I dalje najveći sportista 1Foto: FoNet

Jusein Bolt nije dobio završetak karijere kakvom se nadao – umesto naslova u medijima „Nepobediv“ nakon poslednje trke na 100 metara na Svetskom prvenstvu u Londonu, vest koja je obišla svet bila je „DŽastin Getlin oduzeo zlato Boltu“.

Deonicu od 100 metara Jamajkanac je pretrčao za 9,95 sekundi, što je bilo njegovo najbolje vreme ove sezone ali na šampionatu sveta dovoljno za treće mesto (ispred njega bili su američki sprinteri DŽastin Getlin i Kristijan Koleman). Bilo je to prvi put da svetski rekorder nije osvojio zlato na Svetskom prvenstvu ili Olimpijskim igrama na kojima je učestvovao, ne računajući SP u Južnoj Koreji 2011, kada je diskvalifikovan.

Najveći atletski događaj ove godine u Britanije poslednje je takmičenje na kome se Bolt pojavljuje. Ostalo je još samo da sa štafetom istrči sto metara ove subote pa da više nikada ne kroči na stazu kao takmičar, pošto je prethodno odlučio da ne učestvuje u trci na 200 metara. Želeo je da sa još jednim pobedom pruži sebi i publici, koja je u Londonu uzvikivala njegovo ime i nakon što je trku završio kao treći, srećan kraj zbog čega je tokom cele prethodne nedelje na sva pitanja novinara koje je zanimala njegova silazna forma iznova i iznova ponavljao da je 100 posto siguran u sebe i da je i dalje nezaustavljiv. NJegov veliki rival i jedan od najvećih negativaca atletskog sveta DŽastin Getlin je bio brži, kao i 21-godišnji Kristijan Koleman, koji je prethodno bio bolji i u polufinalu, što je takođe bio prvi Boltov poraz u nekom od polufinala SP i OI.

– Pokazao sam svetu da sam jedan od najvećih sportista. Mislim da ovo (finale na 100 m) ništa ne menja. Odradio sam svoj deo kao sportista da unapredim sport. Ne mogu biti previše razočaran. Dao sam sve od sebe. Teško je biti tužan pored energije koju mi je publika slala. Ostali su, vikali i navijali – kazao je Bolt, koga je loš start u subotnjoj trci koštao još jedne titule šampiona sveta.

Jusein Bolt osvojio je ukupno 19 zlatnih medalja u trkama na 100 i 200 m, kao i sa štafetom na 100 m, na svetskim prvenstvima i Olimpijskim igrama. Za sve njegove pobede u pojedinačnim disciplinama od 2008. godine bilo je potrebno manje od četiri minuta ukupno. Jamajkanac je i rekorder na 100 i 200 metara i jedini atletičar koji je na tri uzastopne Olimpijade osvajao zlata u ovim disciplinama.

Salaški i Ristić završili učešće na SP

Nakon Amele Terzić i Lazara Anića još dvoje srpski atletičara završilo je učešće na SP u Londonu. Tamara Salaški nije uspela da se plasira u polufinale trke na 400 m kao ni i Milan Ristić u trci na 110 m sa preponama. Salaški je zauzela peto mesto u svojoj kvalifikacionoj grupi sa rezultatom 52,13 sekundi, što je bilo ukupno 23. vreme u kvalifikacijama, dok je Ristić završio nastup na takmičenju bez plasmana, jer se sapleo o prepreku pred kraj svoje kvalifikacione trke pa nije uspeo da je završi.