Lider SNS ima duplo više od opozicionog rivala 1Foto: Fonet/Marija Đoković

Ukoliko bi sutra bili održani beogradski izbori, Siniša Mali ili neki drugi kandidat koga bi predložila lista SNS-a Aleksandar Vučić, bez SPS, osvojio bi 34,5 odsto glasova, dok bi po broju osvojenih glasova sa 16,8 odsto drugi bio Dragan Đilas i to bez podrške Pokreta slobodnih građana i Narodne stranke.

Na trećem mestu sa 16,2 odsto glasova našao bi se Aleksandar Šapić, koga predlaže lista Za naš grad – Aleksandar Šapić. Kandidat liste SPS – Ivica Dačić, JS – Dragan Marković Palma, Aleksandar Antić, osvojio bi 6 odsto, a cenzus sa osvojenih 5,9 odsto prešao bi još Luka Maksimović i njegova „Beli Preletačević“. Ovi rezultati odnose se na pojedinačne liste, a ne na koalicije.

Ovo novogodišnje istraživanje o predstojećim beogradskim izborima koji bi trebalo da se održe u martu sprovela je Nova srpska politička misao (NSPM). Istraživanje je rađeno u Beogradu od 24. decembra 2017. do 4. januara 2018. na reprezentativnom uzorku (teren – telefon 2:1) od 1.200 ispitanika, a objavljeno je i u najnovijem broju nedeljnika Vreme.

Sve ostale stranke i pokreti ukoliko bi samostalno izašli na beogradske izbore ostali bi ispod cenzusa, recimo i Pokret snaga Srbije sa 4,6 odsto, Narodna stranka Vuka Jeremića sa 2,7 odsto. Da podsetimo istraživanje NSPM pokazuje da bi Dragan Đilas, koga predlaže koalicija „Za Beograd“: PSG – Saša Janković, Narodna stranka – Vuk Jeremić, „Levica“ – Borko Stefanović, Pokret za preokret – Janko Veselinović, SDS – Boris Tadić, osvojio 23,8 odsto.

Ukoliko bi Dveri izašle samostalno, na beogradskim izborima osvojile bi 2,6 odsto, radikali bi takođe ostali ispod cenzusa sa 2,5, DJB sa 2,2 i Dragan Šutanovac sa 1,5 odsto, koliko bi osvojila i lista Ne da(vi)mo Beograd. Lista SDS Borisa Tadića osvojila bi 1,4 odsto, Vesna Vodinelić i Nova stranka 0,5 odsto, dok bi svi ostali osvojili 1,1 odsto glasova.

Istraživanje pokazuje da bi na izbore sigurno izašlo 60,3 odsto ispitanih, „možda“ je kao odgovor označilo 13,9 odsto njih. Sigurno neće izaći 13,9 procenata ispitanih a ne zna 10,6 odsto njih. Zanimljivo je da bi 88,8 odsto glasača SNS sigurno izašlo na izbore, a odmah iza njih sa 85 odsto po odlučnošću da podrže svog kandidata su pristalice Saše Radulovića i DJB. Međutim na pitanje – ako bi se sledeće nedelje održali gradski ili vanredni parlamentarni izbori, da li biste na njih izašli, svega 39,3 odsto pristalica Luke Maksimovića odgovorilo je sa „da“.

Istraživanje pokazuje i da bi za naprednjake i SPS u Beogradu najviše glasali građani sa srednjom i osnovnom školom, Đilasa – Jankovića – Jeremića najviše podržavaju oni sa viskom školskom spremom, a najviše 66,7 odsto sa visokom školskom spremom je za Ne da(vi)mo Beograd.

Ukoliko bi istovremeno sa gradskim bili održani i parlamentarni izbori, u Beogradu bi na njima sa 45,6 odsto ponovo pobedila SNS, dok bi po broju osvojenih glasova sa 11,1 odsto drugi bio PSG Saše Jankovića. Socijalisti bi na parlamentarnim izborima u Beogradu osvojili 8,9 odsto, a Demokratska stranka na tim izborima prošla bi poprilično dobro sa 7,2 odsto. Cenzus, sa 5 odsto, još bi prešle Dveri i Luka Maksimović alijas Beli Preletačević.

Na pitanje da li je njihov materijalni položaj danas bolji ili gori nego pre četiri godine, 42,5 odsto ispitanih je odgovorilo da je sada gore, 36,2 procenta navelo je da živi isto kao i pre četiri godine a 19,8 odsto njih navelo da sada živi bolje. Istraživanje pokazuje da 43,7 odsto ispitanih misli da se Beogradom danas upravlja pretežno loše, dok 35,2 odsto smatra da se upravlja pretežno dobro. Na pitanje da li veruju da će narednih godina u Beogradu biti izgrađeni stanovi po ceni od 500 evra po kvadratu, čak 51 odsto ispitanih smatra da neće, dok 30,1 odsto veruje u taj projekat.

Protiv Beograda na vodi 41,4 odsto

Istraživanje pokazuje da 45,8 odsto podržava projekat Beograd na vodi, dok je 41,4 odsto protiv, dok je protiv prodaje PKB čak 64,1 odsto.

Rejtinzi kandidata

Vučić 34,5

Đilas 16,8

Šapić 16,2

Dačić 6

Beli 5,9

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari