FSS još utvrđuje odgovornost Partizana i Crvene zvezde 1Foto: Starsport

Umesto drakonskih kazni za incidente na “krvavom” 156. večitom derbiju samo novčana sankcija za verbalni rat uprava Partizana i Crvene zvezde, pre njihovog poslednjeg duela i sasvim nevezano za tih 90 minuta.

Barem do sledeće sednice Disciplinske komisije Fudbalskog saveza Srbije. Mada je javnost ovog četvrtka očekivala konačne odluke, kako ih je najavio direktor Superlige Srbije Vladimir Bulatović, po čijoj je prijavi pokrenut postupak protiv naša dva najveća kluba s ciljem utvrđivanja objektivne odgovornosti večitih rivala za tešku tuču i silnu upotrebu pirotehnike na tribinama tog 13. decembra, njihovo donošenje je odloženo do dobijanja i obrade dopunskih izveštaja policije o događajima na marginama pomenutog meča o kojima su i mediji širom sveta danima, sa zgražavanjem, izveštavali. Po nekim tumačenjima, odluka je prolongirana da bi se sačekala odluka UEFA koja 5. januara donosi odluku u postupcima protiv ista dva kluba, zbog nekih dugih stvari.

– U vezi sa incidentom na stadionu mišljenja sam da je nepotrebno čekati bilo kakve dodatne izveštaje za izricanje kazne, jer Disciplinska komisija ima nadležnost da izriče kazne za propuste u organizaciji, koji su bili evidentni, i ništa više od navedenog. Disciplinska komisija prilikom određivanja kazni ne može se baviti stvarima za koje nema nadležnost, a to se pre svega odnosi na činjenicu da ona nije ni policija niti tužilaštvo, već organ koji postupa u skladu sa Disciplinskim pravilnikom. Kao takva, dužna je da kazni svaki klub koji je odgovoran za propuste u organizaciji utakmice – objašnjava za Danas Mirko Poledica, predsednik Sindikata profesionalnih fudbalera Srbije “Nezavisnost”.

Osim sporosti izjašnjavanja o krivici Partizana i Crvene zvezde za incidente  njihovih navijača problematično je i izjednačavanje večitih rivala prilikom kažnjavanja za razmenu žestokih saopštenja, jer su čelnici iz Humske “samo” brojali (ne)dosuđene penale i crvene kartone na utakmicama svog arhetipskog sportskog neprijatelja, s jasnom aluzijom na sudijsko protežiranje večitog rivala, a njihove kolege pored toga glasno ponovile staru teoriju o sprezi Fudbalskog saveza Srbije, pre svih predsednika Slaviše Kokeze, pri tome dovodeći u pitanje regularnost najvišeg ranga takmičenja u našoj zemlji. Disciplinci su procenili da to jedne i druge treba da košta (po) milion dinara, a u slučaju reprize možda i oduzimanja bodova.

– Jedina adekvatna kazna u ovom slučaju je zabrana rada u fudbalu odgovornih lica, predviđena Disciplinskim pravilnikom i Etičkim kodeksom. Finansijska kazna je blaga ako ih uporedite sa kaznama koje izriče UEFA. S tim u vezi važno je istaći da je odluka nepravosnažna, a kažnjeni imaju pravo žalbe Komisiji za žalbe, koja donosi konačnu odluku. Verovatno malo ko zna da Disciplinskom komisijom predsedava sudija Apelacionog suda, a da konačnu odluku donosi Komisija za žalbe kojom predsedava ekonomista po struci. Mi smo verovatno jedina zemlja na svetu gde odluke sudije Apelacionog suda idu na proveru kod ekonomiste. Takođe, ako odluke postanu pravosnažne, kako ćemo mi znati da su i sprovedene? Mislim da je to jedno od pitanja kojim se treba baviti nevezano za Crvenu zvezdu i Partizan, da li se odluke o kaznama sprovode ili služe za trgovinu, po principu “mi vama ukinemo kaznu a vi nas podržite kada treba”… – otvara još neka pitanja bivši fudbaler, a sada borac za red i poštovanje zakona u srpskom fudbalu.

U iščekivanju konačnog suda i mera FSS povodom nezabeleženog nasilja na južnoj tribini Partizanovog stadiona i velike bakljade na toj i tribini, sa navijačima Crvene zvezde.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari