Australija 31. učesnik SP 1Foto: EPA-EFE BRENDAN ESPOSITO

Reprezentacija Australije savladala je Honduras 3:1 i izborila četvrti uzastopni nastup na svetskim prvenstvima.

Heroj „kengura“ bio je iskusni 33-godišnji Mile Jedinak (Australijanac hrvatskog porekla) sa tri gola, u 54. i iz penala, u 72. i 85. minutu. Gosti iz Hondurasa su u poslednjim sekundama samo ublažili poraz pogotkom Majnora Figeroe.

„Kenguri“ su postali redovni učesnici svetskih prvenstava otkako su 2006. godine napustili Fudbalsku konfederaciju Okeanije (OFC) i „prešli“ u Aziju, odnosno pod okrilje Azijske fudbalske konfederacije. Kvalifikacije za prethodna dva Mundijala uspešno su prošli već u grupnoj fazi, a ove godine Australija je morala prvo da prebrodi baraž u Aziji, u kojem je eliminisala Siriju, a potom i u interkontinentalni baraž. Da je ostala u OFC, to bi za Australiju značio protivnika iz Južne Amerike, međutim kao ekipa iz Azije bolje su prošli i dobili za protivnika ekipu iz CONCACAF zone – Honduras.

Poslednjeg učesnika Svetskog prvenstva saznaćemo u četvrtak rano ujutru (3.45) kada će Peru ugostiti Novi Zeland. NJihov prvi meč je završen bez golova i utisak je da su domaćini bliži Rusiji ne samo zbog povoljnog rezultata u prvom meču i činjenice da igraju na svom terenu već i zbog tog što su i u prvom meču pokazali daleko kvalitetniju igru od Novozelanđana.

Reprezentacija Danske poslednji je učesnik Mundijala u Rusiji kada su u pitanju selekcije sa evropskog kontinenta. Danci su u poslednjem revanš meču baraža deklasirali Republiku Irsku u Dablinu – 5:1 (2:1). Danska će po peti put u istoriji igrati na Mundijalu.

Najbolji danski fudbaler Kristijan Eriksen je svojim het-trikom protiv Republike Irske postao junak nacije. Vezista Totenhema je svojim golovima (32, 63 i 74. minut) praktično sam srušio otpor Iraca koji jesu poveli i ništa – više. Bili su previše nervozni a i fudbalski nemoćni da se ravnopravno sa razigranim gostima.

Žreb za grupnu fazu Svetskog prvenstva obaviće se 1. decembra u moskovskom Kremlju.

Mačva bolja sa bele tačke

Mačva je napravila veliko iznenađenje u Subotici. Posle boljeg izvođenja jedanaesteraca 6:5 (u regularnom toku bilo je 1:1) gosti su eliminisali favorizovani Spartak i plasirali se u četvrtfinale Kupa Srbije. Domaćini su poveli golom Cecarića u 12. minutu a gosti su do izjednačenja stigli pogotkom Gemovića u 60. minutu.
Sinoć su odigrana i preostala dva meča osmine finala Kupa Srbije. Partizan je na svom terenu igrao protiv Rada, dok je čačanski Borac ugostio Crvenu zvezdu.