Tači pokušava da parira Vučiću 1Foto: Fonet/ Newsroom

Nedavne najave kosovskog predsednika Hašima Tačija da će se i u Prištini razgovarati o normalizaciji odnosa sa Srbijom, te inicijativu šefa kosovske diplomatije Bedžeta Pacolija o pokretanju Komisije za promociju mira sa Srbijom sagovornici Danasa iz diplomatskih krugova tumače kao pokušaj Prištine da parira Beogradu…

… gde se već vodi unutrašnji dijalog na istu temu, te kao odraz „rastućeg pritiska“ međunarodne zajednice na kosovske vlasti da se reši „višedecenijski problem“. Istovremeno, stručnjaci za kosovsko pitanje smatraju da je u trenutnim okolnostima kontraproduktivna odluka Srpske liste da zamrzne svaku komunikaciju sa Tačijem.

Diplomate nezvanično navode da bi „idealna situacija“ za kosovske vlasti bila kada bi se unutrašnji dijalog na Kosovu završio tako što bi Srbija priznala nezavisnost Kosova, jer kosovski Albanci smatraju da se ti odnosi ne mogu normalizovati sve dok „Srbija potražuje Kosovo kao svoju teritoriju“. Ipak, naši sagovornici ističu da se „u pojedinim prištinskim kuloarima može čuti da bi članstvo Kosova u ključnim međunarodnim organizacijama moglo da bude prihvatljivo rešenje u zamenu za nepriznavanje Srbije“. Takođe, naši izvori napominju da Priština smatra da bi direktno učešće SAD u narednoj fazi briselskih pregovora „značajno ojačalo pozicije kosovskih pregovarača jer se Vašington doživljava kao najveći prijatelj Prištine na svetskoj sceni“.

Komentarišući prekid komunikacije Srpske liste sa Tačijem Petar Miletić, novinar i bivši potpredsednik kosovskog parlamenta, kaže za Danas da mu „nije najjasnija odluka o zamrzavanju odnosa sa predsednikom Kosova, uz istovremeno ostajanje u Vladi Kosova“.

– Ako je razlog neformiranje zajednice srpskih opština, onda je Srpska lista imala do sada više puta priliku da ozbiljno pritisne Prištinu da mora da pokrene to pitanje iz Briselskog sporazuma. Na kraju krajeva, Vlada Kosova zavisi od glasova Srpske liste tako da zamrzavanje odnosa sa predsednikom Kosova neće dati nikakav rezultat, konstatuje Miletić.

Dušan Janjić, predsednik Foruma za etničke odnose, navodi za Danas da su za „opštu javnost, ali i za dobro obaveštene motivi i tajming zamrzavanja odnosa nepoznanica“.

– Može se pretpostaviti da su izjave šefa Kancelarije za KiM Marka Đurića kako „nema štoperice, osim za formiranje ZSO“ i kako „Priština duguje formiranje ZSO“ bili priprema za odluku Srpske liste, koja je, zasigurno, doneta u dogovoru sa Beogradom, ali to je bio pogrešan korak jer je učinjen dva dana pre poslednjeg odlaska predsednika Srbije Aleksandra Vučić u Brisel, pa se stekao utisak da Beograd narušava odnose i dovodi u pitanje nastavak briselskih pregovora o normalizaciji odnosa s Prištinom. Prema mojim informacijama, Priština je počela rad na metodologiji i izboru članova komisije za pisanje statuta U pismu koje je Srpska lista uputila ove sedmice Hašimu Tačiju konstatuje se da ZSO, ukazuje naš sagovornik.

Janjić ističe da je Vučić novijim izjavama pokušao da smiri situaciju, ali „on mora da se kloni manevara koje čine Đurić i Srpska lista, uključujući priče o zaverama i pritiscima jer posledice trpe i Srbija i Srbi na Kosovu“.

– Naš narod ima izreku da „rđavoj ovci i runo smeta“. Normalno je da Tači i kosovski Albanci teže da ostvare svoje interese, ali Đurić i Srpska lista pucaju sebi u nogu odlukama kao što je ova o zamrzavanju odnosa sa kosovskim predsednikom, koji je i vođa prištinskog tima za pregovore. Moguće je da će navedeni potez ubrzati i narednu rundu briselskih pregovora, tako da oni budu održani u decembru, što nije bilo planirano, zaključuje Dušan Janjić.

„Politika na štetu srpskog naroda“

U pismu koje je Srpska lista uputila Hašimu Tačiju konstatuje se da je njegova politika, u segmentu koji se odnosi na položaj Srba na KiM „antiustavna, antipravna i na štetu srpskog naroda“. Između ostalog, Tačiju se zamera „što nije učinio ništa da bude uspostavljena ZSO“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari