Hrvatska novi šampion sveta u vaterpolu 1Foto: SZILARD KOSZTICSAK/EPA

Vaterpolo reprezentacija Hrvatske osvojila je titulu prvaka sveta, pošto je večeras u
finalu u Budimpešti pobedila Mađarsku sa 8:6 (4:0, 0:2, 2:2, 2:2).

Hrvatskim vaterpolistima ovo je druga titula prvaka sveta. Prvu su osvojili 2007. godine.

Izabranici Ivice Tucaka najveći posao na ovom šampionatu obavili su u polufinalu, kada su posle preokreta u poslednjoj četvrtini uspeli da pobede Srbiju, prvi put posle osam godina. Posle toga, put ka titulu bio im je otvoren.

Finalni susret počeo je za domaćine šokantno, jer je Hrvatska veoma brzo i lako povela sa 4:0. U toj prvoj četvrtini Mađari su pravili neshvatljive, gotovo početničke greške u odbrani i već tada je mogao da se nasluti konačan ishod.

U nastavku utakmice mađarski vaterpolisti su zaigrali mnogo bolje i uspeli su da ostave Hrvate čak 17 minuta bez gola. U tom periodu su postigli četiri gola i izjednačili na 4:4, ali je u tom tempu bilo nemoguće izdržati do kraja.

U poslednja dva minuta treće četvrtine Hrvatska je postigla dva pogotka, a kada je Sandro Sukno početkom poslednje četvrtine povećao vođstvo svog tima na 7:4 utakmica je bila rešena.

Igrač više: Hrvatska 9 (3), Mađarska 11 (4)

Mađarska: Nađi, At. Deker; Torok 1, Hanherc 1, Zalanki, Vamoš 3, Hosnjanski, Ad. Deker, Gor-Nađi, Erdelji 1, Varga, Mezei, Harai.

Hrvatska: Bijač, Marcelić, Macan 1, Fatović, Lončar 1, Joković 1, Buljubašić, Vukičević, Bušlje, Sukno 3, Krapić, Šetka, Garsija 2.

Bronzanu medalju je osvojila selekcija Srbije, pobedom nad Grčkom 11:8.