Smene vlasti uvek kreću iz Beograda, ali to sada nije izgledno 1

SNS, pre svega na krilima popularnosti Aleksandra Vučića, i dalje je prema istraživanjima u koja imam uvid neprikosnovena i nakon osvojenih parlamentarnih i predsedničkih izbora, a rekao bih i trijumfalnog rezultata na lokalnim izborima.

To ističe za Danas Srđan Bogosavljević iz Ipsos stratedžik marketinga. Odgovarajući na pitanje kako bi se sa stanovišta izbornog rezultata vladajuće koalicije i opozicionih stranaka na predstojećim beogradskim izborima odrazio termin njihovog održavanja, Bogosavljević napominje da teško da postoji termin koji njima sada ne odgovara.

– Verujem da će se oni pri izboru vremena za izbore više rukovoditi unutrašnjim konsolidacijama i pregrupisavanjima nego što će im biti u fokusu da li i koji im trenutak odgovara u pogledu odziva birača. S druge strane, opozicija o udruživanju priča već godinu i po dana, ali ta priča nije prešla ni u razgovore, a kamoli dogovor – tako da mi se čini da ni njima nije važno da li će biti pre ili kasnije, s obzirom da je izgleda moguć samo iznuđen dogovor u „cajtnotu“. Moguće je da opoziciji, koju bi mogli nazvati „proevropska demokratska“, manje odgovara januar, s obzirom na „mekšu“ podršku birača koje bi i loše vreme i raspusti mogli ostaviti van birališta – ističe sagovornik Danasa.

* Često se može čuti u poslednje vreme da bi smena vlast SNS mogla da počne u Beogradu. Koliko su realne te procene?

– Smene vlasti u Srbiji su mahom kretale od Beograda, jer je Beograd demografski skoro četvrtina Srbije, a ekonomski preko dve petine, pa postoje snažniji interesi da se utiče na vlast. Uostalom najvažnije institucije i mediji su u Beogradu, tako da ako dođe do bilo kakve smene vlasti, ona će najverovatnije krenuti od Beograda. Iako još nemamo ozbiljne podatke za Beograd, prema rezultatima prethodnih izbora i onim javnomnjenjskim podacima koje imam, ne liči mi da je tako nešto izgledno sada.

* Koliki je trenutni rejting SNS u Beogradu?

– Nemamo podatke za Beograd, nadam se da ćemo uskoro nešto imati, ali prema rezultatima lokalnih izbora i prema rezultatima predsedničkih izbora, uostalom i prema anketnim rezultatima za Srbiju, ne nazire se mogućnost da SNS ne bude najjača stranka koja bi u nekoj koaliciji imala i natpolovičnu većinu.

* Govori se o nekoliko potencijalnih kandidata za gradonačelnika – Karić, Vesić, Jovanović, Dušan Kovačević… Kakav, odnosno koji kandidat najviše odgovara SNS?

– Za SNS će biti važnije kako će se zvati lista i koliko će Aleksandar Vučić biti vidljiv u kampanji nego ko će biti izabran naknadno, kada se izbori završe za gradonačelnika. Oko imena bi se moglo svašta spekulisati, ali bih radije tu temu komentarisao kada i ako budemo imali podatke.

* Kako vidite pripremu opozicije za predstojeće izbore? Da li smatrate da je za bolji rezultat opozicije bolje da idu u jednoj ili dve kolone? Da li bi prisutnost, recimo Jeremića i Dveri u predizbornom savezu sa Jankovićem, Šutanovcem i Tadićem, umanjila ili povećala šanse za uspeh?

– Već sam pomenuo da postoji mnoštvo mišljenja i izjava, ali se ne vide rezultati ikakvih razgovora o opoziciji, pa je teško proceniti šta je uopšte realno – jer se mešaju politički i lični razlozi za potencijalno udruživanje, pri čemu postoji zajednička želja da se smeni SNS, što bi bio politički razlog, ali za mnoge opozicione aktere to bi bilo i jedno vezivno tkivo. Mislim da je jedna kolona jedina koja, bar teorijski, unosi neizvesnost, ali da je jedna kolona potpuno nemoguća s obzirom na razlike među potencijalnim partnerima koje se ne mogu nikako prevazići, pa bi zbog toga takvo udruženje stranaka bilo jako ranjivo. Dve kolone su moguće i bar politički gledano to bi imalo logike: na primer „pro EU“ i „anti EU“ opozicije. No i unutar takva dva bloka postoje i lične i političke prepreke udruživanju. U poređenju sa jednom kolonom ova podela bi bila logički i politički konzistentnija, ali bi ostala ranjiva po pitanju međusobnih odnosa lidera. Sve u svemu, ne verujem u mogućnost ozbiljnog svrstavanja u kolone, ali bi odgovorno bilo prema biračima da dođe do ukrupnjavanja političke ponude, bar u delu gde su samo lični odnosi lidera problem – te bi, da direktno odgovorim, kombinacija jedinstvena „pro EU“ svakako bila jača od zbira stranaka koje je čine, dok ne verujem da bi Jeremić i Dveri u toj kombinaciji imali pozitivan efekat.

* Ukoliko bi se išlo u dve kolone, ko bi od njih ostvario bolji rezultat – desna opcija ili ova koja je manje nacionalistička?

– Praktično je nemoguće išta spekulisati dok se ne vide realne kombinacije i takmaci. Ono što deluje izvesno je da je desni nacionalistički blok birača manji od „manje nacionalističke pro EU“ grupacije birača, kao što je već viđeno da se ljubav prema Rusima ne preliva u glasanje za „proruske“ stranke, ali je takođe iz dosadašnjih istraživanja vidljivo da su birači, ajde da kažem, naklonjeni Rusiji i nacionalizmu čvršće opredeljeni za svoje stranke. Odavde sledi da bi „manje nacionalistička“ opoziciona kolona morala jako dobro da pripremi svoj nastup da bi aktivirala birače i dovela ih na birališta.

* Kakav rezultat predviđate Inicijativi Ne da(vi)mo Beograd? Mogu li oni da izvuku apstinente na izbore i u kolikoj meri?

– Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd bi bila nova u političkoj ponudi, a za nove u ovoj situaciji ima mesta. Problem inicijative je što se privlači mahom opredeljenim opozicionim biračima, tako da lako može da ošteti opoziciju i napravi najgori mogući efekat po protivnike SNS, a to je povećan broj stranaka ispod cenzusa.

* Kakav je rejting SPS? Koliko oni donose SNS u Beogradu, a koliko osvajaju ako izađu sami?

– SPS nije u Beogradu jak kao u ostatku Srbije, ali sa infrastrukturom i mogućnostima koje ima, verujem da može da pređe cenzus i tako bude korisniji SNS nego ako bi išao u koaliciji sa njima. Naravno, ovde će važnu ulogu imati procena sigurnosti prelaska cenzusa.

Beli više nije iznenađenje, Šapić može imati dobar rezultat

* Da li bi Beli opet mogao da ponovi rezultat sa predsedničkih izbora? Koga on ugrožava?

– Beli više nije iznenađenje i nepoznanica. Iza sebe on ili ta grupacija ima izvanredan rezultat predsedničkih izbora i veoma malu aktivnost nakon toga, tako da bi za iole ozbiljniji rezultat Belog bilo potrebno da neki isto tako ozbiljan novac ili infrastruktura stane iza njih.

* Koliko Aleksandar Šapić uzima opoziciji, a koliko SNS? Kakav je njegov trenutni rejting?

– Šapić, nasuprot Belog ima veoma respektabilan rezultat na Novom Beogradu, koji prati vidljivost sa pozitivnim predznakom, tako da je moguć njegov dobar rezultat, ali, kako uzima birače i opoziciji i SNS, može postati meta obe strane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari