Anđelkovićeva ruka odnela pobedu 1

Fudbaleri Crvene zvezde igrali su danas nerešeno 1:1 sa Irtišom u Kazahstanu, u prvoj utakmici drugog kola kvalifikacija za Ligu Evropa.

Možda Crvenoj zvezdi ni minimalan trijumf na terenu Irtiša ne bi bio dovoljan za prolaz u treće kolo kvalifikacija za fudbalsku Ligu Evrope, jer ostaje još sat i po borbe sa nekvalitetnim, ali čim je tu gde jeste – opasnim, rivalom iz Kazahstana, ali srpski vicešampion i njegovi navijači će sve do revanša 21. jula strepeti od možda paprene cene neshvatljivog igranja rukom u 16 metara kapitena Dušana Anđelkovića u 93. minutu jučerašnjeg duela – 1:1 (0:1).

Da pobednika odlučuju veći posed lopte, vreme provedeno na protivničkoj polovini terena i brojnost polušansi, onda bi gosti u prvom poluvremenu “osvojili” Pavlodar, s obzirom da su skoro svih 45 minuta imali više od igre. Ali, kako su im nedostajali tačan završni pas ili barem precizan centaršut prema najisturenijem Ričmondu Boaćiju, defanzivno orjentisani domaćin je bez većih problema branio i odbranio “nulu”, strpljivo čekajući prilike iz kontranapada, da bi jedna od njih bila najbliža pogotku pre odlaska na predah. Dautov je u 33. minutu ostao usamljen i posle dodavanja sa boka, glavom, nišanio mrežu Filipa Manojlovića, međutim golman crveno-belih je prozreo njegovu nameru i zabašurio nepažnju zadnje linije, gde je na mestu štopera nesigurnog Abrahama Frimponga zamenio vezista Damijen la Talek. Pokušaji njihovih saigrača pre i posle toga nisu bili tako opasni, najviše zbog slabo odrađenog ofanzivnog posla Kange i Rikardinja, kojima se juče na sredini terena pridružio nedavno dovedeni debitant Branko Jovičić, pa je Lorija mahom dangubio između stativa.

Posle takvog odnosa snaga bilo je samo pitanje koji će od timova u nastavku agresivnije krenuti po vođstvo u nastavku. Bila je to beogradska ekipa, koja je ekspresno stekla (delovalo je) lep kapital za utakmicu pred svojim navijačima, sledećeg četvrtka. U trenutku kada se već činilo da je jedna akcija u kaznenom prostoru Kazahstanaca propala, Mario Maslać je zakasnio sa startom na Kangu i oborio Gabonca, a rumunski sudija Martuš bez zadrške svirao penal, da bi prvi strelac Boaći jakim udarcem u desnu stranu upisao svoj peti pogodak od početka sezone (51). Kontrolisali su situaiciju na terenu izabranici Vladana Milojevića i nakon rutinski iskorišćene najstrože kazne, najčešće preteći iz daljine ili prekida, ali nisu uspevali da dupliraju prednost i mirno krenu na više od 5.000 kilometara dug povratak kući. Istina, niko se ne bi bunio ni da je u prtljagu ostao samo taj jedan gol, ali teško da je iko mogao pretpostaviti da će biti ispuštena pobeda. Pogotovo ne na tako jeftin način.

Ovog leta vrlo pouzdani Anđelković visoko podignutom rukom zaustavio je let lopte, iako ona nije mogla ugroziti previše istrčalog Manojlovića ili “leći” na glavu i(li) nogu nekog od rivalskih igrača, pa je Stefan Živković nenadano dobio šansu da pokaže kako se izvode jedanaesterci. Bivši igrač Čukaričkog tukao je silno i visoko, po sredini mreže, taman tako da njegov udarac levicom produži Irtišovu nadu u ostanak na međunarodnoj sceni.