Brnabić: Važno što je dijalog počeo 1Foto: EPA / KOČA SULEJMANOVIC

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić ocenila je danas da je važno što su debata i dijalog o Kosovu počeli i istakla da je „jako hrabro i odgovorno“ od predsednika Srbije Aleksandra Vučića što je „počeo našu internu debatu oko tako važnog pitanja“.

„Mislim da je dijalog počeo. I ljudi koji kažu ‘mi ne želimo da učestvujemo u takvom dijalogu i to je stav koji označava dijalog.Ne mislim da je naročito odgovoran, ali je stav“, rekla je Brnabić novinarima posle otvaranja međunarodne konferencije „Editovanje genoma: biomedicinske i etičke perspektive“ odgovarajući na pitanje da li planira da se uključi u unutrašnji dijalog o Kosovu i kako joj zvuči dosadašnja polemika.

Brnabić je dodala da „nema posebno mišljenje o tome kako polemika“ o pitanju Kosova zvuči.

Ona je ocenila da je dobro što je debata počela i dodala da bi Srbija i svi njeni građani trebalo da znaju koji su naši nacionalni ciljevi o tako važnom pitanju.

„Nastavlja se dijalog. Ne znam kako drugačije možemo da se dogovorimo oko tako važnog nacionalnog pitanja, a čini mi se da nemamo dovoljno konsenzusa i oko drugih nacionalnih pitanja i da stalno nešto dovodimo u pitanje kada smo se već dogovorili da idemo tim putem“, rekla je Brnabić.

Premijerka je rekla da će zajedno sa ministrom prosvete Mladenom Šarčevićem, sledeće nedelje imati sastanak sa predstavnicima sindikata prosvete, ali je istakla da Vlada neće odustati od uvođenja platnih razreda koji će omogućiti da najbolji budu nagrađeni.

Ona je istakla da je videla kritike na račun Predloga zakona o platama u javnim službama koji se odnosi i na prosvetare i da će sa njima otvoreno o tome razgovarati.

„Prosveta je prva koja bi trebalo da zahteva takav zakon“, istakla je Brnabić i navela da je to prvi sektor u kome bi trebalo da bude sproveden sistem ocenjivanja kvaliteta i učinka.

„Spremni smo da sednemo sa njima i vidimo koji su to standardi kvaliteta i učinka.Nisu sve škole u Srbiji jednako dobre, nisu svi profesori i nastavnici u Srbiji jednako dobri.Oni koji su najbolji moraju da budu nagrađeni“, istakla je ona.

Povodom najave štrajkača „Goše“ da će u utorak protestovati ispred Vlade Srbije, Brnabić je rekla da je za ovu fabriku „Vlada učinila i više nego što je zakonski mogla da uradi“.

Podsetila da je fabrika „Goša“ 2007.godine privatizovana, a 2012. godine je prestala svaka obaveza Vlade po ugovoru o privatizaciji.

Vlada je, prema njenim rečima, između ostalog, isplatila svakom radniku ove fabrike po 60.000 dinara pomoći, zdravstvene knjižice su im overene do 30. septembra ove godine, angažovana je Agencija za mirno rešavanje radnih sporova i pokušano je da se reši taj spor, a radnici i rukovodstvo „Goše“ su nekoliko puta bili na sastancima sa resornim ministrom.

„Ne znam šta kao Vlada više možemo da uradimo“, rekla je ona i dodala da je Vlada otvorena da razgovara sa svakim.

Brnabić je, povodom kašnjenja sa radovima na deonici Koridora 11 od Uba do Obrenovca koju radi kineska kompanija, rekla da će se konsultovati sa resornim ministrom i videti šta je najbolje za tu investiciju.

„Bićemo potpuno profesionalni, nekad i nemilosrdni prema kompanijama koje su angažovane da rade, a ne rade dovoljno dobro svoj posao“, rekla je Brnabić i dodala da ne veruje da će ovo imati bilo kakav negativan uticaj na odnose Srbije i Kine.

Ona je rekla i da je spremno 10, 11 projekata koji mogu da generišu privredni rast do kraja godine.

Te projekte će, kako je navela, finansirati Vlada Srbije.

„To su uglavnom projekti koji su spremni i koji imaju sve dozvole, u koje možemo da investiramo novac zato što imamo suficit u budžetu i da krenu u implementaciju ove godine, a bilo je planirano da krenu u implementaciju naredne godine“, rekla je Brnabić.

Prema njenim rečima, radi se analiza o tome kako mogu da se smanje porezi na zarade, razgovara se sa nadležnima oko povećanja minimalne cene rada, plata i penzija.

Na pitanje novinara kakvi su rezultati primene dodatnih mera obezbeđenja u centrima za socijalni rad, Brnabić je odgovorila da resorno Ministarstvo ima mnogo redovnije sastanke sa svim lokalnim samoupravama i direktorima ovih centara, da je situacija bolja što se tiče bezbednosti ovih ustanova, ali je dodala da mnogo stvari još mora da se uradi, kao što je uvođenje nacionalnog SOS telefona.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari