Srbija u polufinalu Evropskog prvenstva u košarci 1Fto: EPA-EFE / SEDAT SUNA /Fonet

Košarkaši Srbije savladali su selektiju Italije 83:67 u četvrtfinalu Evropskog prvenstva u košarci i za ulazak u finale boriće se protiv Rusije u petak u 20:30.

Do nove pobede na prvenstvu „Orlovi“ su došli poprilično lako, vodivši praktično od početka pa do kraja susreta.

„Otvorili“ su „Azuri“ meč trojkama, ali nakon četiri i po minuta i Srbija se „upisuje“ na semafor preko Bogdanovića, da bi u narednim napadima polako stizala prednost protivnika.

Na odmor posle prve četvrtine Đorđevićevi izabranici su otišli sa „plus jedan“ 18:17, a onda su konstantno povećavali prednost vodivši u jednom trenutku i sa „plus 11“ – 44:33.

Igra na visoke igrače, Kuzmića i Marjanovića, dala je rezultat, italijanski centri ih u prvom poluvremenu nisu mogli sačuvati, a u drugom se „probudio“ Bogdanović kada je ubacio 16 od ukupno svoja 22 poena i utakmicu i definitivno usmerio u korist Srbije.

Sjajni su tokom čitavog susreta bili i Mačvan i Lučić, obojica na kraju dvocifreni, a izvestan doprinos pobedi dali su i igrači koji su manje igrali na turniru, Vladimir Štimac i Marko Gudurić.

Naredni rival je reprezentacija koja je jedina savladala Srbiju na ovom prvenstvu, a iz tog poraza su „Orlovi“ sigurno naučili da moraju dobro da čuvaju Alekseja Šveda koji je srce i duša tog tima, kao i Timofeja Mozgova od koga prati najveća opasnost iz reketa.

Fridzon, Kulagin i Voroncevič „šire“ igru u napadu, a veliku ulogu u nokaut fazi je imao i rezervni plej Dmitri Hvostov, pa su sve to stvari na koje će srpski košarkaši morati da obrate pažnju ukoliko budu želeli da zaigraju u velikom finalu.

Skok će biti jedna od ključnih „borbi“ u tom polufinalu, kao i realizacija „penala“ zbog kojih smo uostalom i izgubili meč u D grupi ovog šampionata.

Đorđević: Najbolja odbrambena utakmica

Srbija u polufinalu Evropskog prvenstva u košarci 2

Selektor Aleksandar Đorđević izjavio je nakon utakmice da je njegov tim u duelu sa Italijanima odigrao odbrambeno najbolju utakmicu na Evropskom prvenstvu u Istanbulu.

„Sjajna utakmica, sa mnogo ofanzivnih skokova. Možda nam je to dalo prednost. Ovo je velika pobeda, ali se okrećemo sledećem rivalu – Rusiji. Znamo ih dobro i bićemo spremni“, rekao je Đorđević.

Đorđević je potom izrazio veliko zadovoljstvo igrom svojih izabranika.

„Možda je ovo bila naša najčvršća odbrambena utakmica do sada, na tome smo i radili i iz toga izvlačili snagu. Bili smo fokusirani i čestitam igračima na fizičkoj snazi, inteligenciji u svakom napadu. Imali smo moć u očima, bili smo spremni za svaki napad Italijana. Znali smo da imaju odlične šutere, odradili smo odličan posao na Belineliju i Datomeu“, naglasio je Đorđević.

Srpske košarkaše polufinale sa Rusijom čeka u petak od 20.30, a dan ranije u istom terminu igraju Slovenija i Španija.