Hladan tuš na početku 1Foto: FoNet (arhivska fotografija)

Na papiru, košarkašice Srbije viđene su kao favoritkinje u odnosu na Grkinje u prvom susretu Evropskog prvenstva u Češkoj, ali na parketu aktuelne šampionke Starog kontinenta bile su daleko od igre koja im je donosila medalje prethodnih godina.

Bez povređene Sonje Petrović, i sa tek oporavljenom Anom Dabović srpski tim nije pronašao način da se suprotstavi veoma motivisanim i raspoloženim rivalkama, a nakon uvodnog poraza danas ih očekuje utakmica sa mnogo težim rivalom Francuskom, koji će želeti da se revanšira za prethodna dva bolna poraza na Olimpijskim igrama 2016. i Evropskom prvenstvu 2015. godine.

Grkinje su mnogo bolje počele utakmicu lako dolazeći do dvocifrene prednosti koja je, ispostaviće se, na kraju i odredila pobednika. Srpska reprezentacija u nekoliko navrata pokušavala je da stigne zaostatak ali svaki put kada bi se približila, rivalke su imale spremljen odgovor predvođene Artemis Spanou, koja je na kraju meča sa 18 poena bila najefikasnija igračica. Poluvreme je više prijalo timu Stevana Karadžića koji je u trećoj četvrtini napravio kratak preokret. Trojkama Aleksandre Crvendakić i Ane Dabović Srbija je istopila prednost od plus osam i po prvi put povela (50:51) u 30. minutu igre. Ipak, koristeći nekoliko prokockanih napada suparnica grčki tim stekao je prednost od devet koševa na početku poslednje četvrtine, i došao do prve pobede.

Najefikasnija u srpskom sastavu bila je Jelena Milovanović sa 17 poena, dok je Ana Dabović postigla 14. Kod Grčke, odličan meč pored Spanou odigrala je Maltsi postižući 16 koševa. Narednu utakmicu Srbija igra danas od 20.30 sa Francuskom, a u ponedeljak je od 15 sati čeka poslednji meč u grupi, sa Slovenijom. Pobednik grupe ići će direktno u četvrtfinale, a drugoplasirana i trećeplasirana ekipa u doigravanje za popunu nokaut faze.