Tanja Fajon: "Naoružati" se najboljim kadrovima 1

Upoznata sam sa novom strukturom vlade, koja predviđa dva nova ministarstva: za životnu sredinu i za evropske integracije, kaže za Danas Tanja Fajon, poslanica grupe socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu.

Oba su veoma važna za budući razvoj Srbije, pogotovo kad je reč o usvajanju pravne tekovine EU i čitav proces EU integracija. Pretpostavljam da će Ministarstvo za evropske integracije naslediti rad Kancelarije za EU integracije. Pozitivno je to što se već u ovoj fazi pridruživanja Srbije EU osniva ministarstvo koje će se kroz pregovaranja utvrditi i ojačati kapacitete, tako da bi po idealnom scenariju do pridruživanja Srbije EU funkcionisalo kao dobro koordinisano i efikasno ministarstvo, dodaje Fajon, ocenjujući značaj osnivanja ministarstva za EU integracija u novoj srpskoj vladi, koje će predvoditi Jadranka Joksimović.

Naša sagovornica ističe da „prema iskustvu moje zemlje, Slovenije, mogu da kažem da je to ministarstvo jako važno i da je za delovanje države unutar EU, kada jednom postane članica, možda bolje da postoji odvojeno ministarstvo za EU, a da ne bude u sklopu ministarstva za spoljne poslove“.

– Jednom kada postanete član EU, Srbija će morati da ima stav povodom svih pitanja i članstvo u EU postaje stvar unutrašnje, a ne spoljne politike, gde mnogi često prave grešku. Ono što je najvažnije u ovom trenutku jeste da se ministarstvo ‘naoruža’ najboljim i najstručnijim kadrovima, nepotizam bi u ovom slučaju dugoročno škodio samoj Srbiji, poručuje Tanja Fajon.

Pojedini predstavnici diplomatskih krugova koji su imali priliku da „iz prve ruke“ steknu uvid u proces pridruživanja Srbije Uniji, nezvanično za Danas komentarišu da se „kod poslova u državnoj upravi, a državna uprava je kod EU integracija najbitnija, uvek radi o administrativnim kapacitetima“.

„Administrativni kapaciteti znače, pre svega, stabilnost institucija i stabilnost u osoblju. Institucije Srbije nisu baš najstabilnije, ali zaposleni u državnoj upravi koji se bave EU poslovima su znatno stabilniji i stručniji, tako da verujem da će stabilnost biti očuvana i unapređena osnivanjem ministarstva za evropske integracije“, navodi sagovornik našeg lista.

Glavni i odgovorni urednik portala European Western Balkans Nemanja Todorović Štiplija napominje za naš list da je poznato da će osnivanjem navedenog ministarstva biti ukinuta Kancelarija za evropske integracije, koja je postojala godinama unazad, kao i da će novo ministarstvo preuzeti sve zaposlene iz Kancelarije, ali da „nije poznato da li će biti preuzete i sve strukture Kancelarije, te kakvu će ulogu imati tim koji je dosad vodio Kancelariju“.

Govoreći o situaciji u regionu, sagovornik Danasa navodi da je Crna Gora nedavno formirala Ministarstvo za evropske poslove, da je Albanija to učinila ranije, dok se u Makedoniji ovom temom bavi kabinet prvog potpredsednika vlade zajedno sa Sekretarijatom za EU integracije. „S druge strane, u BiH, zbog okvira Dejtonskog sporazuma ne postoji resorno ministarstvo, već se procesom pridruživanja Uniji bavi Direktorat za EU, a na Kosovu od prethodnog saziva vlade postoji Ministarstvo za EU integracije“, objašnjava Štiplija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari