Srpskom timu pištoljem titula šampiona Evrope 1Foto: Streljacki savez Srbije

Srpski strelci su na sjajan način otvorili učešće na Evropskom prvenstvu malokalibarskim oružjem u Bakuu. Prvog dana okitili su se sa dve medalje.

Muška seniorska ekipa pištoljem je osvojila titulu šampiona Evrope, a u istoj disciplini Damiru Mikecu je pripalo pojedinačno srebro. Uz Mikeca u šampionskoj ekipi gađali su Dimitrije Grgić i Duško Petrov. U finalu  se takmičio i Grgić i osvojio četvrtu poziciju. Duško Petrov je zauzeo 14. mesto.

Srpski trio je postigao istorijski uspeh, jer nikad u istoriji ne samo srpskog, već i ranije jugoslovenskog streljaštva muška ekipa MK pištoljem nije osvojila zlato na velikom takmičenju.

Obojica naših strelaca su dobro počeli u finalu, u kome su postignuti izuzetno kvalitetni rezultati. Posle serije od prvih pet metaka Damir Mikec je poveo trku. Zbog dve „sedmice“ ubrzo je izgubio čelnu poziciju, ali nije ispao iz borbe za medalje.

Sredinom finala Grgić (posle 13. hica ) je izbio na prvo mesto, na kome se u izjednačenoj borbi smenjivao sa Ukrajincem Pavlom Korostilovim. Međutim, 20. metkom, posle koga ispada četvrtoplasirani „ubio“ je skromnih 6,5. Pao je na četvrto mesto i ispao iz trke za medalju.

Mikec se potom umešao u borbu za zlato i pred poslednja dva hica (23. i 24) zaostajao samo jedan minimalni deseti deo kruga za vodećim Pavlom Korostilovim. Ukrajinski junior je zablistao sa dve desetke na kraju i izjednačio svetski seniorski rekord Đongoh Đina (Južna Koreja) – 230,5, a za 0,1 krug nadmašio evropski rekord zemljaka Oleha Omelčuka. Mikec je „ubio“ 7,8 i 8,3 i ostao na srebrnoj poziciji, došavši tako do svoje prve medalje na Evropskim prvenstvima MK oružjem. Sa šampionata Starog kontinenta vazdušnim oružjem ima dva srebra (Arnhem 2015. i Maribor 2017). Na Evropskim igrama, koje su 2015. održane baš u Bakuu, i koje su po konkurenciji bile jednake šampionatu Starog kontinenta je trijumfovao i vazdušnim i MK pištoljem.