Odlučujući faktor - koalicioni potencijal 1Foto: EPA/ KOCA SULEJMANOVIC

Ukoliko se istovremeno budu održavali i beogradski i parlamentarni izbori, pred opozicijom je niz otvorenih pitanja.

Od toga imaju li resurse za dve dobre kampanje, na koji način će sastaviti koalicije za oba nivoa i hoće li ići u jednoj ili više kolona, kažu sagovornici Danasa.

Među opozicionim partijama vlada mišljenje i nada da bi vlast SNS u Beogradu mogla biti srušena. Međutim, postavlja se pitanje kako će opozicija to uraditi ukoliko opozicione stranke budu morale da se na republičkom nivou bore za prelazak cenzusa, koji su na prošlim parlamentarnim izborima jedva prešle. Treba li „žrtvovati“ parlamentarni cenzus zarad Beograda ili ne, i kako ostvariti oba cilja, pitali smo naše sagovornike.

Politički analitičar Branko Radun za Danas kaže da će odluku o tome na kojim izborima je fokus određivati svaka partija pojedinačno, jer opozicija ne postoji kao samostalni entitet i nema jedinstvenog odgovora.

– Fokus kampanje određivaće se na proceni na kojim izborima stranke imaju veće šanse za ulazak u parlament. Stranke čije je dominantno biračko telo u glavnom gradu, poput PSG ili DS, potenciraće beogradske izbore, a neko čije je biračko telo ravnomernije raspoređeno po Srbiji pucaće na ulazak u Skupštinu Srbije – smatra Radun.

Na pitanje imaju li opozicione stranke kapaciteta za dve jake kampanje, on kaže da nije stvar samo u kapacitetu nego i u sastavljanju predizbornih koalicija.

– Ukoliko se održavaju samo parlamentarni izbori, onda se stranke udružuju prema sličnosti ideologija, dok je na beogradskim izborima situacija drugačija. Tu je sloboda za saradnju veća jer ne dominiraju nacionalne teme i tu mogu da prođu koalicije koje možda ne bi prošle na nacionalnom nivou. Pokazalo se ipak da se koalicije sa nacionalnog nivoa preslikavaju na lokal i tako će verovatno biti i ovaj put. Tu će opoziciji možda biti teže jer bi se lakše udružili i pozicionirali da se održavaju samo izbori u Beogradu – ukazuje Radun.

S druge strane, Bojan Klačar, izvršni direktor CeSID, za Danas navodi da je lažna dilema za opoziciju koju trku da trče, a koju da žrtvuju.

– U situaciji da se uz beogradske izbore raspišu i parlamentarni opozicija mora da ima jaku i vidljivu kampanju koja pokriva oba nivoa. Ne bi trebalo da kampanju svodi samo na Beograda a da zanemari ostale delove Srbije. Na to će biti prosto primorani jer će SNS u kampanji izaći sa svim raspoloživim sredstvima, te će i opozicija to morati da uradi – navodi on.

Prema njegovom sudu, ključno pitanje jeste da li opozicija može da izdrži tu borbu na oba fronta i ima li za to resurse.

– Beogradski izbori su za opoziciju lakši u smislu da ga mogu terenski pokriti u kampanji. U slučaju izbora Beograd plus, odnosno i parlamentarnih, uz to i izbora u nekim lokalnim samoupravama, možda će morati da žrtvuju nešto da bi ostvarili bolji rezultat – kaže Klačar.

Politički analitičar Nikola Mladenović ističe da je jedina dilema opozicije da li izaći u jednoj ili dve kolone i ništa drugo.

– Koji god izbori da budu, vodeća ličnost SNS kampanje biće Aleksandar Vučić, a fokus će biti na njegovim „rezultatima“. Najbolji odgovor opozicije bio bi izlazak u jednoj ili najviše dve kolone. Više kolona neće ohrabriti ljude da glasaju, jer više kolona ostavlja prostora za rizik da neke stranke ne pređu cenzus jer građani neće bacati glas na one za koje procene da ne mogu da uđu u parlament – zaključuje Mladenović za Danas.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari