Kako se finansira sport na severu Kosova 1

Finansiranje sportskih organizacija i infrastrukturnih projekata u severnim opštinama Kosova odvija se preko srpskih, kosovskih, i evropskih institucija.

Tokom 2015. godine najviše novca među sportskim projektima Kancelarija za Kosovo i Metohiju, dala je Kjokušindžicu savezu Srbije (KKS) za program Osnovne veštine – 796.520 dinara. Projekat je obuhvatio 45 treninga sa 107 polaznika. U Kancelariji za Kosovo i Metohiju kažu za Danas da ne postoji ništa problematično u tome što su finansirani treninzi ovog „borilačkog stila“, kao i da su polaznici bili veoma zadovoljni instruktorima i nivoom stečenih veština. Iz Kancelarije dodaju da „se radi o defanzivnoj veštini namenjenoj samoodbrani“ te da ne postoji „moralna dilema u vezi sa podrškom realizaciji ovog projekta“.

Kjokušindžicu savezu Srbije dobio je novac i 2016. godine za nastavak projekta – kada je dato 632.600 dinara za drugu fazu obuke. Prošle godine finansiran je i Klub ekstremnih sportova Mokra Gora sa 890.080 za projekat „Služba za spašavanje Gazivode“. Osim što je nosilac projekta sportska organizacija, sam program nema veze sa sportom i odnosi se na obuku obalske straže. Pored prethodno pomenutih projekata Kancelarija je u manjem iznosu pomogla i klubove i saveze sa Kosova, a ukupno vrednost svih sportskih projekata u 2016. bila je 3.2 miliona dinara.

Pored Kancelarije za KiM, sportske organizacije na Kosovu mogu da računaju na sredstva iz lokalnih samouprava i Ministarstva omladine i sporta, odnosno Sportskog saveza Srbije. Iako u poređenju sa ostatkom Srbije dobijaju manje iznose, sekretar Sportskog saveza Kosova Ivan Dimitrijević kaže da ne mogu da se žale i da im je taj novac veoma značajan.

U 2015. godini Sportski savez Kosova i Metohije, kao krovna organizacija, dobio je oko deset miliona dinara od SSS-a, iz sredstava koje je uplatio MOS, a Dimitrijević objašnjava da se taj novac raspoređuje na 18 organizacija.

– Ministarstvo sporta nam pomaže preko Sportskog saveza Srbije. Novac koji dobijemo delimo na 11 granskih i sedam opštinskih saveza. Pri tome više dajemo organizacijama u unutrašnjosti jer tamo lokalne samouprave nemaju novca za sport za razliku od severnih opština koje finansiraju saveze i klubove. Od tzv. države Kosovo ne dobijamo ništa, tako da nam je pomoć od MOS-a i SSS-a, sa kojima imamo odličnu saradnju, dragocena – kaže Dimitrijević.

I lokalne samouprave izdvajaju novac za sport, međutim o kolikim iznosima se tačno radi nismo uspeli da saznamo u opštinama Kosovska Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok, i Leposavić, kojima smo poslali molbu da nam dostave budžete za 2016, ali odgovor nismo dobili. Ako je suditi po budžetu opštine Zvečan za 2015, ne radi se o velikim iznosima. Ova lokalna samouprava ukupno je dala 6.8 miliona dinara, najviše Sportskom savezu a manje klubovima.

I dok u poređenju sa ostatkom Srbije, savezi i klubovi na Kosovu dobijaju manje novca, podaci studije „Da li živimo bolje?“ pokazuju da su sportski infrastrukturni projekti u četiri severne opštine vredni ukupno preko pet miliona evra, što je novac koji pored lokalne samouprave obezbeđuju Fond za razvoj severa Kosova, kosovska ministarstva i EU kancelarija. Iako su po izdvojenim sredstvima ovi projekti zamišljeni ambiciozno, njihova realizacija u velikom broju slučajeva ne teče po planu.

Tako izgradnja sportske hale u Severnoj Mitrovici, koja treba da košta 907.900 evra, nije ni počela, a najskuplji sportski projekat u Leposaviću – izgradnja bazena, vrednosti 850.000 evra – takođe je stao pre pravog početka i teško da će biti završen. Najveći broj završenih projekata ima opština Zubin Potok koja je završila prvu fazu izgradnje bazena (439.695 evra), atletsku stazu, navodnjavanje fudbalskog terena…

Zbog svega toga sekretar Sportskog saveza Kosova i Metohije Ivan Dimitrijević kaže da sportska infrastruktura, osim u Zubinom Potoku, nije razvijana tako da se u postojećim uslovima na Kosovu ne može govoriti o razvoju vrhunskog sporta.

– Neki naš cilj je razvoj rekreativnog i školskog sporta. Teško da možemo da govorimo o vrhunskom sportu, iako imamo dobrih pojedinaca – kaže Dimitrijević.

Ukupno gledano među srpskim opštinama najviše sredstava dobio je Zvečan – dva miliona – za izgradnju sportske hale, što je novac koji dolazi iz kancelarije Evropske unije. U Leposaviću ukupna vrednost „sportskih“ projekata je 1.7 miliona, od čega je najviše namenjeno za bazen iz kosovskog Ministarstva kulture, omladine i sporta. I u Zubinom Potoku najviše košta bazen koji se finansira iz Fonda za razvoj severa Kosova (njime upravlja tročlani odbor, po jednog predstavnika imaju EU, jednog Priština i jednog sever Kosova), dok Severna Kosovska Mitrovica ima jedan projekat – izgradnja sportske hale, za koju sredstva dolaze takođe iz Fonda za razvoj.

Odbojkašima 5.000 dinara

Prema podacima iz APR, na Kosovu trenutno postoji deset saveza, među kojima tri nisu imala nikakvu aktivnost u 2015 – stonoteniserski, smučarski i šahovski. Među ostalima, pored Sportskog saveza Kosova, sa najviše novca raspolagali su Fudbalski savez (2.5 miliona) i Atletski (1.5 miliona), dok su ostali imali po nekoliko desetina hiljada dinara (košarkaški je recimo imao 40.000, a odbojkaški 5.000 dinara), što je manje i od „simboličnih“ sredstava da bi sportovi kako-tako mogli da se razvijaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari