjenju BIA, nakon što su predstavnici SRS pred skupštinskim odborom za odbranu i bezbednost izjavili da je engleski špijun, navodi se u vesti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari