Grčka na udaru zbog nepriznavanja Kosova 1Foto: Joerg Castensen/EPA

Tačne su tvrdnje pojedinih medija da su moguća meta napada pripadnika albanske dijaspore zbog nedavnog hapšenja Ramuša Haradinaja, bivšeg lidera OVK, bile ambasade Srbije u Atini i Briselu, kažu za Danas nezvanično izvori iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Naši sagovornici ističu da je „pretnja bila ozbiljna i da je skorijeg datuma“. List Informer objavio je da su teroristi spremali otmicu Ane Hrustanović, ambasadorke Misije Srbije pri EU, te ambasadora u Atini Dušana Spasojevića.

„Logično je da je Atina na udaru zbog nepriznanja nezavisnosti Kosova, kao i zbog velikog broja pripadnika albanske dijaspore koji žive u Grčkoj. Isto važi i za Brisel, sedište Evropske unije, budući da ekstremistima smeta što pet država EU nije priznalo Kosovo. Takođe, taj grad je već bio na meti terorista, pa se računalo da će ekstremisti tamo lako izazvati haos. Ostaje pitanje da li su teroristi odustali od planiranog napada zbog toga što su njihovi planovi javno razotkriveni“, navode izvori Danasa iz MSP.

Spoljnopolitički analitičari za naš list nezvanično komentarišu da je „očigledno da albanskim ekstremistima smeta što se osvežavaju odnosi Srbije i Grčke, o čemu govore i nedavne posete nekoliko grčkih političara Beogradu, što je zasluga i ambasadora Spasojevića“.

„Lider Nove demokratije, vodeće opozicione stranke u Grčkoj Kirijakos Micotakis boravio je u Srbiji u novembru i tom prilikom susreo se i sa premijerom Aleksandrom Vučićem, dok je u decembru u dvodnevnu posetu Beogradu došao predsednik grčkog parlamenta Nikolaos Vucis, što govori o intenziviranju tradicionalnog prijateljstva Srbije i Grčke“, kažu sagovornici Danasa.

Podsetimo, šef srpske diplomatije Ivica Dačić izjavio je da su zapadne službe obavestile Srbiju da se u albanskoj dijaspori planira zauzimanje nekog od diplomatsko-konzularnih predstavništva Srbije u SAD ili Evropi, kako bi Beograd bio prinuđen da odustane od zahteva za suđenje Haradinaju, koji je prošle sedmice uhapšen u Francuskoj, po međunarodnoj poternici Srbije za zločine na Kosovu, i određen mu je pritvor u trajanju od najmanje 18 dana. Srbija je prekjuče poslala zahtev francuskom pravosuđu za njegovo izručenje.

Kako navode mediji, MSP Srbije je naložio pojedinim zemljama da pojačaju obezbeđenje srpskih diplomatskih predstavništava koje su potencijalne mete albanskih terorista, a diplomate u tim ambasadama dobile su iz Beograda precizne instrukcije da mere opreza podignu na najviši nivo. Precizirano je da u predstavništvima koja bi se mogla naći na udaru radi oko 40 naših diplomata.

Državni sekretar u MSP zadužen za kontrolu i bezbednost DKP Ivica Tončev rekao je za Večernje novosti da je uprkos protestima zbog hapšenja Haradinaja ispred nekih od naših ambasada, situacija pod kontrolom.

Cipras dolazi krajem meseca

Predsednik grčke vlade Aleksis Cipras dolazi u prvu zvaničnu posetu Srbiji krajem januara, saznaje Danas nezvanično u Vladi Srbije. „Još nije preciziran tačan datum posete, ali potvrđeno je da će Cipras posetiti Beograd krajem ovog meseca. Biće to prva poseta jednog grčkog premijera posle sedam godina“, kažu naši izvori.

Cipras je kao lider levičarskog pokreta Siriza u decembru 2014. na poziv Pokreta socijalista posetio Srbiju i sastao se sa predsednikom Tomislavom Nikolićem, ministrom Aleksandrom Vulinom, kao i sa patrijarhom Irinejom, a održao je i predavanje na Pravnom fakultetu u Beogradu. Tokom boravka u Beogradu poručio je da su grčki i srpski narod „veoma bliski, imaju zajedničke korene i borbe u prošlosti i treba da nastavimo tim putem“.

Proširena optužnica protiv Haradinaja

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije proširilo je optužbe protiv Ramuša Haradinaja novim dokazima. Kako su preneli mediji, reč je o dokazima za ratne zločine na Kosovu koji nisu bili predmet razmatranja u Haškom tribunalu i predstavljaju dopunu dokaza koji su već poslati u Francusku.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari