Antonijević: YUKOM prihvata dijalog o Kosovu 1Foto: Medija centar

 Smatram da je vladavina prava u ovom trenutku prioritet za rešavanje, ali da je naše mesto i za stolom za kojim bi se razgovaralo o Kosovu, izjavio FoNetu direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (YUKOM) Milan Antonijević i predložio pomeranje roka za ustavne promene.

Upitan da li je za eropske integracije Srbije važnija vladavina prava ili rešavanje kosovskog problema, Antonijević je odgovorio da nekako više stavlja fokus na kvalitet života građana.

Kao sagovornik u seriji intervjua „Evropa bez rukavica“, Antonijević je objasnio da, pri tome, misli na sve ono što građani preživljavaju pred sudovima, kao i na neusklađenost sudske prakse i pravnu nesigurnost.

U svojstvu koordinatora radne grupe Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 23, koje obuhvata pravosuđe i osnovna prava, Antonijević podseća da je u toku rad na izmeni Ustava, ali govori i o drugačijem prolaznom vremenu od planiranog.

Akcioni plan za poglavlje 23 je prilično ambiciozan, jer kao rok za donošenje novog Ustava predviđa kraj ove godine, ali to nije realno, smatra Antonijević.

Pominjući proceduru koja obuhvata javnu raspravu, odlučivanje u Skupštini Srbije i referendum, Antonijević naglašava da bi daj rok trebalo pomeriti u narednu godinu.

Da imamo dovoljan period za javnu raspravu, kako bi se u formulisanje predloga izmena uključili svi stručnjaci i oni koji se bave ustavnom materijom, ističe Antonijević i podseća da je država sama dala rok i da to nije nešto nametnuto.

Ukoliko jasno obrazložite zašto je neophodno organizovati dužu raspravu, onda Evropa, prema rečima Antonijevića, nema ni jedan razlog da za tako nešto pokaže nerazumevanje.

Na pitanje koliko država čuje glas civilnog sektora o promeni Ustava, Antonijević podseća da je na okruglom stolu, u organizaciji Ministarstva pravde, iznet niz primedbi više organizacija, nekad i zajedničkih, o tome šta bi u pravosuđu trebalo menjati.

Videćemo šta će od toga ući u novi Ustav, naš tekst je obrazložen i veoma je teško dati suprotno mišljenje, ocenio je Antonijević.

Objašnjavajući zašto YUKOM prihvata poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića za dijalog o Kosovu, Antonijević je istakao da je u srži organizacija koje se bave ljudskim pravima da se probelmi rešavaju dijalogom.

Prema njegovom stavu, to važi i za ovako krupna državna pitanja koja su, možda, naizgled daleko od civilnog društva.

Naprotiv, mi se niz godina bavimo pitanjem bezbednosti naših građana na Kosovu, ratnih zločina i drugim pitanjima i zato verujemo da je naše mesto i za ovim stolom, poručio je Antonijević.

On očekuje i zvaničan poziv sa detaljima, jer bi mnogo toga moralo da se ispuni pre nego se sedne za sto.

Govoreći o uslovima koje smatra neophodnim za dijalog, Antonijević je precizirao da moraju postojati forma dijaloga i vremenski okvir.

To, kako je rekao, znači da dijalog ima „početak i kraj“ i da bude veoma fokusiran, tako da ide ka rešenjima, a ne da traje godinama.

Očekujemo da tu ne bude samo civilno društvo, već i oni koji su se pitanjem Kosova bavili u prethodnom periodu, rekao je Antonijević i naglasio da bi okvir dijaloga po učesnicima trebalo da bude sveobuhvatan.

Poziv dolazi od predsednika i mislim da je prilično logično da on bude na događaju koji biti organizovan, znači na tom dijalogu, rekao je Antonijević.

On napominje da formu ne zadaje civilno društvo, već država, ali smatra da je za stolom mesto i drugim granama vlasti, kao i Kancelariji za Kosovo i Metohiju.

Antonijević insistira na javnosti dijaloga i konstatuje da je on dovoljno široka forma da uz njega može da se organizuje okrugli sto i neki drugi vid sastanaka.

Prema rečima Antonijevića, pitanje razgovora o Kosova je suviše dugo bilo zatvoreno za javnost, bez predstavnika medija, i zato „treba prekinuti sa tim“.

To ne može biti neki zvanični sastanak sa saopštenjem posle njega, već zaista pravi dijalog o svim otvorenim pitanjima, predočio je Antonijević.

On kaže da je nezahvalno komentarisati reagovanja na koja je naišao poziv za dijalog i ističe da dolazi iz organizacije koja je uvek u dijalogu i koja želi da sedi za stolom gde se odlučuje o određenim stvarima.

Prerano je procenjivati da li će taj dijalog biti efikasan ili ne, rekao je Antonijević, koji razume one koji žele da učestvuju, ali i one koji u ovom trenutku to ne žele.

„Ne znam kako je to moguće pomiriti, ali videćemo“, zaključio je Antonijević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari