Berlin neće gledati kroz prste Beogradu 1Foto: Fonet/AP

Kritike izrečene na račun srpskih vlasti u internoj analizi Ministarstva spoljnih poslova Nemačke predstavljaju još jedan dokaz da zvanični Berlin neće gledati kroz prste Beogradu, uprkos dobrim odnosima kancelarke Angele Merkel sa premijerom Aleksandrom Vučićem.

Ovo ocenjuju za Danas predstavnici diplomatskih izvora. Naši sagovornici ističu da je Nemačkoj „i dalje veoma stalo do integracije Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, u EU, ali da to nikako ne znači da će zvaničnom Beogradu biti tolerisani propusti u izgradnji pravne države“, što podrazumeva da će se i dalje insistirati na „uspostavljanju pune slobode izražavanja i poštovanju građanskih prava i sloboda“.

„Činjenica da se u internom dokumentu MSP Nemačke pominje i slučaj Savamala i smene u RTV Vojvodine pokazatelj je da je Berlin izuzetno dobro informisan o situaciji u Srbiji i da administracija Angele Merkel insistira na tome da srpske vlasti sprovedu u delo ambiciozna obećanja o reformama. Reforme, kao što je mnogo puta istaknuto u Berlinu, ne mogu ostati samo spisak lepih želja, već se moraju implementirati u korist građana Srbije“, poručuju nezvanično diplomate.

Povodom ocena u dokumentu nemačkog ministarstva, čije delove je objavio Dojče vele, da vladajuća SNS „igra na kartu nacionalizma“, izvori bliski Berlinu kažu za Danas da „politički krugovi u Nemačkoj ne kriju svoju razočaranost“ zbog izjava u Srbiji koje se odnose na nedavni „slučaj voz“, kao i zbog prisustva predsednika Srbije proslavi Dana Republike Srpske“.

„Mada se zaoštrena retorika predstavnika srpskih vlasti u poslednje vreme dovodi u vezu i sa predstojećom kampanjom za predsedničke, a moguće i za parlamentarne izbore, to ne znači da će Berlin odustati od zahteva koje je nužno da Srbija ispuni da bi postala članica EU, a to znači i unapređenje regionalne saradnje. Ma koliko Merkel bila blagonaklona prema Vučiću, ona je, pre svega, pragmatična i rukovodi se po principu svakom prema zasluzi“, ističu diplomate.

Kako se navodi u izveštaju nemačkog MSP, program reformi koje je predsednik Vlade Srbije ambiciozno počeo pre dve godine „zapao je u teškoće“, uključujući slab napredak u najavljenoj privatizaciji ili likvidaciji gubitaških javnih firmi, te da se „vraćaju nacionalističke i etnocentrične ideje“. Prema ocenama Berlina, u SNS predsednik Srbije zadovoljava težnje „religiozno-konzervativnih, nacionalističkih i dela birača naklonjenih Rusiji“.

Sudeći prema tom dokumentu, problematiku posebno osvetljava nerazjašnjeni slučaj Savamale, u kojem „policija nije reagovala na pozive građana“, posle čega su usledili masovni protesti na ulicama Beograda, ali istraga nije odmakla. U izveštaju se dodaje da se demokratska opozicija žali na pokušaje zastrašivanja iz vlasti i na pristrasno izveštavanje medija, koji zavise od marketinških prihoda i državnih firmi. „Nedugo nakon izborne pobede SNS u Vojvodini, otpušten je programski šef RTV i zamenjeno je više urednika“, konstatuje se u izveštaju. Podsetimo, „slučaj Savamala“ pomenut je i u nacrtu rezolucije izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvida Mekalistera, inače visokog funkcionera Hrišćansko-demokratske unije, koju predvodi Merkel. Mekalister je pozvao da se razreši taj slučaj, a pojedini evroposlanici su u međuvremenu podneli amandmane u kojima se predlaže još snažnija osuda spornih rušenja u navedenom beogradskom kvartu. Mekalister u nacrtu izveštaja takođe izražava zabrinutost za slobodu izražavanja u Srbiji i „nedostatak napretka u borbi protiv korupcije“.

EPP: Umesto kažnjavanja mere reciprociteta

Povodom najave da će Evropska narodna partija (EPP), čija je SNS pridružena članica, uputiti zahtev rukovodstvu naprednjaka da se ogradi od ličnosti poput haškog osuđenika Veselina Šljivančanina, u EPP za Danas nezvanično kažu da „nije poznat sistem kažnjavanja ukoliko se SNS ogluši o takav zahtev, ali bi to, svakako, imalo nekakve političke posledice, u smislu da ne bi bila pružena podrška naprednjacima u nekim segmentima koji su važni za njih“. „Neke mere reciprociteta bi, bez sumnje, bile primenjene“, komentarišu naši sagovornici.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari