Stranka, program i čudo dele Jankovića od lidera opozicije 1Foto: Fonet/ Imre Szabo

Sašu Jankovića, drugoplasiranog na proteklim predsedničkim izborima, od lidera opozicije deli osnivanje partije sa programom koji daje rešenja za probleme, usavršavanje javnog nastupa…

… ali i čudo da ga ostali lideri opozicionih strančica prihvate za lidera, kažu sagovornici Danasa upitani da li je Jankoviću dobar rezultat na predsedničkim izborima dovoljan za lidersku poziciju.

Milan Nikolić, direktor Centra za proučavanje alternativa, za Danas kaže da je Jankoviću za kapitalizaciju rezultata na izborima potrebna čvrsta infrastruktura, pre partija nego pokret, jasan program ali i usavršavanje javnog nastupa.

– Da bi kapitalizovao svoj rezultat, koji će se rasuti kao pesak među prstima, Janković mora da organizuje infrastrukturu. Na predsedničkim izborima je postigao rezultat bez partije i čvrste infrastrukture. Da li uz pomoć DS, koja ima infrastrukturu ali je nisko pala zbog lošeg liderstva, ili ne, videćemo. Možda bi on mogao i da preuzme tu stranku ili da sa njom, ali i ostalim partijama, napravi pretkoaliciju za parlamentarne izbore koji bi mogli da budu održani naredne godine, navodi Nikolić.

Za sada se Janković odlučio za formiranje pokreta.

– Pokret je manje formalizovan od stranke. Manja je povezanost među ljudima, nema čvrste organe i organizaciju, ne zahteva odbore. Pokret je amorfan i vodi se na drugačiji način. Nekad i nema potrebe za organizacijom osim lidera i aktivista. Teško je održati energiju ako nema stalne akcije i rada u vreme kada nema izbora. Partija je, s druge strane, postojanija, bolje organizovana, ali i traži više novca – ukazuje on.

Osim toga, Nikolić navodi i da je Jankoviću potreban jasan program koji će da iskorači u odnosu na DS ali i Vučića. Program po kojem će se pokret ili stranka prepoznavati.

– On nije pokazao celovit program. Od njega nismo ništa čuli o ekonomiji, odnosu prema EU, Rusiji, Kosovu, Republici Srpskoj i nizu drugih problema kao što su siromaštvo, problemi starih, mladih, ekologiji… Mora da ponudi i rešenja za probleme koji muče većinu građana. Treba da da odgovore, koji nisu neoliberalni, na niz socijalno-ekonomskih problema, kaže Nikolić.
I treća stvar koju naš sagovornik navodi je da Janković treba da nauči javne manire i izvešti se u javnim nastupima.

– Češće da se smeje i unese dozu humora kada mu se postavljaju nezgodna pitanja. Ne može da prećuti odgovore na pitanja, ma kako neprijatne bila, na konferencijama na novinare. U takvim situacijama mora da daje duhovite i prihvatljive odgovore, kaže Nikolić.
Kako dodaje, otežavajuća okolnost za nametanje Jankovića ili bilo koga za lidera jeste to što je stanje takvo da i nezadovoljan narod na ulici nije sklon da ni političare niti partije, pa ni Sašu Jankovića, prihvati kao lidera.

Politički analitičar Vladimir Goati za naš list kaže da bi bilo ravno čudu da Janković bude prihvaćen u opoziciji kao lider.

– On je uspeo da privuče šestinu biračkog tela koje je željno novih lica. On je čovek od integriteta i takav treba da ostane. Međutim, ako bi on izrazio želju da bude lider opozicije, šanse za to bi bile manje jer liderčići patuljastih stranaka u podeljenoj opoziciji to neće dozvoliti jer je njihova ambicija za liderstvom nezasita. Opasno je da on nešto kaže o tome, jer nema načina da izbegne kritike koje se već vek i po izriču svima koji van politike i partija traže svoje mesto na političkoj sceni. Već mogu da vidim kritike koje bi bile na nivou toga da se češlja na pogrešnu stranu, da je klempav ili slično. Za mene bi bilo malo čudo kada bi među opozicijom bilo malo pameti da prihvati Jankovića kao lidera. A to je jedini način da opozicija bude spremna za naredne izbore – zaključuje Goati.

U Briselu poručio da vlast gubi poverenje

Saša Janković imao je tokom protekla dva dana niz sastanaka u Evropskom parlamentu sa poslanicima i savetnicima u toj instituciji. Sve sagovornike interesovala je situacija u Srbiji posle predsedničkih izbora, protesti i politički planovi Jankovića i pokreta koji predvodi, saopštio je juče Jankovićev tim. Kako se navodi, Janković je istakao da vlast u Srbiji gubi poverenje prevarenih građana, da se održava reklamirajući lažnu stabilnost, nauštrb dobrobiti stanovništva i odnosa sa narodima regiona koje preko svojih medija podriva. Kako se dodaje, Janković je istakao da su protesti u Srbiji izraz autentične volje ljudi koji traže institucije, poštovanje zakona, pravdu i ljudsko dostojanstvo, a protive se puzajućoj diktaturi i strahovladi. On je, kako je saopšteno, sagovornicima skrenuo pažnju i da građani Srbije gube poverenje u institucije EU zbog njihovog povlađivanja režimu u Srbiji koji ruši sve vrednosti na kojima su sazdane Srbija i Evropa. Jankovićevi sagovornici bili su, između ostalih, potpredsednica EP Ulrike Lunaček, potpredsednik grupe socijalista i demokrata DŽo Vajdenholcer, predsednikom grupe ALDE Hans van Balen, poslanici Tanja Fajon, Soraja Post, Igor Šoltesom, Ivo Vajgl…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari