Podela plena unutar SNS u Nišu 1

Gradsko veće Niša odlučilo je danas da na Skupštini grada predloži kandidate za direktore i v.d. direktora deset najvećih javnih preduzeća u Nišu koje je u najvećoj meri „utvrdila“ Srpska napredna stranka.

Ova stranka je „prepravila“ predhodno donete i objavljene predloge Komisije za sprovođenje konkursa za izbor direktora javnih preduzeća, što je čak i deo Gradskog odbora SNS nazvao „nedopustivom podelom plena“, saznaje Danas iz nezvaničnih izvora. Poverenik SNS-a za Niš Zvezdan Milovanović negira informacije o stranačkom „izboru“ direktora.

Članovi Gradskog veća jednoglasno su odlučili da Skupštini grada, koja zaseda sutra, predlože kandidate za direktore sedam javnih i javno komunalnih predzeća, a da za vodovod „Naissus“, komunalno preduzeće „Medijana“ i stambeno preduzeće „Niš stan“ predlože v.d. direktore. Za v.d. direktore „Naissusa“ i „Medijane“ predloženi su Igor Vučić i Dragoslav Pavlović, inače pomoćnici gradonačelnika Darka Bulatovića (SNS), koji su, prema dogovorima u SNS-u, trebalo da budu direktori tih preduzeća, iako su bili treći, odnosno drugi na rang listi konkursne Komisije.

Kako saznajemo, u SNS-u je dogovoreno da bi za realizaciju takve kadrovske kombinatorike prvorangirani na konkursima za „Naissus“ i Medijanu“, Dejan Andrejević i Bratislav Vučković, trebalo da potpišu „izjave o povlačenju“, pošto Zakon o javnim preduzećima nalaže Gradskom veću da predloži Skupštini isključivo prvorangirane kandidate. Andrejević i Vučković, uprkos „pregovorima“, nisu na to pristali, te su „dogovoreni“ direktori Vučić i Pavlović morali u v.d. status. Oko „Niš stana“ nije postignut dogovor jer je konkursna Komisija „za prvorangiranog predložila Gorana Kocića, nezvaničnog kandidata SNS-a, a to preduzeće po koalicionom sporazumu pripada SPS-u“.

Prema našim saznanjima, „ključna rešenja“ za direktore javnih preduzeća dogovorili su Milovanović, Bulatović i predsednik Izvršnog odbora SNS-a Darko Glišić, pred prošli vikend u Beogradu, uz Glišićev uslov da predlozi dobiju podršku na niškom odboru stranke. Članovi niškog odbora odbili su da se izjasne o predlozima „u čijem pripremanju nisu učestvovali“. Neki od članova ocenili su da je rad Komisije bio „nezakonit“, a da je njene predloge „zapravo diktirao“ Milovanović. Milovanović i Bulatović su sledećeg dana dogovorili i izmene pojedinih kadrovskih rešenja iz Beograda, tako da su predlozi komisije dvostruko „dorađivani“, i u Beogradu i u Nišu, tvrde naši izvori.

„Nije bilo nikakvog sastanka u Beogradu koji navodite, pa samim tim ni takvog dogovora o direktorima. Vaša pitanja obiluju netačnim pretpostavkama. Rad konkursne komisije bio je po zakonu, potpuno samostalan i bez uticaja političkih stranaka, koje uostalom ne treba da deluju mimo zakonom propisanih okvira. Ne postoji tu nikakav plen, pa sami tim ni podela plena“, rekao Milovanović za naš list povodom informacija o stranačkom mešanju u izbor direktora.

Lažna obećanja o departizaciji
Zakon o javnim preduzećima predviđa izbor direktora na javnim konkursima, na kojima ne mogu aplicirati partijski funkcioneri, kao i da kandidate rangira nezavisna komisija, a imenuje Skupština grada, čiji odbornici glasaju o predlozima. Intencija Zakona bila je, kako je isticano u vreme kada je usvajan, departizacija javnih preduzeća.

Rad i predlozi konkursne Komisije izazvali su, inače, zvanična i javna negodovanja pojednih kandidata, sindikata, opozicije i dela javnosti. Komisija je optužena da je prilikom odlučivanja prekršila Uredbu Vlade Srbije o merilima za imenovanje direktora javnih preduzeća, pošto nije ocenjivala stručna znanja i veštine kandidata, niti proveravala znanje rada na računaru i stranih jezika, što uredba nalaže. Zbog pojedinih odluka protiv predsednice Komisije Olivere Igić podnete su krivične prijave, a od Skupštine je zahtevano da poništi konkurs. Najveći broj primedbi izazvao je njen predlog da na konkursu za direktora Naissusa rangira Andrejevića, inače aktuelnog direktora tog preduzeća, za koga su neki protivkandidati i UGS Nezavisnost tvrdili da ne ispunjava elementarni konkursni uslov o potrebnom radnom stažu sa visokim obrazovanjem, a izražavana je i sumnja u verodostojnost fakultetske diplome koju je priložio. Andrejević je izbegao da za Danas odgovori na ovakve optužbe.

Predsednica Komisije Igić takođe nije odgovarala na pitanja koja smo joj dostavili, ali je Komisija nakon toga izdala saopštenje u kojem je negirala optužbe o nezakonitostima i nepravilnostima u radu, upozoravajući da Zakon o javnim preduzećima ne dopušta prigovore ili poništenje konkursa. Po tom zakonu nezadovoljni kandidati jedino imaju pravo na pokretanje sudskog spora, navela je Komisija u saopštenju. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari