Daleko je Liga šampiona od Topčiderskog brda 1Foto: STARSPORT

Ludogorec nema slavno ime, dugu tradiciju ni evropsku titulu u klupskim vitrinama kao Crvena zvezda, ali igra za nekoliko klasa kvalitetniji fudbal od srpskog prvaka, pa je posle 2:2 u Razgradu sa rutinskih 2:4 (2:2, 1:2) u Beogradu pometlao neosnovano i neumesno euforični tim iz LJutice Bogdana 1 i nastavio kvalifikacije za Ligu šampiona, baš kao kada mu se na istoj stazi dva puta isprečio nedorasli Partizan.

Dalje je otišla, po svim parametrima, bolja kolonija stranaca u dresovima najboljeg kluba Bugarske, dok silnim “uvoznim” igračima sa “Rajka Mitića” ostaje da probaju da, kroz plej-of kvalifikacija za Ligu Evrope, eks nekadašnjem vladaru sveta donesu devet godina čekanu jesen na međunarodnoj sceni.

Gosti su mnogo bolje ušli u meč od domaćina. Imuni na vrelu atmosferu na tribinama, odmah su krenuli da pritiskaju protivnika. Glavne mete su im bili najveći Zvezdin distributer lopti Kanga i, u odsustvu klasičnog špica, lažna “devetka” Katai, na čije pokrivanje su često upotrebljavana i trojica igrača istovremeno. Paralelno s kidanjem niti akcija crveno-belih već na sredini terena stezan je obruč oko Damira Kahrimana. Iz svih pravaca i na razne načine, toliko često i žestoko da je bilo samo pitanje trenutka kada će pasti gol. Međutim, prvi je na utakmici kapitulirao Vladislav Stojanov. Kao u revanšu s Valetom, holandski vezista Mičel Donald, šutom iz prve, poslao je nezaustavljivu “bombu” sa oko 25 metara, pošto je pre toga spremno dočekao odbijenu loptu, posle intervencije u 16 metara jednog rivalskog fudbalera (17. minut).

Neočekivano vođstvo podiglo je temperaturu gledaocima, ali i borbenu gotovost Ludogorecove ekipe. Kudikamo brži i bolji tehničari iz “lude šume” mirno su dodali “gas”, u hronično očajnoj defanzivi Crvene zvezde tražeći prolaz do izjednačenja. Našli su ga samo sedam minuta. Džonatan Kafu je opet bio nerešiva zagonetka za odbranu. Kao u prvom meču fudbalsko šilo iz Brazila obilazilo je čuvare kao čunjeve, da bi dug slalom završen udarcem s deste strane u suprotni gornji ugao (24). Usledio je novi talas bugarskih ataka. I brzo dupliranje prednosti. Brazilcu Vandersonu poklonjeni su i prostor i vreme za nesmetan prijem centaršuta, posle čega je usledio precizan hitac sa dvadesetak metara, kroz noge nekoliko defanzivaca i ispod ruku golmana (34). To su bili ključni igrački trenuci prvog poluvremena. Druge dve situacije pripadaju ružnoj strani fudbala, jer se Ukrajinac Igor Plaštun s dva ekspresna faula namestio za crveni karton (44), a Gabonac Gelor Kanga obaranjem protivničkog fudbalera na zemlju, posle sviranog kraja, poništio brojčanu nadmoćnost bugarskog tima.

U nastavku sličan “scenario”. Ludogorec se ponovo bolje kretao, smislenije i lakše kombinovao, pametnije trčao i ređao šanse, ali je Zvezda opet našla način da stane na kraj toj ofanzivi. Rezervista Vijeira krenuo je na loptu nakon odbitka na pokušaj Kataija, a onda naleteo na gostujućeg čuvara mreže, koji ga je oborio i dao Zvezdi “slamku spasa”. Lučo Ibanjez nije odbio dar. Desni bek iz Argentine šutirao je po sredini gola, a Stojanov odleteo u levu stranu – za erupciju oduševljenja na krcatom “Rajku Mitiću” (62). Novi rezultatski egal umrtvio je igru, a obostrani oprez odveo utakmicu u produžetke, jer je na isteku 90 minuta ukupan rezultat bio 4:4.

Sve je bilo otvoreno ili je barem tako izgledalo slepima pored očiju. Čim je došao do vazduha Ludogorec je s dva lagana komada stvari postavio na svoje mesto. Da budemo precizniji, nadahnuti i nezadrživi Vanderson. Južnoamerikanac se kao brzi voz probio po desnoj strani, prešišao Ibanjeza i niskim lobom matirao Kahrimana (92). Već tada je bilo jasno ko ide dalje, jer je Zvezdi bila potrebna pobeda sa dva gola razlike, ali goleada je završena onda kada je Vanderson to hteo. Misiđin je na isti način izbio pred golmana crveno-belih, ali je heroj Ludogoreca bio taj koji je, iz drugog puta, postavio konačan rezultat (90+7).

Petardama na hotel, srednjim prstima na autobus

Navijači Crvene zvezde na razne načine su pokušavali da zastraše fudbalere Ludogoreca pre meča. Grupa njih je petardama i topovskim udarima više puta budila ekspediciju bugarskog šampiona u beogradskom hotelu Holidej in, o čemu postoji i video zapis, dok su ostali tradicionalnim dizanjem srednjeg prsta i sočnim psovkama dočekali autobus na ulasku na stadion.

Ovacije za Stankovića

Jedan od najboljih i najvoljenijih fudbalera crveno-belih u novijoj istoriji Dejan Stanković hteo je ličnim prisustvom da pomogne naslednicima u LJutice Bogdana, a publika ga je za to nagradila ovacijama prilikom ulaska nekadašnjeg fudbalera Lacija, Intera i reprezentativca Jugoslavije i Srbije.

Poruka za UEFA

Uprkos nedavnim oštrim upozorenjima klubu iz sedišta Evropske fudbalske federacije, Zvezdin Sever nastavio je svoj verbalni “rat” sa UEFA. Krovna kontinentalna organizacija ovog puta nije izjednačena sa mafijom, nego su je “delije” transparentom pre utakmice podsetile na član iz njenog Statuta, koji propisuje da nijedna država ne može postati njen članica, ako prethodno nije priznata od Ujedinjenih nacija. Kao aluzija na nedavni prijem Kosova u UEFA.

Glupost Kange, bes Moučea

Gelor Kanga nije jedini krivac za poraz, ali jeste za kreativnu nemoć svog tima u drugih 45 minuta i zaustavnom vremenu. Na putu za svlačionicu Gabonac se pokačio sa Svetislavom Đakovom i gurnuo rivalovog kapitena, a italijanski sudija Banti ga logično kaznio crvenim kartonom. To je izbacilo iz takta Pabla Moučea, pa je pokušao da udari saigrača, ali je ostatak ekipe smirio s razlogom besnog Argentinca.

Miodrag Božović: Mnogo gluposti

-Napravili smo mnogo gluposti da bismo mogli da pobedimo jednu ovako iskusnu i uigranu ekipu. Okrećemo se našem prvenstvu, a posle i protivniku u borbi za Ligu Evrope – bila je prva, iskrena reakcija trenera Crvene zvezde posle meča.
Aleksandar Katai: Odlučili sitni detalji
-Bolan poraz u utakmici koju su odlučili sitni detalji u korist Ludogoreca. I naš crven karton, jer ne bi bilo isto das mo ostali s igračem više – nerealan je sinoć nevidljivi, a inače najbolji igrač crveno-belih.