Hrvatska i Švajcarska blizu Mundijala 1Foto: EPA-EFE/ ANTONIO BAT

Fudbaleri Hrvatske i Švajcarske ostvarili su važne pobede nad selekcijama Grčke, odnosno Severne Irske, u mečevima baraža za odlazak na Svetsko prvenstvo sledeće godine.

Hrvatska je sa ubedljivih 4:1 slavila protiv nemoćne Grčke i praktično čekirala kartu za Rusiju narednog leta, dok se isto može reći i za Švajcarsku koja je minimalnim rezultatom slavila u Belfastu.

Hrvatska je u meč ušla kao favorit i to je pokazala od samog starta, a prvi gol je postigla iz kaznenog udarca, strelac je bio Luka Modrić.

Neoprezno je golman gostiju Orestis Karnezis startovao nad Nikolom Kalinićem u svom šesnaestercu, a glavni sudija Đanluka Roki je pokazao na belu tačku, sa koje je bio precizan vezista Reala iz Madrida.

Nije se dugo čekalo na novi gol „Kockastih“, nakon jednog prodora Rakitića sa desne strane Kalinić je petom „zavrnuo“ loptu u protivničku mrežu, da bi iz kornera, samo deset minuta kasnije, Grci smanjili prednost na 2:1 preko Papastodopulosa.

Ipak to Hrvatsku nije odvratilo od želje da igra ofanzivan fudbal i u 33. minutu su ponovo imali dva gola prednosti.

Šime Vršaljko je probio po levom boku i centrirao Ivanu Perišiću, a jednom od najboljih fudbalera Intera nije bilo teško da sa šest metara zatrese mrežu glavom, pa je na semaforu stajalo ubedljivih 3:1 za Hrvatsku.

To je bio rezultat prvog poluvremena, a u drugom su Grci nastavili sa katastrofalnim greškama u zadnjoj liniji.

Stafalidis je želeo grudima da vrati loptu Karnezisu, ali nije video da mu iza leđa dolazi Vrsaljko, koji je do lopte došao pre golmana Grčke i proigrao Kramarića kome sa dva metra nije bilo teško da donese konačnih Hrvatska – Grčka 4:1.

U drugom meču, Švajcarska je sa 1:0 bila bolja od Severne Irske u Belfastu i pred svojim navijačima će imati šansu da i definitivno obezbedi put na Svetsko prvenstvo.

Revanš utakmice na programu su za tri dana.