Tadićevi i Šutanovčevi krive SNS, ostali i njih 1Foto: Medija centar

Predstavnici stranaka opozicije u Srbiji, u reagovanju na izjavu premijerke Ane Brnabić da su radnici politički izmanipulisani i da zato štrajkuju, za Danas negiraju takve tvrdnje predsednice Vlade.

I dok oni koji su bili na vlasti u vreme kada je Fijat ušao u Srbiju upiru prstom isključivo u aktuelnu vlast kao glavnog krivca za situaciju u kojoj su se našli radnici, ostali predstavnici opozicije dele odgovornost kako na aktuelnu tako i na bivšu vlast. Odnosno na Demokratsku stranku i na onu koja se iz nje kasnije izdvojila – Socijaldemokratska stranka. Sadašnji lideri DS i SDS Dragan Šutanovac i Boris Tadić bili su na vlasti u vreme dolaska Fijata u Srbiju.

Marko Đurišić, funkcioner SDS, za Danas kaže da u izjavi Ane Brnabić prepoznaje „neznanje, nesposobnost i paranoju ove vlasti koja za sve probleme pokušava da nađe krivicu u nekom drugom“.

– Ali problem je isključivo u njima, od predsednika preko premijerke do svakog nesposobnog predstavnika kome su poverili da radi nešto u državi.

I jedini politički motiv je što su radnici shvatili da nesposobna vlast ne može da reši njihove niti bilo čije probleme i da moraju da odu – ističe Đurišić za naš list.

S druge strane, Aleksandar Stevanović, potpredsednik pokreta Dosta je bilo, kaže za Danas da je problem sa Fijatom u tome što je ta kompanije, od otvaranja u Srbiji, jedno „grbavo nedonošče“.

– Njih su po svaku cenu doveli Demokratska stranka i G17 ne bi li tako opstali na vlasti, i sada je problem samo eskalirao – ističe sagovornik našeg lista.

On dodaje da je apsolutno nebitno da li postoje politički uticaji i da li neko politički manipuliše radnicima Fijata.

– Radnici imaju pravo na štrajk, u Srbiji, koliko znam, štrajkovi nisu zabranjeni. Fijat je, dakle, taj koji treba da reši problem sa svojim radnicima. Vlada tu ne bi trebalo uopšte da se meša. Umesto toga, predstavnici vlasti su se rastrčali po Srbiji i pozivaju na nekakav patriotizam – ističe sagovornik našeg lista.

I Vjerica Radeta, predsednica Izvršnog odbora i poslanica SRS, kaže za Danas da je odgovornost za ovakvu situaciju podeljena između aktuelne i bivše vlasti.

– Postalo je nepodnošljivo da predstavnici vlasti nude strancima naše radnike kao bofl robu na sniženju. Ugovor sa Fijatom je sporan od početka i zato su odgovorni predstavnici Tadićevog režima, što ove ne oslobađa odgovornosti što ugovor nisu obelodanili i tražili njegovo inoviranje. Što se tiče izjave Ane Brnabić, primetno je da je brzo i lako usvojila Vučićev demagoški pristup rešavanja problema – zaključuje Radeta.

Jovan Najdenov, portparol LDP, navodi za naš list da se iza samog štrajka ne krije nikakav poseban politički interes.

– Pre bih rekao da u našem društvu postoji jedna vrsta nerazumevanja veoma važne činjenice da zakoni tržišta navode investitora da samostalno donosi odluke o tome na koji način može da posluje profitabilno. Ukoliko Fijat u Srbiji proizvodi automobil kojeg rusko tržište više ne želi, a Fijat je svoju investiciju u Kragujevcu bazirao uglavnom na cilju da izvozi „500L“ u Rusiju, onda je jasno da se interes italijanske kompanije za tržište naše zemlje značajno smanjio. Treba imati razumevanje za probleme tih ljudi čija egzistencija trenutno zavisi od zaposlenja u Fijatu, ali je problem što političke elite nisu ovo imale u vidu i investiciju su posmatrali iz ugla kratkoročne koristi za smanjenje nezaposlenosti i zarad svojih političkih poena – smatra sagovornik Danasa.

Najdenov napominje da zbog toga sada oni koji su Fijat doveli pokušavaju da uzmu još neki politički poen na talasu štrajka, kritikujući pritom današnju vlast za stanje u koje smo danas došli zbog prirode tržišta, a ne krivicom onoga ko danas vrši vlast ili onoga ko će je vršiti sutra.

– Da su na vlasti danas oni koji su 2012. sa nje sišli, situacija ne bi bila mnogo drugačija. S druge strane, ni SNS nema snage da radnicima jasno kaže kako će se sve ovo završiti, iako je to svima manje više jasno, zbog čega će jedino izgubiti radnici kojima se obećavalo, a oni koji su obećavali će proći bez ikakve negativne posledice – zaključuje portparol LDP.

Sanda Rašković Ivić, narodna poslanica, ističe za naš list da je Ana Brnabić sklona „demokratiji kasarne“.

– Priča o manipulaciji radnicima tako liči na „vučićizam“. Ali ni to nije originalno. Za nas malo starije oživljava sećanja na Brozova vremena, ali bez pristojnog standarda i zdravlja i škole za sve – kaže Rašković Ivić.

Demokratska stranka saopštila je da ako Fijat ode iz Srbije, za to neće biti krivi radnici koji traže povećanje plata, već će biti kriva vlast jer nije ispunila obećanja u vezi sa izvozom „fijata 500L“ u Rusiju.

„Radnici su samo kolateralna šteta nesposobnosti Vlade da ispuni svoja nagomilana obećanja i današnje ogoljeno svaljivanje krivice na radnike za sve probleme jeste očajnički pokušaj traženja krivca“, navodi se u saopštenju i dodaje da se zbog lažnih obećanja „vlast Aleksandra Vučića pokazala kao neozbiljan, nekompetentan i nepouzdan partner“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari