Skot: Ekonomska pitanja su i  politička 1Foto: Stanislav Milojković

Politička saradnja je uslovljena ekonomskim interesima i sva ekonomska pitanja kriju politiku iza sebe, zaključak je tribine „Američke investicije u Srbiji – politika i ekonomija na dva koloseka“, održane na Fakultetu političkih nauka u organizaciji časopisa „Srpska ekonomija“.

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kajl Skot, predsednik Američke privredne komore (AmCham) Zoran Petrović i predsednik kompanije „Ist point holdings“ Desko Nikitović govorili su o tome šta privlači strane investicije i koji su to problemi koje bi Srbija trebalo da reši kako bi nastavila napredak na mapi međunarodnih investicija.

Američke investicije dolaze i dobrodošle su u Srbiju, koja je na mapi međunarodnih investicija i američki investitori su zadovoljni. Dobar glas daleko se čuje, a loš još dalje, rekao je Skot, istakavši da 17.000 građana Srbije danas prima platu u američkim kompanijama.

Skot je objasnio da u razgvoru sa mogućim investitorima oni ističu da najviše pažnje usmeravaju na političku stabilnost u državi i na sposobnost stanovništva.

Srpska vlada želi investicije SAD i to je pozitivno. Napravljen je napredak, jer su obezbeđeni uslovi za investitore, ocenio je Skot.

Kao najveću slabost Srbije u očima investitora on je naveo loš pravni sistem koji ne uliva veru, korupcija u zdravstvu i ostalim poljima i loše regulisane procese javnih nabavki.

Srbija raste, dostiže nivo na kome je bila pre ekonomske krize, ali ne raste u meri u kojoj bi trebalo, zaključio je Skot.

Petrović se složio sa njim, dodavši da i AmCham pokušava da ukaže na probleme i načine njihovog rešavanja, a kao najveći problem ističe postojanje sive ekonomije, koja se može smanjiti isključivo pojačanom naplatom poreza.

Prema njegovim rečima, rešenje je u razvoju privatne ekonomije.

Privatni sektor donosi poslove. Važno je da privatna ekonomija postane većinska, jer u tom slučaju svi poštuju pravila, a neophodno je promeniti i način organizacije poreske službe i javnih nabavki, istakao je Petrović, dodavši da će članice AmCham nastaviti da investiraju.

Nikitović navodi da je za američkog investitora najveći problem to što Srbija još nije raskrstila sa prošlošću. Amerika je najveći strani investitor na svetu i ukoliko je negde nema, treba se zapitati zašto je tako. Do sada je ostvaren veliki napredak, ali i dalje postoji ogroman prostor, objasnio je Nikitović.

On smatra da se veliki potencijal krije u saradnji sa srpskom dijasporom i da je jako bitno poboljšati te odnose, jer će to povećati investicije u Srbiju, a da bi se to ostvarilo potrebno je rešiti problem restitucije i olakšati procedure dodele državljanstva srpskoj dijaspori.

Nakon diskusije sa studentima koji su prisustvovali tribini, učesnici su izneli zaključak da politika i ekonomija nisu na dva koloseka, jer prema rečima ambasadora Skota „nema čistog ekonomskog pitanja, već sva ekonomska pitanja kriju politiku iza sebe“.

Petrović vezu između politike i ekonomije vidi u faktoru političke stabilnosti, kao nužnom ali nedovoljnom uslovu, presudnom za investitore koji ulažu dugoročno.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari