Saša Janković: Nikad nisam ratovao u BiH, laži širi čovek iz LDP 1Foto: Zoran Mrđa/FoNet- Foto: Stanislav Milojković

Nikada, nijednog dana, nisam učestvovao u bilo kakvim ratnim dejstvima u Bosni i Hercegovini, niti bilo gde drugo.

Odluku o odlasku na komemoraciju ću doneti imajući prvenstveno u vidu pijetet prema žrtvama, nužnost prevazilaženja ratne prošlosti i interese dobrosusedstva, kaže za Danas Saša Janković, lider Pokreta slobodnih građana, odgovarajući na pitanje da li je i kada bio na ratištu i da li i dalje očekuje zvaničan poziv za odlazak u Srebrenicu.

Janković navodi da je javno više puta rekao da je 1991. i 1992. (tada je imao 21, odnosno 22 godine) bio mobilisan u ratnu jedinicu Vojske Jugoslavije na ratište u Hrvatskoj.

– U intervjuu Vremenu pod naslovom „Zašto im smetam“, objasnio sam detaljno okolnosti mobilizacije, a javnosti sam prezentovao i potvrde sa datumima učešća u ratu. Intervju je dostupan na internetu. Nikada, nijednog dana, nisam učestvovao u bilo kakvim ratnim dejstvima u Bosni i Hercegovini, niti bilo gde drugo. Predsednik organizacionog odbora komemoracije u Potočarima Ćamil Duraković rekao mi je u neposrednom razgovoru da mu je Kenan Hajdarević iz Liberalno-demokratske partije, kada ih je Duraković zvao da bi u Potočare pozvao Čedomira Jovanovića, „usput“ napomenuo da sam ratovao u Bijeljini sa Arkanom. Ta okolnost svakom ko poznaje političke prilike u Srbiji dovoljno govori o prirodi ove bezočne laži, koju su spremno preneli medijski saradnici neoradikalne vlasti u Srbiji – Informer i Srpski Telegraf, navodi Janković.

Kako dodaje, „ne treba ni govoriti koliko je nisko i ružno koristiti medijsku pažnju koju imaju srebreničke žrtve za pokušaj diskreditacije očigledno najvećeg protivnika ovdašnje vlasti i njenih satelita. Iz poštovanja prema njima, time ovu diskusiju završavam“.

– Duraković mi se nebrojeno puta izvinio zbog svoje naivnosti, a ja ću odluku o odlasku na komemoraciju doneti imajući prvenstveno u vidu pijetet prema žrtvama, nužnost prevazilaženja ratne prošlosti i interese dobrosusedstva, zaključuje Janković.

S druge strane, Kenan Hajdarević, član Predsedništva Liberalno-demokratske partije, u izjavi za Danas ostao je pri navodima koji povezuju Jankovića i ratište.

– Nisam ja ništa usput napomenuo, niti sam bilo koga optuživao. Saša Janković je više puta govorio o tome kako je bio na ratištu i to nije moja fikcija, već činjenično stanje. Podsetiću vas na čuvenu priču o 9. martu iz kampanje. Danas kada je on navodni građanski političar, jedan sam od onih koje zanima gde je Saša Janković ratovao, sa kim, u čije ime i na kom prostoru. Isto tako, i šta misli i zašta se zalaže u odnosu na taj rat. Učešće u ratu ga ni na kakav način ne dovodi u vezu sa nekim zločinima i slično, nego je to jednostavna činjenica koja je lako proveriva. I ima nas kojih je do toga stalo, navodi Hajdarević.

– To što neko u svemu vidi zaveru i pokušaj diskreditacije sopstvene ličnosti, samo mi govori da je reč o nezreloj ličnosti uvek spremnoj na konflikt, a da pri tome nije pažljivo ni pročitao šta je gospodin Duraković rekao, dodaje Hajdarević ističući da ne veruje ni da će Janković da pročita pažljivo ovu njegovu izjavu Danasu. Dodaje i da ljudi koji se u nevladinom sektoru bave ratom u BiH smatraju da se Janković, dok je bio na funkciji zaštitnika građana „nije baš proslavio svojim radom i delovanjem“.

Pitanje hoće li Janković otići u Srebrenicu ili ne, otvorilo se nakon što je Ćamil Duraković, predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje 22. godišnjice genocida u Srebrenici, u utorak izjavio da je čuo da je Janković 90-ih bio u Bijeljini sa Vojislavom Šešeljom. Janković je zapretio tužbom, posle čega mu se Duraković izvinio. Duraković je još rekao da je poziv Jankoviću na komemoraciju poslat mejlom, ali da odgovora nije bilo.

Na Jankovićevom Tviter profilu se može videti da je u martu ove godine napisao da je iz redovne vojske izašao je 1990. a prvi put bio mobilisan 91. Janković je okačio i fotografiju sa potvrdama da je bio angažovan u ratnim jedinicama. Te tako na prvoj piše da je bio angažovan od 17. septembra do 14. oktobra 1991. Na drugoj od 19. decembra 1991. do 31. januara 1992. Trećoj od 1. februara do 29. februara 1992. i na četvrtoj od 1. do 7. marta 1992. Priča o njegovom boravku na ratištu potekla je tada povodom obeležavanja godišnjice protesta 9. marta kada je Janković izjavio da se tada vratio sa ratišta. Tada se ispostavilo da je pomešao godine misleći ne na 91. nego na 92.

Sudsko ročište na godišnjicu

Filmski režiser Emir Kusturica tužio je bivšeg načelnika Srebrenice Ćamila Durakovića i firmu izdavača lista Dnevni Avaz – Avaz Roto Pres, a sutkinja Osnovnog suda u Višegradu Dana Plećić pripremno ročište zakazala je za 11. juli ove godine. Suđenje je zakazano na dan obeležavanja godišnjice genocida i u terminu kada će biti klanjana dženaza za identificirane žrtve genocida, objavila je juče televizija N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari