Širi se front solidarnosti 1Foto: Fonet/Aleksandar Levajković

Prvi put u svojoj novijoj istoriji Beograd je ovih dana bio svedok zajedničkih studentsko-radničkih demonstracija, čiji je zahtev bio poboljšanje katastrofalnog socijalnog položaja u kome se nalaze mladi radnici u Srbiji.

Protest ispred Vlade Srbije, održan pre dva dana, suorganizovao je Studentski front (organizacija poznata po zalaganju za besplatno obrazovanje) a podržali su ga i Udruženi sindikati Srbije „Sloga“ kao i učesnici „Protesta protiv diktature“ među kojima su bili i radnici IMT-a u stečaju. Sa protesta je poslata poruka solidarnosti radnicima Goše u Smederevskoj Palanci koji su u generalnom štrajku, radnicama Fori tekstila iz Kragujevca koji se protive neplaćenom prekovremenom radu, Vladici Tomaševiću, predsedniku sindikata „Sloga“ u kruševačkoj fabrici Trajal koji je otpušten, kako se tvrdi, zbog svoje sindikalne aktivnosti, zaposlenima u FAP-u koji se bore za opstanak fabrike i isplatu zaostalih zarada i svim radnicima u protestu širom Srbije. Glavna poruka skupa je bila da se treba boriti „protiv nepravednog sistema koji je izrodio Aleksandra Vučića i izazvao materijalnu bedu među radnim ljudima“.

Na demonstracijama su bili vidljivi transparenti radnika beogradskog IMT-a koji se već godinu i po dana bore protiv odluke o stečaju njihove fabrike i tvrde da za nju nije postojao nijedan opravdan ekonomski razlog.

– Mi smo u protestu već 18 meseci i zahtevamo da se odluka o stečaju IMT-a odmah poništi, da se svi zaposleni vrate na posao kao i da se isplate zaostale zarade, ukupno njih 13. Obraćali smo se svim nadležnim organima u Srbiji i nećemo odustati dok se naši zahtevi ne ispune. Naš protest organizujemo kao radnici IMT-a, bez učešća sindikata. Solidarišemo se sa protestima studenata kao i svih radnika u protestu ili čije su fabrike uništene poput Goše, „14. oktobra“ i svih drugih, kaže za Danas Svetlana Pandžić, predstavnica Štrajkačkog odbora IMT-a. Ona ističe da ako nije moguće da IMT nastavi sa radom na lokaciji na kojoj se sada fabrika nalazi treba je izmestiti u Dobanovce i proizvodnju obnoviti tamo na zemljištu koje je u vlasništvu IMT-a.

Kako Danas saznaje, radnici IMT su ljuti zbog stečaja koji je u IMT proglašen još 2015. godine jer smatraju da je fabrika likvidirana zarad interesa tajkuna i uvozničkog lobija. Kada je isplaćivan socijalni program u visini od 200 evra po godini radnog staža, zaposleni u IMT su bili prinuđeni da potpišu saglasnost da se odriču dela neisplaćenih zarada.

Umesto traktora, profit tajkunima

Bivši direktor IMT-a Radoslav Radović je svojevremeno izjavio za Danas da bi u slučaju kada bi država imala dobru volju, odnosno ako bi odluka o stečaju u tom preduzeću bila poništena, crveni traktori počeli bi da izlaze iz te fabrike već za šest meseci, a stvorili bi se i uslovi da preduzeće nađe strateškog partnera. Eksperti smatraju da nije postojao nijedan ekonomski razlog za gašenje IMT-a. Zaključak je da je ta fabrika oterana u stečaj samo zato da bi ostala bez vrednog zemljišta kojim raspolaže. Naime IMT poseduje 34 hektara zemljišta na Novom Beogradu i devet hektara u Dobanovcima, koji su odavno na meti tajkuna

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari