Jeremić: Vučić dobio zeleno svetlo da uskrati građanima prava 1Foto: Stanislav Milojković

Lokalni autokratski vladari na Zapadnom Balkanu udaljavaju region od Evrope, ocenio je predsednik CIRSD Vuk Jeremić.

On smatra da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić postigao prećutni dogovor sa nekim zapadnim političarima da, tobož održavajući stabilnost, zauzvrat dobije odrešene ruke za uskraćivanje osnovnih prava i sloboda građana.

Jeremić je, u autorskom tekstu za Vašington post, upozorio da Evropska unija (EU) pravi jednu od svojih najvećih grešaka ove generacije, ostavljajući Zapadni Balkan u zapećku.

Bledeća evropska perspektiva olakšala je lokalnim autokratama da učvrste vlast, koristeći populističke metode, ukazao je Jeremić. On je, kao ilustrativan primer, pomenuo Vučića, koji je bio ministar informisanja za vreme vlasti Slobodana Miloševića devedesetih godina prošlog veka.

„Vučić je praktično dobio zeleno svetlo da uskrati građanima osnovna prava i slobode, a kao rezultat toga Srbija je danas sve dalja od Evrope“, ocenio je Jeremić. Prema njegovom mišljenju, „za to vreme, obe strane, čini se, žele da održe iluziju da proces priključivanja napreduje, iako mu se kraj uopšte ne nazire“”.

Jeremić smatra da je takav dogovor ne samo moralno upitan, već je i suprotan strateškim interesima, kako regiona, tako i cele Evrope. „Pod Vučićevom despotskom vlašću, Srbija je imala neregularne izbore u kojima su opozicioni lideri besomučno klevetani, bez da za to iko odgovara“, konstatovao je Jeremić.

On je ukazao da je, pri tome, „većina medija odustala od objektivnog izveštavanja, podređena i lojalna autokratskoj vlasti“. Tako nešto teško da može da bude iznenađujuće, smatra Jeremić, imajući u vidu da su se takve metode masovno koristile i kada je Vučić bio na vlasti devedesetih godina prošlog veka.

Za to vreme, nivo stranih investicija je u padu, korupcija razara društvo, dok Vučićevi nestručni lojalisti preuzimaju sva mesta u državi, predočio je Jeremić. „Rezultat je da nikada veći broj mladih i obrazovanih ljudi odlazi iz zemlje”, napomenuo je Jeremić i dodao da situacija nije bolja ni u Makedoniji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini.

Kao posebno opasne, Jeremić je ocenio pozive na stvaranje Velike Albanije, što bi značilo nasilno menjanje granica. „Situacija je posebno loša na Kosovu, koje je mesto sa najvećim brojem islamističkih dobrovoljaca na Bliskom istoku po glavi stanovnika u Evropi“, ukazao je Jeremić.

On je predvideo da će „novi predsednik vlade verovatno biti Ramuš Haradnaj, čovek koji je oslobođen u Hagu zato što su svedoci ili menjali svedočenja u poslednjem trenutku, ili bili ubijeni“.

Nekadašnji predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija napominje da Vučić i druge „balkanske autokrate smatraju da državne institucije ne smeju da budu na putu njihovoj samovolji i težnjama ka apsolutnoj vlasti“. „Po njima je potpuno prihvatljivo da se manipuliše javnim mnenjem u cilju ostvarenja sebičnih interesa“, objasnio je Jeremić.

On misli da takva politika nije osnov za dugoročnu političku i ekonomsku stabilnost, regionalnu saradnju, a ponajmanje za pomirenje u regionu. „Davanje kredibiliteta takvim namerama može da ima smisla samo ako je cilj da se Zapadni Balkan ušanči kao neka vrsta ničije zemlje, tampon zone izmedju EU i Bliskog istoka, u svetlu migrantskog pitanja“, tvrdi Jeremić.

On je, ipak, uveren da Zapadni Balkan može da izgleda kao deo Evrope i da je to nešto što može da postigne ova generacija. „Ovaj region ima povoljnu geoekonomsku poziciju, velike prirodne resure, i ono što je možda i najvažnije, pametne i kreativne ljude koji imaju sve što je potrebno da se takmiče na svetskom nivou na poljima u kojima rade“, istakao je Jeremić.

Imamo potencijal da dostignemo Centralnu Evropu, ali Jeremić napominje da „tako nešto možemo da dostignemo samo ako postoji istinski demokratski društveni okvir“. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari