Evropsko prvenstvo u fudbalu ulazi u nokaut fazu, gde više nema ni vremena ni prostora za kalkulacije i „vađenje fleka“.

Posle 13 takmičarskih dana i 36 utakmica spisak učesnika trke za 15. kontinentalnu titulu skraćen je za trećinu, a iznad crte ostalo je šest pobednika svake grupe, isto toliko drugoplasiranih timova i četiri osvajača treće pozicije s najviše skupljenih bodova. Među njima su svi glavni favoriti za šampionski trofej (Španija, Nemačka, Francuska, Belgija), pretedenti iz drugog plana (Hrvatska, Italija, Engleska, Portugal), oni od kojih se to očekivalo (Poljska, Slovačka, Švajcarska), selekcije koje su iz prikrajka vrebale iznenađenje (Mađarska, Republika Irska) i debitantski trio (Vels, Island, Severna Irska), čiji su rezultati dobro uzdrmali učmali evropski fudbalski poredak.

Na prvi pogled u oči upada brojnost ostrvskih selekcija. Čak i da nijedna od njih pet ne ode daleko, a mnogima će se putevi ukrstiti u osmini finala, ostaje zapisano da su sve prošle prvi krug. Na lakši ili teži način, pre ili kasnije, bacile su rukavicu kontinentalnoj konkurenciji. Neke i zadivile ljubitelje fudbala, čak i one protivne proširenju broja aktera EP, sa uobičajenih 16 na 24 selekcije. Pre svih Velšani. Em su uzeli prvo mesto u B grupi, ispred nosa izvikanoj Engleskoj, solidnoj Slovačkoj i precenjenim Rusima, em su pokazali da im se mogućnosti ne svode na individualni kvalitet fantastičnog tandema Geret Bejli – Aron Remzi, uz sve to ne forsirajući tipičan britanski fudbalski stil, s loptom u vazduhu. Island nije bio tako dominantan u F grupi, ali su novajlije iz ove malene države, sa svega 128 registrovanih fudbalera, obezbedile direktan plasman u Top 16, završivši ispred jednog Portugala i Kristijana Ronalda. Ni Severna Irska nije pristala na namenjenu ulogu statiste. To što su se provukli kao trećeplasirani u C grupi ne smeta utisku o njihovoj srčanosti i fanatičnosti, čak i kada preko puta sebe imaju jednu Nemačku. Republika Irska dva puta je već okušavala sreću na Evropskim prvenstvima, ali je tek sadašnja generacija prošla famozni prvi krug, nateravši suze na oči tamošnjoj igračkoj legendi Roju Kinu, sada pomoćniku u stručnom štabu nacionalnog tima. Nikome nije lako pobediti Italiju, čak i kada „azuri“ izađu s drugom postavom, a još je teže podići glavu posle debakla, kao što je bio onaj protiv Belgije i zato je uspeh Iraca čist kao suza. Engleska je uglavnom bila bolja od rivala na terenu, Vejn Runi i društvo su stvorili brojne šanse, ali su ih promašivali, čašćavajući ostale remijima, pa će im za ostanak na EP biti potrebno više od prikazanog.

Isto važi i za Francusku. Iza (bodovno) brzog i lakog prolaza domaćina u drugi krug krije se previše slabosti i nesigurnosti za ekipu koja bi da svrgne Španiju sa trona. Pomenuti branilac titule dobio je, pak, ozbiljnu opomenu u vidu poraza u zadnjem kolu i jedva izvojevanog trijumfa na premijeri. „Crvena furija“ i dalje ima vrhunske pojedince i veći posed lopte u svakom meču, ali mora da manje greši ako hoće da pokaže da je mundijalski debakl od pre dve godine bio samo prolazni kiks i zasićenje. Hrvatska, na drugoj strani, „grize“ u svakoj akciji i nikoga se ne plaši, a i zašto bi kada je vrhunske individualce, poput npr Luke Modrića i Ivana Rakitića, sjajno uklopila u snažan kolektiv. Pod uslovom da nisu podlegli samoljublju posle „šamara“ Španiji mogu da zauzdaju Ronaldov Portugal i „voze“ do samog kraja.

Nemački „desant“ na Severnu Irsku u zadnjem kolu pokazao je da će „panceri“ rasti kako bude odmicalo takmičenje, ali tada viđena neefikasnost pravi ozbiljnu glavobolju selektoru Joakimu Levu, pred početak eliminacija. Aktuelni svetski prvak zna, mora i sigurno može više, što bi Slovaci prvi trebalo da osete na koži. Slična je situacija i sa Belgijancima. Krenuli su loše, pa izbriljirali u drugom kolu, a onda potvrdili klasu u rovovskom meču sa Švedskom. Kada Romel Lukaku, Eden Azar i drugi silni igrači poteza u sastavu „crvenih đavola“ dišu kao jedan, što nije uvek slučaj, onda mogu sve. Možda i do titule u Francuskoj. Italija nije slovila za najozbiljnijeg kandidata na turniru, međutim, njena kombinacija iskustva i vešte defanzive, s efektnim kontraudarima, gurnuli su je u prve redove. Portugalci, pak, treba tek da dokažu da imaju materijala za visoke domete, što će najviše zavisiti od Ronalda, koji se trgao kada je bilo najvažnije i spasao ih šokantog ispadanja. Ipak, teško da može sam protiv snažne Hrvatske.

Turska, Švedska, Ukrajina, Rusija i Češka nemaju više takvih briga, jer su sve do jedne podbacile. Isto važi i za Rumuniju i Austriju, dok Albaniji ostaje da se s ponosom seća premijernog učešća na Evropskim prvenstvima, pošto je ostala na pragu Top 16.

Golovi kao retkost

Da ne beše remija Portugala i Mađarske (3:3), presek golova posle prvog kruga bio bi još skromniji, jer je na 36 utakmica viđeno 69 golova ili prosečno 1,92 po meču, što ovo EP (za sada) čini najneefikasnijim još od 1992. godine (1,75). Inače, mreže se tresu na svakih 47 minuta, najčešće u poslednjih 15 minuta drugog poluvremena (13), a dosta se „poentiralo“ i u nadoknadi vremena (7). Najefikasniji timovi su Vels i Mađarska (po šest golova), a slede ih Španija, Hrvatska (5), Portugal, Island, Francuska, Belgija (4)…

Racpucani Bejl i Morata

Prvo mesto na listi strelaca dele Španac Alvaro Morata i Velšanin Geret Bejl, uz čija imena stoje (po) tri pogotka, pri čemu je drugi dva puta pogađao iz slobodnih udaraca. Nešto slabiji učinak imaku Dimitri Paje (Francuska), Romelu Lukaku (Belgija), Nani (Portugalija), Bogdan Stanču (Rumunija), Ivan Perišić (Hrvatska), Kristijano Ronaldo (Portugalija) i Balaš DŽudžak (Mađarska). Među asistentima kolo vodi Aron Remzi, koji je namestio dva gola za svoj Vels.

Grubi Albanci

Najviše grubosti na šampionatu pokazali su Albanici, Rumuni i Italijani, jer im je dosuđeno (po) deset žutih kartona, s tim što su debitanti iz Tirane zaradili i jedno isključenje. Prvoplasirani kvartet s liste reprezentacija s najviše učinjenih prekršaja čine Rumunija (52 na tri utakmice), Italija (49), Ukrajina i Mađarska (49). Poljak Gregor Krihovijak je najviše faulirani igrač u prvom krugu, jer su ga čuvari 11 puta nepropisno zaustavili.

Raspored osmine finala

25. jun
Švajcarska – Poljska (15.00, Sent Etjen)
Vels – Severna Irska (18.00, Pariz)
Hrvatska – Portugal (21.00, Lans)

26. jun
Francuska – Republika Irska (15.00, Lion)
Nemačka – Slovačka (18.00, Lil)
Mađarska – Belgija (21.00, Tuluz)

27. jun
Italija – Španija (18.00, Pariz)
Engleska – Island (21.00, Nica)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari