Dušan Kecman: Bilo koji trofej je veliki uspeh 1Foto: STARSPORT

Sa Panatinaikosom je 2009. osvojio Evroligu, međutim igrački se proslavio u Partizanu, igrajući za crno-bele u tri navrata.

Navijači će mu večno biti zahvalni zbog one trojke u Zagrebu aprila 2010. kada je u finalnom meču protiv Cibone pogodio s koša na koš za titulu regionalnog šampiona. Po završetku uspešne igračke karijere započeo je sa trenerskim obrazovanjem, usavršavajući se i u Americi (boravio u Minesoti na poziv Nikole Pekovića). Ipak, spletom okolnosti, pristao je da na početku takmičarske 2017/18 sa mesta asistenta pređe na poziciju tim menadžera i u logističkom smislu učestvuje u procesu oporavka KK Partizan na svim nivoima. Trenutno je i v. d. sportskog direktora posle povlačenja Dragana Todorića se te funkcije.

– Sebe vezujem za sportski deo kluba; svakodnevno sam na treninzima, u komunikaciji sa stručnim štabom i igračima. Uprava kluba je ta koja će da podrži odluku struke, zajedno sa mnom – ko se dovodi, kakvi su problemi i šta treba da se reši. Mislim da je to pravi modus kako bi klub trebalo da radi – kaže Dušan Kecman.

* Da li je klub mogao da zauzme jasniji stav i utiče na promenu odluke trenera Nikolića da prošlog leta umesto reprezentaciji, svo vreme posveti obavezama u Partizanu? A ne da se priključi novoformiranoj ekipi na desetak dana do početka sezone?

– Sigurno da je i ta činjenica uticala na rezultate na početku takmičarske godine. Pripreme služe da se igrači mnogo bolje upoznaju sa trenerom, njegovim zahtevima, navikama, osobinama, pogotovo što je bilo puno novih igrača.

* Partizan je povratnički nastup u Evrokupu završio sa razočaravajućih 1-9. Da li je taj nivo takmičenja bio balast za ekipu koja je sve vreme kuburila sa povredama, neiskustvom, opredelivši se da akcenat stavi na ABA ligu?

– Mislim da je samo učešće u Evrokupu, bez obzira na samo jednu pobedu u grupnoj fazi, puno značilo našim mladim igračima i da će to sigurno doprineti njihovom kvalitetu i razvitku u daljem toku sezone. Mislim da nije bila greška odluka da se to takmičenje igra, naprotiv.

* Jedna od strateških odluka ove sezone odnosi se na davanje prostora mladim igračima, koje je klub prethodnog leta doveo – Marka Pecarskog i Aleksandra Aranitovića?

– Aranitović se vraća posle dve povrede kolena u kratkom periodu. Bili smo sa njim jako strpljivi da ne uđe prerano u takmičarski ciklus i ne daj bože ponovo se povredi i ugrozi karijeru. Važno je da psihološki prebrodi taj strah. Fokusiran je, ne propušta treninge, kako bi vratio košarkašku rutinu. Marko Pecarski sigurno ima određeni pritisak zato što se radi o talentu koji se godinama spominje u kontekstu apsolutne dominacije u mlađim kategorijama i reprezentaciji. Partizan je prava sredina za njega da stasa kao igrač gde će da spozna šta znači igrati u crno-belom dresu, kolike su to privilegije, ali i odricanje, posvećenost radu i treningu da bi napravio vrhunsku karijeru. Dalek je put u njegovom razvitku i nije mu potreban pritisak.

* Koji su njegovi najveći problemi u igri, aspekti u kojima bi morao rapidno da napreduje?

– Najveći problem svih juniora koji se priključuju radu sa prvim timom jeste da se izvršavaju određeni zadaci u odbrani. Svi treneri vole da kažu mladim igračima: „Kad jednog dana budeš mogao na treningu da čuvaš seniorskog igrača i da se u tim situacijama ne vidi ‘hendikep’, da ekipa ne trpi, onda ćeš biti spreman za košarku na najvišem nivou“. On ima 17 godina, fizički treba da ojača…

* Dovođenjem Đorđa Pažina, prethodno Marka Pecarskog želite da Partizan vrati dominaciju u mlađim kategorijama.

– Poslednjim potezima pokazujemo spremnost i klupsku filozofiju da mladima pružamo šansu. To bi trebalo da bude pokazatelj i drugim mladim igračima, koji su na našem skeneru, da će dobiti priliku za razvoj i košarkaško sazrevanje. I druge ekipe su počele jako dobro da rade sa mlađim selekcijama i Partizan tu mora da se vrati na nivo na kojem je bio do pre par godina.

* U javnosti se stekao utisak da je već viđeni dolazak Radeta Zagorca propao i zbog preteranog uticaja menadžera na sam tok transfera. Na kojim osnovama bi trebalo da se zasniva odnos kluba kao što je Partizan i menadžera?

– To je neminovnost; klub mora da sarađuje sa menadžerima i da to dovede do toga da obe strane budu zadovoljne. Partizan bi trebalo bi da dođe u poziciju da u razgovorima sa potencijalnim pojačanjem igrač donosi odluku da li želi da pređe ili ne – da to bude prevashodno njegova odluka. To je fundament cele saradnje. Govorim iz perspektive Dušana Kecmana kao doskorašnjeg profesionalnog igrača, ja sam tako odlučivao… Partizan se u pregovorima sa potencijalnim pojačanjima rukovodi igračkim i ljudskim parametrima igrača, a ne ko mu je menadžer.

* O dolasku Nenada Čanka na mesto trenera spekulisalo se još prošlog leta.

– Odluka uprave da Miroslava Nikolića zameni Nenad Čanak plod je zaključka da je znanjem u prethodnom periodu pokazao da zaslužuje šansu. Smena generacija je neophodna, kako kod igrača, na isti način i u slučaju struke. Košarka se jednostavno menja, kad pogledam kako je izgledala pre 15 godina kažem sebi da li je to bio sloumoušn u odnosu na ovo danas.

* Šta bi vas rezultatski zadovoljilo na kraju sezone?

– Nama je osnovni cilj plasman među četiri u ABA ligi. U plej-ofu je sve otvoreno i moguće… Prva prilika za trofej je završni turnir Kupa Radivoja Koraća. U trenutnoj situaciji bilo koji trofej bio bi velika stvar. Domaći kup, nacionalno prvenstvo, sve bi to dalo satisfakciju da si radio na dobar način i da je trogodišnjoj apstinenciji došao kraj.

Samjuels – ishitrena odluka

Da je problematičnog ponašanja znalo se za Samarda Samjuelsa i pre nego što je potpisao za Partizan. Zašto ste se odlučili na toliki rizik, iako vam je jedan od osnovnih parametara prilikom dovođenja stranog igrača njegovo ponašanje, karakter i radna etika?

– Što se tiče Samjuelsa, mi smo imali neke informacije u vezi sa njegovom epizodom na početku sezone u Sevilji, gde mu vladanje i pristup treningu nisu bili adekvatni. Mi smo u tom trenutku bili deficitarni na unutrašnjim pozicijama i informacije koje smo imali, nažalost, nisu bile dovoljne da ne postupimo ishitreno, jer nam je zaista bila potrebna petica kako bismo uopšte mogli da funkcionišemo. Mislili smo da u našem sistemu on može da se uklopi i prihvati način treninga i ambicije kluba. Nažalost, zatekli smo ga fizički nespremnog, bili iznenađeni takvim stanjem iz kojeg je možda i proisticalo to njegovo nezadovoljstvo. Samardo je kvalitetan igrač, nastupao je za Armani, Barselonu, Hapoel, igrao u NBA, tako da to nije bilo sporno. Neposvećenost treningu nešto je što je zasenilo njegove igračke mogućnosti. Posle onog komentarisanja na društvenim mrežama, morali smo da raskinemo ugovor.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari