Šutanovac: Predlog promene Ustava poslaćemo Vučiću 1Dragan Šutanovac Foto: Fonet/Aleksandar Levajković

Demokratska stranka (DS) će ovih dana pravno uobličiti predlog promena Ustava Srbije i poslati ga predsedniku Republike Aleksandru Vučiću, premijerki, predsednici Skupštine i ministrima u Vladi, izjavio je FoNetu predsednik DS Dragan Šutanovac.

Kao sagovornik u seriji intervjua „Evropa bez rukavica“, on je precizirao da je DS već pripremila predlog ustavnih promena, smatrajući da je „postojeći Ustav prevaziđen“.

„Dakle, mi smo ti koji žele da pokrenu promene, a ne da reagujemo kao kišne gliste na želje Aleksandra Vučića“, objasnio je Šutanovac, aludirajući na nedavne najave predsednika Srbije da bi trebalo ući u promene Ustava.

Upitan da li bi DS bila danas spremna da Vučiću „uzvrati uslugu“ iz 2006. godine, kada je Srpska radikalna stranka (SRS) otvoreno podržavala i pomagala usvajanje tadašnjih ustavnih promena, Šutanovac je uzvratio da „Vučića bi trebalo pitati da li bi podržao predloge DS“.

„Već smo pripremili izmene Ustava Republike Srbije i siguran sam da je jasno da smo upravo mi pokretači promena, a ne obrnuto“, uveren je Šutanovac.

Na pitanje da li bi išao na razgovor sa Vučićem o ustavnim promenama, imajući u vidu da će mu poslati pisani predlog, Šutanovac je odgovorio da bi „debata prvo trebalo da se odvija na nivou eksperata“.

Ističući da je „DS formirala i ozbiljan tim stručnjaka koji se bave ustavnim pravom“, Šutanovac je priznao da on nije stručnjak za ustavno pravo, a da to, koliko zna, nije ni Vučić. Zato bih se svakako prvo založio za dogovor na ekspertskom nivou, a potom na nivou paralmentarnih stranaka, rekao je Šutanovac i ocenio da je to tema koja se, pre svega, tiče parlamenta.

Na opasku da je odlučan u stavu da ne učestvuje u najavljenom dijalogu o Kosovu „jer ne želi da daje Vučiću alibi“, a da sada najavljuje da će mu poslati svoje predloge za Ustav, Šutanovac je rekao da želi „da razjasni nekoliko stvari“.

„Ustav Srbije će se tokom pristupanja Evropskoj uniji (EU) menjati najmanje dva puta“, predvideo je Šutanovac, koji misli da nema vremena za čekanje na konačne „presude“.

„Moramo da radimo fazno i da rešavamo sva pitanja oko kojih možemo da napravimo konsenzus u društvu“, istakao je Šutanovac i dodao da „DS radi na tim pitanjima, koja u kratkom roku mogu da poprave život građana“.

Upitan o preambuli, Šutanovac je stava da je „ona zastarela, da ne odražava realno stanje“, ali da trenutno nije ni „suštinski važna za ono što je neophodno učiniti da bi Srbija otvorila dalja poglavlja u pregovorima sa EU“.

„A da li ćemo preambulu zameniti, to će zavisiti od većine, pre svega, a ne od DS, ali ukoliko se ponudi kvalitetnije rešenje, svakako ćemo učestvovati u tome“, najavio je Šutanovac.

Prema njegovim rečima, DS je, pored predloga promena Ustava, pripremila i platformu koja može da posluži kao okvir i osnov za trajno rešenje problema sa kojima se suočavaju Srbi na Kosovu i Metohiji. Pri tome posebno ima u vidu temu bezbednosti, za koju smatra da „nikada nije ponuđena, a kamoli implementirana“.

Prema stavu Šutanovca, „postoji mogućnost da se organizuje lokalna policija sposobna da odgovori potrebama stanovništva koje živi na određenoj lokaciji, kao i rešenje za delovanje sudskih grana vlasti koji prvostepeno, takođe, mogu da budu zavisni od lokalnih organa vlasti“.

Na pitanje da li je ta platforma njegov lični alibi za to što odbija poziv na dijalog o Kosovu, Šutanovac je odgovorio da punih pet godina Vučić „ulaže veliku energiju da svaku mogućnost za dijalog onemogući“.

„Dakle, od odgovornosti ne bežimo, ali u zemlji u kojoj ne postoji mogućnost dijaloga ni u parlamentu, ni u medijima, on traži alibi i našu pomoć da se otarasi jednog velikog tereta, a da pri tom u Srbiji ostane sve isto kao što jeste“, rekao je Šutanovac, ukazujući da „praktično sve što jeste, ne valja“. On ne prihvata da bude „bilo čija marioneta, niti da bilo ko zloupotrebljava dobru volju DS da pomogne u rešavanju problema, ne bi li posle toga bio proglašen podjednako krivim za rešenja koja već punih pet godina u državi donosi samo jedan čovek“.

O saradnji opozicije

Kada je reč o saradnji opozicije, Šutanovac potvrđuje da je protekle nedelje održan sastanak predstavnika pojedinih stranaka, ali napominje „da nije bio tajni“ i da se mnogi iz opozicije viđaju često, jer su „u ličnim i prijateljskim odnosima“.

„Videli se jesmo, razgovarali smo o mogućoj saradnji na izborima u Beogradu, ali i o nekim greškama u prošlosti. Takođe smo razgovarali o tome da bi trebalo da ponudimo rešenja za probleme u kojima se građani Beograda nalaze“, objasnio je Šutanovac.

„Nismo zauzeli nikakav konačan stav, ali ja sam optimista i stvari teku u dobrom pravcu“, istakao je Šutanovac. Prema njegovom mišljenju, dve opozicione kolone na predstojećim izborima za Beograd su najcelishodnije rešenje i za opoziciju i iz perspektive građana, koji bi imali izbor da se opredele u skladu sa svojim stavovima. Ipak, dodaje da konačan dogovor ne zavisi samo od njega i da DS sigurno neće biti ta koja bi „rušila jedinstvo opozicije“.

Šutanovac nije želeo konkretno da govori o postizbornim koalicijama, ali je odbacio mogućnost bilo kakve saradnje sa Srpskom naprednom strankom (SNS).

Na pitanje kako je razumeo odgovor Borisa Tadića na njegov poziv da se vrati u DS zajedno sa svojom strankom, Šutanovac je odgovorio da je dugi niz godina „jedina konstanta političkih procesa u Srbiji fragmentiranje političke scene i deljenje DS“. On je podsetio da je, posle izbora za predsednika DS, obećao da će biti posvećen ukrupnjavanju stranke i pokušati da zaustavi dalju atomizaciju.

„Poziv Tadiću i njegovoj SDS upućen je u tom kontekstu, iz želje za jačanjem DS, bez koje nikada do sada nije došlo do promene režima“, naglasio je Šutanovac.

Budući da Tadić i SDS imaju drugačije viđenje, ta ideja je, prema rečima Šutanovca, „stavljena ad akta, bez ikakve gorčine“ sa njegove strane. On smatra da, kao predsednik DS, nema pravo da čeka da se stvari same reše, već da bi rešenja trebalo sam da inicira i predoči ih organima stranke, koji uvek imaju konačnu reč. Rekao je i da ne pravi nikakvu ličnu razliku među političarima koji su napustili DS, već da je ona utemeljena u modernoj istoriji DS.

Upitan da objasni šta znači plan da DS deluje proaktično, Šutanovac je rekao da je „vreme da se konačno izađe na ulicu“ i da želi da DS „baci grudvu, ali da ne dozvoli da se ta grudva istopi, već da se iz dana u dan uvećava“.

Najavljujući proteste od jeseni, prvo u Nišu, Šutanovac je ocenio da Srbija danas liči na 1996.godinu i poručio da bi trebalo „pionirski raditi od početka, razgovarati sa građanima po celoj Srbiji i baviti se njihovim konkretnim problemima“.

„Svakodnenvo ćemo ići na ulicu, promovisati naš program i čekati prvu priliku“, najavljuje Šutanovac, ali je odlučan u stavu da neće „neustavno rušiti ovu vlast“, kao što „tvrde u SNS i njihovim tabloidima“.

„Ova vlast će otići na isti način na koji je i došla, u jednom danu“, veruje Šutanovac i predviđa da će taj dan biti „najkasnije za dve, dve i po godine“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari