Do kraja mandata Nikolić izvesno samo u Kini 1Foto: FoNet Aleksandar Levajkovic

Do kraja mandata predsednika Srbije, Tomislav Nikolić će izvesno otputovati u zvaničnu posetu Kini, gde će ga ugostiti predsednik Si Đinping.

Putovanje u Rusiju za sada je, prema informacijama koje je Danas dobio na Andrićevom vencu, neizvesno, odnosno ne postoji takav plan, niti zakazana poseta. Oni, međutim, ne isključuju tu mogućnost. U kabinetu predsednika Srbije nismo uspeli da dobijemo informaciju ni koje sve posete slede do kraja Nikolićevog mandata, odnosno ko će doći u posetu Srbiji.

Poseta predsednika Srbije Kini dogovorena je načelno 8. februara, tokom susreta Tomislava Nikolića sa ambasadorom Kine u Beogradu Li Mančang. Ambasador Kine predstavio je tada mogući termin kineske strane za predstojeću posetu predsednika Nikolića Kini, a na poziv kineskog predsednika Si Đinpinga.

Kada je reč o poseti Moskvi do kraja mandata, u Predsedništvu nismo uspeli da dobijemo konkretan odgovor. Predsednik Srbije se poslednji put sreo sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom u martu 2016. godine, u Kremlju. Tada je glavna tema bila sporazum koji je Srbija potpisala sa NATO o diplomatskom imunitetu. Nikolić je nakon potpisivanja tog sporazuma otputovao u Moskvu, gde je zajedno sa predsednikom Putinom poslao poruku da Srbija mora da ostane vojno neutralna. Pre odlaska u Moskvu, Nikolić se zalagao da se sličan sporazum kao sa NATO potpiše i sa Rusijom kada je reč o rusko-srpskom humanitarnom centru u Nišu, ali je to pitanje odloženo zbog činjenice da su u Srbiji raspisani prevremeni parlamentarni izbori, pa vlada u tehničkom mandatu ne može da odlučuje o sporazumima. Tada su postojale najave da bi premijer Rusije Dmitrij Medvedev trebalo da doputuje u zvaničnu posetu Beogradu, usred kampanje, i da sa premijerom Vučićem potpiše sporazum o rusko-srpskom centru, ali se od toga, kako je Danas već pisao, odustalo na zahtev Vučića, odnosno njegove nespremnosti da potpiše takav sporazum.

Na pitanje kako na izbornu kampanju utiču posete visokih državnih zvaničnika iz drugih zemalja, odnosno kako se na rejting odražavaju putovanja učesnika u izbornom procesu i njihove posete drugim državama, Đorđe Vuković iz Cesida ocenjuje za naš list da utiču, ali ne u velikoj meri.

– Svakako da posete u izbornim kampanja pojedinih velikih državnika i njihova direktna ili indirektna podrška mogu uticati na rejting tokom izbornog procesa, ali to zaista nije u velikoj meri. Pre bih rekao da je to zanemarljivo. Može da doprinese, ali ne toliko – ističe sagovornik Danasa.

Upitan zbog čega je onda toliko značajno u javnom govoru, ali i suštinski za državu kao što je Srbija – da li je neko proruski, prokineski ili proevropski kandidat, Vuković kaže da to jeste jedan od elemenata u formiranju političkog identiteta.

– Ali, čini mi se da je to pomalo isforsirano – smatra Vuković.

On ističe da na političkoj sceni deluje ogroman broj stranaka sa predznakom – proruski, kao što je to slučaj i sa predsedničkim kandidatima.

– Imajući u vidu biračko telo u Srbiji to ne može da odmogne, može malo i da pomogne, ali nikako u onolikoj meri koliko se predstavlja. Ipak, birač na kraju gleda unutrašnju politiku i konkretnije stvari, tako da takva određenja nisu toliko važna – kaže sagovornik Danasa.

On ocenjuje i da je politička scena puna evroskeptika, ali na to, takođe, ne može da se računa kao pomoć za pobedu na izborima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari