Tanasković: Ozbiljno shvatati najave 1

Kada predsednik Kosova eksplicitno kaže da će Kosovo ove godine pokušati ponovo da postane članica Saveta Evrope i UNESKO tome se mora posvetiti odgovarajuća pažnja i to je signal da se u Prištini o tome ozbiljno razmišlja, ocenio je ambassador Srbije pri UNESKO Darko Tanasković u intervjuu Sputnjiku.

Mi sa mogućnošću ponavljanja zahteva živimo od kraja Generalne konferencije 2015. godine, kada Kosovo nije primljeno i kada su najviši predstavnici Prištine izjavili da će pokušati ponovo, podsetio je Tanasković.

Tanasković je ukazao i da se sasvim moguće da je, imajući u vidu kakva je situacija u UNESKO i u međunarodnoj zajednici, Kosovu sugerisano da ne konkuriše ove godine za članstvo.

Stvar je nejasna u onome segmentu da li će i kada će Kosovo to učiniti, rekao je Tanasković, koji podseća da ustav UNESKO dozvoljava da njegove članice budu i zemlje koje nisu članice Ujedinjenih nacija (UN).

U tom slučaju je potrebno da za njih glasa dve trećine članova Generalne konferencije prisutnih na zasedanju. To je taj kanal kojim i Kosovo želi da uđe u Unesko kao jednu od najznačajnijih međunarodnih organizacija, objasnio je on.

Za nas Kosovo nije suverena država i za veliki broj država, skoro 90, Kosovo to nije. Ali moramo se suočiti sa realnošću da većina članica Uneska priznaje Kosovo, oko 110 država od 195, rekao je Tanasković.

Kada bi Kosovo postalo član UNESKO, to bi bila određena potvrda državnosti, što naravno ne prejudicira odnos prema Kosovu u UN, ali jeste signal koji nama nikako ne bi odgovarao, ukazao je on.

Govoreći o predstavljanju kulturne baštine Srbije na Kosovu, Tanasković je rekao da se oni vode pod zaglavljem gledano inventarski pod Srbijom – srednjovekovni spomenici na Kosovu (Srbija).

Hipotetički gledano, ukoliko bi, a nadamo se da neće, Kosovo postalo članica UNESKO, nova situacija bi bila stvorena utoliko što bi, logično, to bilo tretirano isključivo kao kulturna baština na teritoriji Kosova, jer bi Kosovo bilo država-članica, rekao je Tanasković.

Onda bi sigurno postojao zahtev da se ime „Srbija“ tu izbriše pošto se ne može nalaziti kulturno nasleđe na teritoriji dve države-članice u isto vreme. Osnovano se nadam da u takvu situaciju nećemo ni doći, zaključio je Tanasković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari