Tadić “pokorio” Kišinjev 1Foto: Starsport

Konačno smo doživeli da najbolji fudbaleri Srbije održe datu reč.

Pre puta u Moldaviju, na prvi duel s reprezentacijom ove bivše sovjetske republike, obećali su pobedu i, za divno čudo, odneli ceo „plen“ sa terena skromnog rivala. Tako što je Dušan Tadić fantastičnom rolom ponovo dokazao svu besmislenost njegove marginalizacije kod prošlog selektora Radovana Ćurčića – 0:3 (0:2), s jednim golom i dodavanjima za druga dva „potpisavši“ prvu pobedu „orlova“ u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine.

Nisu naši igrači na pravi način otvorili meč, pa su agresivniji domaćini dobar deo prvog poluvremena „držali“ sredinu terena i češće stizali do protivničkog kaznenog prostora, na sreću bez pravih prilika za matiranje smušene odbrane gostiju, ali su izabranici selektora Slavoljuba Muslina s dva gola i pre pauze kaparisali tri boda. Oba puta na asistencije Dušana Tadića, ubedljivo najkorisnijeg reprezentativca Srbije u dosadašnjih 180 minuta borbe za Mondijal. Prvi pogodak „spakovao“ je Filipu Kostiću, tako što je na kraju poklonjenog kontranapada (posle grube greške Epureanua) umesto da sam savlada nemoćnog Čebanua loptu bez viška golgeterske sujete prosledio drugom krilnom vezisti u već ustaljenoj formaciji 4-3-3, a ovaj je rutinskim šutem po zemlji plasirao iza leđa moldavskog čuvara mreže (20. minut). Prvotimac Sautemptona upisao je u strelce i kapitena Branislava Ivanovića. Pošto je izveo korner i razmenio pasove s Kostićem digao je igru u vazduh, a na njegov centaršut najbolje je reagovao iskusni defanzivac, čiji udarac glavom je duplirao vođstvo favorita (37).

Moglo se i s većom zalihom na predah, ali moralo je još malo da se pričeka na definitivno otklanjanje dileme oko ishoda duela u Kišinjevu. Rešio ju je junak meča, naravno. S tom razlikom što je sada on bio egzekutor, a Aleksandar Katai (u nastavku zamenio jedinog klasičnog napadača Pavlovića) paker. Bila je to lepa i brza akcija, na čijem kraju je ofanzivac Alavesa s boka uposlio Tadića, a ovaj iz trka krunisao još jednu svoju odličnu partiju u nacionalnom timu (59). Bilo je i posle toga manje ili više ozbiljnih šansi na obe strane, ali ne i iste energije u tim pokušajima. Već viđeni pobednik se prištedeo za sledeći nastup, a gubitnik ostao bez ideje, snage, pa čak i volje za tanjenje razlike, a kamoli za rezultatski preokret.

Sledeća prepreka golmana Stojkovića (vratio se na gol crtu umesto Rajkovića), levog beka Kolarova (odradio suspenziju) i ostalih biće mnogo opasniji tim Austrije, a beogradski susret na stadionu Crvene zvezde (nedelja, 20.45) još teži ispit za takmičarske ambicije selekcije koja od SP 2010. čeka plasman na neko veliko takmičenje.