Apel DSS za odbranu Kosova bez odziva drugih stranaka 1Arhivska fotografija / Foto: Stanislav Milojković

Demokratska stranka Srbije predstavila je u petak na konferenciji za novinare Apel za odbranu KiM, koji je pokrenuo Politički savet DSS, a potpisalo 178 predstavnika naučnog, javnog i kulturnog života u Srbiji, od kojih je 100 doktora nauka i 62 profesora univerziteta.

Predsednik Političkog saveta DSS Miloš Ković rekao je da je apel, čiji potpisnici uglavnom nisu vezani ni za jednu partiju, „nastao kao odgovor dela javnosti na dvosmislene i uznemirujuće poruke koje poslednjih meseci stižu iz najviših krugova vlasti kad je reč o Kosovu“, preneo je FoNet.

Sanda Rašković Ivić, potpredsednica Narodne stranke i bivša predsednica DSS, kaže za Danas da je Apel, „koliko mi je poznato, osmislila grupa intelektualaca od kojih su neki vezani uz DSS“.

– Što se mene tiče, Apel bih podržala, jer se slažem sa idejom „zamrznutog konflikta“. Upravo zbog te ideje bila sam vulgarno napadnuta od strane zamenika šefa poslaničke grupe SNS. U Narodnoj stranci nismo razgovarali o Apelu i sigurno ćemo to učiniti čim on bude u celosti predstavljen, navodi naša sagovornica.

Aleksandar Stevanović, potpredsednik pokreta Dosta je bilo, navodi za Danas da „o svim strateškim temama treba javno razgovarati, i to tako što bi sagledali stvarne koristi i troškove za našu zemlju na dugi i kratki rok, mesto za to je Narodna skupština Republike Srbije“.

U DS nam je povodom ove inicijative rekli da oni od svojih programskih načela ne odustaju i da za tu partiju nema dileme da je Srbiji mesto na Zapadu. „U pismu o namerama osnivača DS pre 28 godina, naši osnivači su kao jedan od najvažnijih programskih i civilizacijskih ciljeva, na čijem ostvarenju treba da radi DS, proklamovali priključenje tadašnje države Evropskoj zajednici, današnjoj Evropskoj uniji. Mi od naših programskih načela ne odustajemo jer je Evropa jedino ishodište naših vrednosti, ali i boljeg života za sve građane“, navode oni. Kako dodaju, dijalog oko strateških pitanja se vodi na izborima, a građani ih vide u izbornim obećanjima.

„U današnjoj vlasti nalaze se lažni evropejci i iskreni antievropejci koji simuliraju pridruživanje EU i jedino u čemu su uspešni jeste kontinuiran pad podrške evropskim integracijama u javnom mnjenju. Za razliku od njih, za nas predmet dijaloga može biti samo kako na što efikasniji i bolji način da izvršimo modernizaciju naše države i evropeizaciju našeg društva. Za DS skoro 30 godina, nema dileme, Srbiji je mesto na Zapadu“, rečeno nam je u DS.

Objašnjavajući razloge za Apel Miloš Ković je istakao da se veliki publicitet u javnosti u Srbiji daje izjavama predstavnika vlasti da se „treba odreći mitova, a misli se i na kosovski zavet, kao i da nemamo dece za nove ratove, čime se stvara odstupnica za proces priznavanja Kosova“. On je poručio da je zato ključna poruka Apela da se to spreči i da rešenje kosovskog pitanja bude rezultat razgovora Srba i Albanaca, kojim će biti zadovoljna ili „ne do kraja nezadovoljna i jedna i druga strana“.

Univerzitetski profesor Milo Lompar naglasio je da Apel nema

isključujući, nego uključujući karakter, „kako bi se podstakli i drugi predstavnici društva da o njemu razmišljaju i priključe se kretanju za koje smatraju da je moralno opravdano i politički celishodno“.

Prema rečima univerzitetskog profesora Časlava Koprivice, Apelom se Kosovo ne može vratiti u ustavno-pravni poredak Srbije, nego je njegova funkcija da se spreči ono što je verovatno namera vlasti u Beogradu, koja „želi da se jednom za svagda skine sa dnevnog reda pitanje sudbine Kosova“. „To bi značilo da se zauvek odreknemo jednog ozbiljnog aduta koji imamo u ruci, a to je da je Kosovo međunarodno-pravno deo Srbije.“

Radeta: Karikiranje važnog pitanja

Vjerica Radeta, predsednica Izvršnog odbora Srpske radikalne stranke, ističe za Danas da je „naš stav o Kosovu i Metohiji jasan i nepromenjiv i nećemo učestvovati u karikiranju tako važnog pitanja, bez obzira da li je u pitanju dijalog, apel ili išta slično.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari