Odbranom do preokreta 1Foto: Starsport

Košarkaši Srbije pobedili su Francuze u Parizu sa 79:77 (17:21, 17:19, 21:22, 24:14) u prvoj od dve prijateljske utakmice u okviru priprema za kvalifikacione turnire za OI.

Na utakmici je bilo i previše nervoze, suđenje je bilo „previše“ domaćinsko, isključeni su selektor Aleksandar Đorđević, Miloš Teodosić i Nikola Jokić, a naša selekcija ipak je u finišu bila prisebnija i posle preokreta stigla do pobede.
Selektor Đorđević bio je pre svega zadovoljan igrom u odbrani.
„Iako rezultat nije bio u prvom planu, veoma je važno početi pripreme pobedom i to protiv ovakvog protivnika. Prikazali smo našu prepoznatljivu odbranu i čvrstu timsku igru i tim elementom mogu da budem veoma zadovoljan. Naravno, ima još mnogo prostora za napredak i na tome ćemo raditi narednih dana. Mislim da su svi igrači koji su ulazili u igru dali značajan doprinos timskom učinku. Odbrana ostaje zaštitni znak ovog tima. Čim smo počeli sa takmičarskim odnosom u defanzivi i agresivnim čitanjem protivnikove igre, došlo smo i do napadačkog učinka. Uspeli smo da rasporedimo minute na sve igrače koji su ulazili u igru“, rekao je Đorđević.
Posle incidenata u trećoj deonici, Srbija je nadoknadila -15 i pobedila bez Teodosića i Jokića. Među junacima bio je Bogdanović sa 25 poena, 11 je ubacio Raduljica, devet je postigao Jokić, po osam Marković i Kalinić, koji su se istakli u završnici. Kod Fancuza, Dijao je postigao 14 poena. Najveći teret meča izneo je Bogdan Bogdanović, strelac 25 poena.
„Jedino je Bogdanović, zbog Teodosićevog izostanka, morao da odigra nešto više minuta nego što smo planirali, ali je zato pružio možda i svoju najbolju partiju u dresu reprezentacije. Mislim da su utakmice između Francuske i Srbije uvek ispunjene takmičarskim nabojem i da se uvek, bez obzira na to da li je utakmica pripremna ili takmičarska, ide na pobedu. Ovo je bila lepa uvertira i dobar poziv za naše navijače za još jedan duel ovih timova u subotu u Beogradu“, zaključio je Đorđević.
Srbija će novi meč sa Francuskom odigrati 25. juna u Kombank areni, a generalna proba pred kvalifikacije za Olimpijske igre održaće se protiv Grčke 28. juna.

Pomirenje na Tviteru

U trećoj četvrtini u žaru borbe, došlo je do odgurivanja u reketu Francuza. Jokić je od sebe odgurnuo De Koloa, a potom ga je Ažinsa, sa leđa, nimalo bezopasnim potezom bacio na parket. Neposredno posle meča Aleksis Ažinsa, košarkaš NJu Orleansa, putem Tvitera je uputio izvinjenje: „Video sam snimak i želim da se izvinim Nikoli. Mogao sam da te povredim, izvini. To nisam bio pravi ja. Poštovanje. Pokušavao sam da zaštitim svog saigrača, ali sam to uradio na pogrešan način. Nešto kasnije, Jokić je na Tviteru, odgovorio Ažinsi: „Poštujem te, čoveče“.